Anoreksja – piękno za wszelką cenę

187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Anoreksja

Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Choć ma charakterystyczne objawy, często  zostaje zdiagnozowana za późno. Anoreksja to choroba, która pojawia się przede wszystkim w głowie, dlatego tym bardziej trudno zapobiec skutkom tego problemu. Choć anoreksja jest problemem niezależnym od płci, to aż cztery razy częściej zapadają na nią kobiety. Jak rozpoznać i leczyć anoreksję?

Anoreksja – poczucie własnej wartości

Anoreksja inaczej określana jest jako jadłowstręt psychiczny. Co ciekawe, o głodzących się kobietach pisano już w średniowieczu. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto zajmować się tym zagadnieniem od strony medycznej. Charakterystycznym objawem choroby jest niechęć do jedzenia. Anoreksja to przede wszystkim problem psychiczny, dlatego jej przyczyn upatruje się w kilku czynnikach. Jednym z nich jest aspekt kulturowy. W obecnych czasach promuje się dążenie do idealnej sylwetki ciała. Przyczyna problemu anoreksji często leży także w środowisku rodzinnym. Z jednej strony są to czynniki genetyczne związane z występowaniem zaburzeń psychicznych w rodzinie. Z drugiej strony istotne są relacje między członkami rodziny. W wielu przypadkach choroba jest skutkiem wzorców, jakie panują w rodzinie: perfekcjonizmu i rywalizacji. Niekiedy jednak anoreksja wynika wyłącznie z niskiego poczucia własnej wartości chorego.

Anoreksja

Anoreksja – jak można ją rozpoznać?

Do rozpoznania anoreksji dochodzi zazwyczaj, gdy wyraźnie zauważalna jest zmiana sylwetki ciała. Tymczasem chory już wcześniej zwykle wykazuje szereg zachowań, które można rozpoznać. Jednym z nich może być obsesyjne liczenie kalorii. Ponadto osoba dotknięta anoreksją coraz rzadziej chce jeść, unika wspólnych posiłków z najbliższymi. Często panuje przekonanie, że chorzy na anoreksję nie odczuwają głodu – to nieprawda. Zazwyczaj jedzą posiłki w samotności, głównie po to, by bliscy nie dostrzegli zaburzeń w odżywianiu. Osoby dotknięte anoreksją odczuwają ciągły lęk przed przybraniem na wadze.

Anoreksja – jak leczyć?

Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Warto podkreślić, że opieką specjalisty powinni zostać objęci zarówno chorzy, jak i ich rodziny. W przypadku dużego wyniszczenia organizmu niezbędna jest hospitalizacja. Leczeniem anoreksji zajmuje się wiele dyscyplin medycznych. Dlatego w terapii zazwyczaj biorą udział psychiatrzy, interniści, pediatrzy, psycholodzy, terapeuci czy fizjoterapeuci. Po zakończonej terapii istotne jest ustalenie odpowiedniej diety w celu utrzymania prawidłowej masy ciała.

Anoreksja – groźne powikłania

Jak wspomnieliśmy wyżej, w najgorszym przypadku anoreksja może doprowadzić nawet do śmierci. Wśród powikłań obserwuje się również problemy skórne, dolegliwości trawienne, bóle i zawroty głowy czy zanik mięśnia sercowego. Na ciele mogą pojawić się charakterystyczne obrzęki. Często pojawia się bezsenność lub – przeciwnie – uczucie przemęczenia. W większości przypadków anoreksja wynika z braku akceptacji swojego ciała, dlatego u chorego często występują typowe objawy depresyjne. U kobiet ponadto pojawiają się zaburzenia hormonalne mające wpływ m.in. na przebieg cyklu miesiączkowego.  

Foto: Pixabay.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=105883&preview=true – Słynne filmy o miłości

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia