Ból głowy Tuska i nasze portfele czyli nowe regulacje UE z VATem

Decyzje, które czekają rząd, będą miały daleko idące konsekwencje. Ekspert Wojciech Śliż wskazuje, że zmiana stawek VAT może prowadzić do wzrostu cen niektórych towarów i usług

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gaśnie optymizm Polaków wobec UE. Sondaż
Gaśnie optymizm Polaków wobec UE. Sondaż

Obecnie Polska stoi przed dramatycznym wyzwaniem, jakim jest konieczność dostosowania stawek VAT zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi. Do końca 2024 roku musimy zdefiniować nowe grupy produktów i usług, które będą objęte obniżoną lub zerową stawką VAT. Te zmiany te mają kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej gospodarki i portfeli obywateli. Ministerstwo Finansów na razie nie przedstawiło żadnego projektu ustawy.

Tusk na ból głowy weźmie proszek ale my za to zapłacimy

Decyzje, które czekają rząd, będą miały daleko idące konsekwencje. Ekspert Wojciech Śliż wskazuje, że zmiana stawek VAT może prowadzić do wzrostu cen niektórych towarów i usług. Zdrożeją te które obecnie korzystają z preferencyjnych stawek. Zmiany te mogą dotknąć tak ważnych sektorów, jak branża spożywcza czy farmaceutyczna, co bezpośrednio odbije się na kieszeniach Polaków.

Tymczasem zbliżający się termin wprowadzenia nowych regulacji budzi niepokój w kontekście nieaktywności rządu w tej kwestii. To stawia pod znakiem zapytania zdolność państwa do efektywnego zarządzania kluczowymi aspektami gospodarczymi. Niepewność ta przybiera na sile w obliczu rosnącej luki VAT, która w 2023 roku znacząco wzrosła, osiągając poziom 15,8%. To sytuacja, która może wpłynąć na stabilność finansową kraju i wymagać dramatycznych decyzji fiskalnych.

Rząd musi więc pilnie zająć się problemem, aby zapobiec dalszym perturbacjom w gospodarce i zabezpieczyć dochody budżetowe, które są kluczowe dla finansowania publicznych wydatków. Jak zauważa minister finansów Andrzej Domański, Polska stoi przed wyzwaniem rosnących kosztów obsługi długu, co dodatkowo komplikuje sytuację. Czas pokaże, jakie decyzje zostaną podjęte, ale jedno jest pewne – rząd stoi przed trudnym zadaniem, które będzie miało bezpośredni wpływ na życie każdego Polaka.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia