Nerwica lękowa – dlaczego się boimy?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nerwica lękowa - dlaczego się boimy?

Strach, poczucie bezradności, natrętne myśli – nerwica lękowa to potoczna nazwa zespołu lęku uogólnionego. W dzisiejszych czasach jej prawidłowe rozpoznanie staje się coraz trudniejsze. Każdy z nas odczuwa lęk. Problem pojawia się, jednak gdy utrudnia on codzienne funkcjonowanie.

Nerwica lękowa – pochodzenie

Jak sama nazwa wskazuje nerwica lękowa to dolegliwość, w której chory długotrwale doznaje uczucia strachu. W większości dzieje się to w nieuzasadnionych przypadkach. Lęki mogą dotyczyć różnych sytuacji. Od przebywania w określonych miejscach, po kontakt z różnymi przedmiotami. Paradoksalnie chory po jakimś czasie zdaje sobie sprawę, że nieprzyjemne objawy wynikają wyłącznie z problemów natury psychicznej. Mimo to nie potrafi nad nimi zapanować. Nerwica lękowa często łączona jest z takimi pojęciami jak: nerwica natręctw czy fobia społeczna. Jednym z najbardziej kłopotliwych objawów są tzw. ataki paniki, zazwyczaj pojawiające się w konkretnych okolicznościach.

Nerwica lękowa – przyczyny

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej przyczyny występowania choroby. Dużą rolę może odgrywać genetyka, a konkretnie podobne predyspozycje wśród bliskich członków rodziny. Kolejnym powodem mogą być czynniki społeczne. Nerwica lękowa w wielu przypadkach jest skutkiem określonego zdarzenia, lub trudnej sytuacji w życiu, z którą z chory nie jest w stanie sobie sam poradzić. Duży procent pacjentów stanowią osoby uzależnione od alkoholu, bądź substancji psychoaktywnych.

Nerwica lękowa – objawy

W przypadku objawów można podzielić je na dwie grupy – psychiczne i somatyczne. Pod względem psychologicznym chory boi się podejmować różnego typu aktywności, które wywołują w nim poczucie lęku. Z drugiej strony osoby zmagające się z tą dolegliwością charakteryzuje ciągłe zamartwianie się różnego typu problemami. Nerwica lękowa w wielu przypadkach powoduje, że dana osoba coraz bardziej zaczyna wycofywać się z życia społecznego. Z kolei charakterystyczne objawy somatyczne to m.in. duszności, przyspieszona czynność serca, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, napięcie mięśni czy uczucie gorąca lub zimna. Chory ma problem z koncentracją i jakością snu. Jeśli powyższe objawy utrzymują się dłużej niż pół roku, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Nerwica lękowa – diagnostyka i leczenie

Objawy takie jak bóle głowy czy kołatanie serca automatycznie generują podejrzenia problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tych narządów. Dlatego diagnozowanie nerwicy lękowej powinno się zacząć od wykluczenia chorób typowo fizycznych. Pozytywne wyniki badań medycznych automatycznie nasuwają problem z zaburzeniami psychicznymi. Przy czym tu warto dodać, że chorzy często długo nie chcą wierzyć, że faktycznie ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jeśli chodzi o leczenie nerwicy lękowej to podstawą jest skuteczna psychoterapia. W niektórych przypadkach należy ją uzupełniać środkami farmakologicznymi. Trzeba jednak pamiętać, że łagodzą one jedynie skutki choroby, a nie eliminują jej przyczyny. W trakcie terapii pacjent początkowo próbuje odnaleźć faktyczne źródło problemu, a następnie radzić sobie z objawami za pomocą wypracowanych podczas sesji technik.

Nerwica lękowa – dolegliwości współistniejące

Choroba sama w sobie ma wiele charakterystycznych objawów. Mimo to nerwicy lękowej, zwłaszcza w dużym nasileniu towarzyszy wiele innych dolegliwości. Depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nerwica natręctw – to tylko niektóre z nich. Każda jednak prowadzi do pewnego rodzaju manii objawiającej się nieustannym poczuciem zagrożenia.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/22/przeglad-swiatecznych-filmow/

Brak postów do wyświetlenia