Zimowe przyprawy: właściwości i zastosowanie

273

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zimowe przyprawy
fot. Pratiksha Mohanty / Unsplash

Cudownie rozgrzewają w chłodne dni, a ich aromaty wprawiają w nas dobry nastrój. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszych ulubionych potraw, nie tylko tych świątecznych. Dlaczego warto regularnie spożywać aromatyczne zimowe przyprawy i jak stosować je w kuchni?

Zimowe przyprawy: właściwości prozdrowotne

Zacznijmy od popularnego cynamonu. Stosowany był już w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie, a nawet w Chinach. Zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Od wieków znane są jego właściwości przeciwzapalne i poprawiające trawienie. Dziś wiemy, że cynamon pomaga chronić przez wieloma nowotworami, a także cukrzycą. Cynamonowi w wielu potrawach towarzyszą goździki. Warto ich używać ze względu na podobne, jak w przypadku cynamonu, właściwości antyseptyczne. Co więcej, goździków. Pomagają one też złagodzić ból zębów, stawów i gardła, bogate są też w przeciwutleniacze. Kolejną przyprawa idealną na okres jesienno-zimowy jest imbir. Warto spożyć go w przypadku migreny i bólu miesiączkowego. Imbir wykazuje też silne działanie przeciwzapalne, chroni wątrobę, zapobiega nowotworom i wspomaga leczenie stawów. Do potraw warto dodawać również kardamon. Ta szlachetna przyprawa znakomicie wzmacnia odporność, łagodzi kaszel i dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Kolejną przyprawą o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i wspomagających trawienie jest kurkuma. Ten intensywnie żółty proszek zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby krążenia, a także Alzheimera. Z pewnością wielu z Was uwielbia smak wanilii. Naturalna wanilia wzmacnia serce, wspomaga leczenie reumatyzmu, chorób wątroby, trzustki i żołądka. Działa przeciwgorączkowo, a w dodatku znakomicie poprawia nastrój i działa pobudzająco. Dla miłośników kolejnej przyprawy w naszym zestawieniu anyżu mamy dobrą wiadomość. Te wspaniale pachnące i smakujące, a także bardzo ozdobne gwiazdki skutecznie wspomagają trawienie, łagodzą również kaszel. Na koniec kilka słów na temat chili. Ta bardzo popularna wśród wielu Polaków pikantna przyprawa nie tylko intensywnie rozgrzewa, co daje się odczuć już kilka chwil po jej spożyciu. Chili ma również silne działanie przeciwzapalne, i przeciwbólowe. Chili wspomaga też działanie układu krążenia i trawiennego.

Zimowe przyprawy: zastosowanie

Wszystkie wyżej wymienione wyżej przyprawy mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Warto dodawać je do przetworów, zarówno tych wytrawnych, jak i owocowych dżemów i konfitur. Kombinacji jest naprawdę mnóstwo! Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Niemal klasycznym połączeniem jest konfitura wiśniowa ze szczyptą cynamonu. Anyż wspaniale podkreśli smak marynowanych gruszek, a także wielu potraw pieczonych. Z kolei smak każdej konfitury znakomicie podkręci odrobina chili. A czy słyszeliście o indyjskim „złotym mleku”? Gotuje się je z dodatkiem kilku przypraw, o których była mowa w tym artykule. Wystarczy ugotować z mlekiem po łyżeczce cynamonu i kurkumy, kawałek imbirem oraz odrobinę chili i masła klarowanego. Lekko przestudzoną całość można osłodzić łyżką miodu. Taki napój nie tylko świetnie smakuje i rozgrzewa, ale też postawi Was na nogi w początkowej fazie przeziębienia lub grypy.

zimowe przyprawy
fot. Sarah Gualtieri / Unsplash

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia