Czechy wycofują benzynę premium E5

W 2024 roku w Czechach i Polsce, wprowadzono nową benzynę 95/E10, która zawiera do 10 procent etanolu wytworzonego z roślin i zastąpiło tradycyjną dotychczasową benzynę Pb95.

244

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czechy wycofują benzynę premium E5. Stacja benzynowa Orlen w Czechach występująca pod szyldem Benzina
Czechy wycofują benzynę premium E5. Stacja benzynowa Orlen w Czechach występująca pod szyldem Benzina

Wiadomość z ostatniej chwili brzmi niewiarygodnie, ale Czechy wycofują benzynę premium E5. Jeżeli zdarzy się, że jedziesz starszym samochodem z silnikiem benzynowym nie przystosowanym do paliw zawierających 10 procent etanolu, zabierz własne paliwo lub przynajmniej zatankuj do pełna w Polsce. W Czechach na większości stacji nie będzie dostępna benzyna premium E5. Do starszego benzyniaka, kierowcy Skody będą wybierać się do Polski.

Na początku 2024 roku zarówno w Czechach i w Polsce, wprowadzono nową benzynę 95/E10, która zawiera do 10 procent etanolu wytworzonego z roślin. Paliwo to zastąpiło tradycyjną dotychczasową benzynę Pb95. Na szczęście w Polsce nadal mamy możliwość wyboru, tankując paliwo 98/E5, które zawiera o połowę mniej biokomponentów. W Czechach również planowano podobne rozwiązanie, ale władza nie dbając o kierowców wycofała paliwo E5, które nie będzie już dostępne na dużych stacjach. Tam gdzie jeszcze jest będzie sprzedawane jedynie do wyczerpania zapasów.

Dziennik „Freie Presse” informuje że z paliwa premium rezygnują duże sieci, takie jak ONO, OMV i Shell. Podobno chodzi o ochronę klimatu i wymogi UE, które zostały narzucone Polsce i muszą zostać wdrożone również w Czechach. Obecnie benzyna E5 jest dostępna wyłącznie na małych stacjach benzynowych.

Czechy wycofują benzynę premium E5, znak D-23
Czechy wycofują benzynę premium E5, znak D-23

Czechy wycofują benzynę premium E5 – nie każde auto toleruje nową benzynę E10

Jeżeli chodzi o ceny, to w Czechach poziom jest zbliżony do cen w Polsce. Jeśli ktoś wybiera się starszym typem auta za południową granicę może mieć problem. Wiemy to z własnego podwórka, że nie każdy silnik benzynowy toleruje paliwo E10, szczególnie te wyprodukowane przed rokiem 2000. Istnieje duże ryzyko, że to nowe paliwo negatywnie wpłynie na uszczelki, węże czy elementy aluminiowe silnika. To z kolei doprowadzi do kosztownych awarii. I tu możemy być pewni że ani władze Unii Europejskiej, ani Czech czy Polski nie są zainteresowane dobrem swoich obywateli tylko promocją chorej ideologii. Wszyscy doskonale wiemy że najłatwiej pozbawić praw najbiedniejszą grupę społeczeństwa. Najbogatsi przesiądą się w elektryki czy inne wynalazki i jak powiedział kiedyś któryś z komunistycznych kacyków „rząd się sam wyżywi”

Przypominamy że jeśli wciąż nie masz pewności, czy twój samochód toleruje benzynę E10. Powinieneś spytać w warsztacie, zajrzeć na stronę producenta pojazdu, lub sprawdzić samodzielnie listę, która jest dostępna na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska — TUTAJ.

Na koniec warto przeczytać ważną informację – Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub na sygnał o różnych ciekawych wydarzeniach piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia