Naklejka albo mandat, pierwsze strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu SCT w polskich miastach oznaczają że albo będzie naklejka na szybie albo mandat wybór należy do Ciebie. Jest to jeden z kamieni milowych KPO (Krajowy Plan Odbudowy)

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Naklejka albo mandat, pierwsze strefy czystego transportu
Naklejka albo mandat, pierwsze strefy czystego transportu

Pierwsze Strefy Czystego Transportu SCT w polskich miastach coraz bliżej, naklejka albo mandat wybór należy do Ciebie. Kierowcy, którzy dalej będą chcieli się po nich poruszać, muszą zaopatrzyć się w odpowiednie naklejki, aby na ich podstawie wjazd do stref był możliwy. Jednym z kamieni milowych KPO (Krajowy Plan Odbudowy) jest wymóg utworzenia stref czystego transportu w polskich miastach. Niektóre miasta już przedstawiły plany jak utrudnić życie kierowcom. KPO nałożyła na polskie samorządy konieczność ustanawiania stref czystego transportu SCT w miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Wymogiem jest również przekroczenie dopuszczalnej normy średniorocznej emisji tlenków azotu.

Na chwilę obecną są to cztery miasta: Kraków, Kielce, Warszawa, Wrocław.

Wszystkie miasta z wyjątkiem Kielc mają jakieś plany na swoją Strefę Czystego Transportu, lecz ich zasady ciągle się zmieniają. Prawdopodobnie duży wpływ miały odbywające się wybory gdzie np. w Warszawie SCT rozszerzyła swój obszar, a następnie go zawęziła. W Krakowie SCT chciano mieć na terenie całego miasta, lecz zostało to zakwestionowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny i zasady trzeba stworzyć od nowa. Zasady niebawem mogą ulec zaostrzeniu ponieważ Rada i Parlament Europejski znowu myśli o zmianie dopuszczalnych norm NO2, co miałoby dla społeczeństwa poważne konsekwencje:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje że „Porównanie proponowanej normy dla średniego rocznego stężenia NO2 wynoszącej 20 µg/m³ do średnich rocznych policzonych na podstawie wyników pomiarów NO2 za rok 2023 wskazuje, że proponowana norma zostałaby przekroczona w 15 miastach w Polsce”. W wyniku takich działań do w/w miast dołączyłoby 11 kolejnych: Bydgoszcz, Grudziądz, Łódź, Tarnów, Rzeszów, Białystok, Katowice, Jastrzębie-Zdrój, Bielsko-Biała, Częstochowa, Szczecin.

Naklejka albo mandat, wzór nowej naklejki na szybę

Przepisy dotyczące wprowadzania SCT w polskich miastach, mówią że pojazdy uprawnione do wjazdu na ich teren mogą być identyfikowane poprzez system elektroniczny. Kraków zamówił już tego typu rozwiązanie, lecz zachowajmy spokój ponieważ urzędnicy będą tworzyć założenia strefy od podstaw. System elektroniczny jest to jednak rozwiązanie opcjonalne, a podstawowym będą naklejki na szybę. Na dziś wiadomo że naklejki będą obowiązkowe w Krakowie, w Warszawie zapewniono że nie będą konieczne.

Nowa naklejka ma wzór ośmiokąta w kolorze zielonym. Na jej górze znajduje się informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej tej informacji po lewej stronie znajduje się z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd:

P – benzyna; D – olej napędowy; M – mieszanka (paliwo-olej); LPG – gaz płynny (propan-butan); CNG – gaz ziemny sprężonym (metan); H – wodór; EE – energia elektryczna

Właściciele pojazdów będą musieli zaopatrzyć się w naklejkę, którą wyda im urząd właściwy dla ich miejsca zamieszkania. Koszt naklejki ma wynosić 5 zł. Gdy zechcemy udać się na wycieczkę do innej gminy gdzie obowiązuje SCT, która ma inne zasady określające wjazd do stref czystego transportu na podstawie danych z naklejki, odpowiednie służby będą mogły określić, czy dany pojazd spełnia wymogi obowiązujące na terenie danej gminy.

wzór nalepki SCT strefa czystego transportu. Naklejka albo mandat, pierwsze strefy czystego transportu
wzór nalepki SCT strefa czystego transportu. Naklejka albo mandat, pierwsze strefy czystego transportu

Kara za brak nowej naklejki oznacza mandat w wysokości 500 zł

Na koniec to co urzędnicy lubią najbardziej to kara za brak nowej naklejki. Wjazd do Strefy Czystego Transportu (SCT) bez wymaganej naklejki będzie karany mandatem w wysokości 500 zł. Takie same pieniądze zapłacimy, gdy miasto korzysta z elektronicznego systemu kontroli, a my nie dopełnimy związanych z nim formalności.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem Norma Euro 6d i protesty przeciwko SCT (Strefa Czystego Transportu) w Warszawie oraz Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia