Anoreksja – piękno za wszelką cenę

0
40
Anoreksja

Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Choć ma charakterystyczne objawy, często  zostaje zdiagnozowana za późno. Anoreksja to choroba, która pojawia się przede wszystkim w głowie, dlatego tym bardziej trudno zapobiec skutkom tego problemu. Choć anoreksja jest problemem niezależnym od płci, to aż cztery razy częściej zapadają na nią kobiety. Jak rozpoznać i leczyć anoreksję?

Anoreksja – poczucie własnej wartości

Anoreksja inaczej określana jest jako jadłowstręt psychiczny. Co ciekawe, o głodzących się kobietach pisano już w średniowieczu. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto zajmować się tym zagadnieniem od strony medycznej. Charakterystycznym objawem choroby jest niechęć do jedzenia. Anoreksja to przede wszystkim problem psychiczny, dlatego jej przyczyn upatruje się w kilku czynnikach. Jednym z nich jest aspekt kulturowy. W obecnych czasach promuje się dążenie do idealnej sylwetki ciała. Przyczyna problemu anoreksji często leży także w środowisku rodzinnym. Z jednej strony są to czynniki genetyczne związane z występowaniem zaburzeń psychicznych w rodzinie. Z drugiej strony istotne są relacje między członkami rodziny. W wielu przypadkach choroba jest skutkiem wzorców, jakie panują w rodzinie: perfekcjonizmu i rywalizacji. Niekiedy jednak anoreksja wynika wyłącznie z niskiego poczucia własnej wartości chorego.

Anoreksja

Anoreksja – jak można ją rozpoznać?

Do rozpoznania anoreksji dochodzi zazwyczaj, gdy wyraźnie zauważalna jest zmiana sylwetki ciała. Tymczasem chory już wcześniej zwykle wykazuje szereg zachowań, które można rozpoznać. Jednym z nich może być obsesyjne liczenie kalorii. Ponadto osoba dotknięta anoreksją coraz rzadziej chce jeść, unika wspólnych posiłków z najbliższymi. Często panuje przekonanie, że chorzy na anoreksję nie odczuwają głodu – to nieprawda. Zazwyczaj jedzą posiłki w samotności, głównie po to, by bliscy nie dostrzegli zaburzeń w odżywianiu. Osoby dotknięte anoreksją odczuwają ciągły lęk przed przybraniem na wadze.

Anoreksja – jak leczyć?

Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Warto podkreślić, że opieką specjalisty powinni zostać objęci zarówno chorzy, jak i ich rodziny. W przypadku dużego wyniszczenia organizmu niezbędna jest hospitalizacja. Leczeniem anoreksji zajmuje się wiele dyscyplin medycznych. Dlatego w terapii zazwyczaj biorą udział psychiatrzy, interniści, pediatrzy, psycholodzy, terapeuci czy fizjoterapeuci. Po zakończonej terapii istotne jest ustalenie odpowiedniej diety w celu utrzymania prawidłowej masy ciała.

Anoreksja – groźne powikłania

Jak wspomnieliśmy wyżej, w najgorszym przypadku anoreksja może doprowadzić nawet do śmierci. Wśród powikłań obserwuje się również problemy skórne, dolegliwości trawienne, bóle i zawroty głowy czy zanik mięśnia sercowego. Na ciele mogą pojawić się charakterystyczne obrzęki. Często pojawia się bezsenność lub – przeciwnie – uczucie przemęczenia. W większości przypadków anoreksja wynika z braku akceptacji swojego ciała, dlatego u chorego często występują typowe objawy depresyjne. U kobiet ponadto pojawiają się zaburzenia hormonalne mające wpływ m.in. na przebieg cyklu miesiączkowego.  

Foto: Pixabay.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=105883&preview=true – Słynne filmy o miłości