Naprawa alufelg – czy każdą obręcz można przywrócić do życia?

179

Naprawa alufelg – czy to ma sens?

Polskie drogi nie sprzyjają kierowcom samochodów wyposażonych w niskoprofilowe opony. Wystarczy chwila nieuwagi, by kosztowna felga zmieniła się w alu-złom. W niektórych przypadkach można jednak reanimować uszkodzoną obręcz. Naprawa alufelg może przynieść zaskakująco dobre efekty.

Naprawa alufelg – nie każda obręcz jest warta zachodu

W praktyce, niewiele osób decyduje się na naprawę tanich felg, pochodzących z Państwa Środka. Powody są dwa. Po pierwsze, w niektórych przypadkach, koszt naprawy może niebezpiecznie zbliżyć się do wartości obręczy, zatem ekonomiczna zasadność utrzymywania jej przy życiu staje pod ogromnym znakiem zapytania. Po drugie, jakość tanich felg, a konkretnie – stopu użytego do ich produkcji, z reguły jest na tyle niska, że nawet po profesjonalnie przeprowadzonej naprawie, dalsze używanie takiej obręczy może być niebezpieczne.

Inaczej wygląda to w przypadku, gdy uszkodzeniu uległa kosztowna obręcz lub stanowiąca element wyposażenia egzotyka lub klasyka. W takim przypadku, naprawa może być jedyną rozsądną opcją. Naprawiane alufelgi dobrej jakości nadal są rozsądniejszym wyborem niż tanie zamienniki.

Naprawa alufelg – co należy wiedzieć?

Naprawa alufelg
W przypadku egzotyków, naprawa alufelg będzie znacznie tańsza niż zakup nawet używanej sztuki

To, czy felga zostanie przyjęta do naprawy, zależy od stopnia jej uszkodzenia. Szukając specjalisty, który wykona usługę, warto skupić się na renomowanych warsztatach, które zajmują się wyłącznie naprawą alufelg. Jeżeli fachowiec stwierdzi, że obręcz nadaje się już tylko na złom, lepiej nie szukać “eksperta”, który na siłę wykona usługę.

Jak przebiega profesjonalna naprawa? To zależy od rodzaju uszkodzeń. Aluminiowa obręcz może być poddana prostowaniu, toczeniu, a nawet spawaniu. Wprawiony fachowiec może przywrócić sprawność feldze w której wystąpił nawet znaczny ubytek materiału, a o to nietrudno po spotkaniu z krawężnikiem lub z wyrwą w jezdni. Po zespawaniu i wyprostowaniu obręczy, felgę należy pokryć nowym lakierem. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny etap, nie wyłącznie kosmetyka. Piaskowanie może odsłonić kolejne uszkodzenia, które wcześniej nie były widoczne pod warstwą lakieru.

Ile kosztuje taka “operacja”? Zależnie od skali uszkodzeń, naprawa felgi pochłonie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, plus lakierowanie. Pozostaje najważniejsza kwestia – czy naprawianej feldze można zaufać? Z całą pewnością, wytrzymałość takiego egzemplarza będzie niższa niż nowej, nieuszkodzonej sztuki. Można natomiast oczekiwać, że dobra obręcz po profesjonalnie przeprowadzonej naprawie nie będzie stanowić zagrożenia.

Piski paska osprzętu. Dowiedz się, jak rozwiązać ten problem.