5 sekretnych wskazówek dotyczących robienia doskonałych zdjęć

0
51

Trudno jest znaleźć dziś człowieka, który nie lubiłby robić zdjęć. Większość z nas, po tym jak kupiła swój pierwszy smartfon, uzyskała możliwość upamiętniania dosłownie każdej chwili swojego życia. Niestety, jakość większości takich hobbystycznych zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jesteś w gronie tych, którzy chcą usprawnić swoje nawyki fotografowania, podajemy 5 trików od doświadczonych fotografów, dzięki którym za każdym razem będziesz tworzyć wspaniałe dzieła sztuki!

Triki, które pomogą zrobić wymarzone zdjęcia

Trik 1. Zaopatrz się w statyw

Jeśli lubisz fotografować w nocy, o zmierzchu lub robić zdjęcia płynącej wody, to nieodzowny jest statyw. Jeśli lubisz fotografować całą rodzinę i samemu być w kadrze – statyw również wtedy stanie się konieczny. Po prostu umieść na nim aparat, ustaw opóźnienie migawki na 10 sekund i wbiegnij w kadr. Statyw służy też do makrofotografii, fotografowania obiektów.

Trik 2. Wyłącz efekty

Czarno-biały, sepia, odwrócone kolory – jest ich naprawdę sporo, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to okażą się zbędne, gdyż będą pogarszać jakość robionych przez Ciebie zdjęć.

Trik 3. Nie zapominaj o czyszczeniu swojego sprzętu

Jeśli nie utrzymujesz aparatu fotograficznego w czystości, będziesz otrzymywać rozmazane zdjęcia. Będzie się tak dziać dlatego, że na obiektywie stale gromadzą się małe cząsteczki kurzu, a na szkle pozostają odciski palców. Wystarczy przetrzeć obiektyw czystą, suchą ściereczką i będziesz zaskoczony – obraz „zagra” w nowy sposób. Pamiętaj, że czyszczenia należy dokonywać systematycznie, wykorzystując specjalnie przeznaczone do tego celu środki czyszczące.

Trik 4. Nie zapominaj o prawidłowej obróbce zdjęć

Nawet doświadczeni fotografowie korzystają z całego wachlarza programów komputerowych, żeby uczynić swoje zdjęcia lepszymi. Nie jesteś gorszy od nich, prawda? Do wykonania wysokiej jakości edycji zdjęć będziesz potrzebować przede wszystkim wysokiej jakości komputera z szerokim ekranem i dobrym oddaniem kolorów.

Poza komputerem będziesz potrzebować także szerokiego wachlarza programów komputerowych. Korzystanie z wysokiej jakości oprogramowania wcale nie oznacza sporych wydatków. Na przykład przechodząc pod adres pl.depositphotos.com/bgremover.html możesz jednym kliknięciem usunąć tło z Twoich zdjęć. Jeśli planujesz umieszczać zdjęcie na Instagramie, możesz także skorzystać z takich narzędzi, jak VSCO lub Snapspeed.

Trik 5.  Korzystaj ze wszystkich możliwości Twojego aparatu

To zalecenie dotyczy zarówno posiadaczy aparatów fotograficznych, jak i zwykłych smartfonów. Oto funkcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Nawet niedoświadczeni fotografowie mogą pobawić się z balansem bieli lub opcją makro. Jest to ciekawe doświadczenie, które dodatkowo doskonali umiejętności robienia zdjęć;
  • Jeśli robisz jednocześnie zdjęcie zbyt ciemnych i zbyt jasnych elementów, pomocna okaże się funkcja HDR;
  • Chcesz, by wykonywane przez Ciebie zdjęcia były maksymalnie realistyczne? Wówczas pobaw się funkcjami ostrości i nasycenia;
  • Zaufaj automatycznym ustawieniom Twojego aparatu: zwykle są całkiem wystarczające do zdjęć robionych hobbystycznie;
  • Trzymaj aparat pionowo, aby fotografować wysokie i wąskie obiekty, a poziomo, aby fotografować szerokie obiekty.

Robiąc zdjęcia obowiązkowo pamiętaj o tym, że liczą się szczegóły. Zatem staraj się złapać obiektywem najważniejsze momenty, a następnie buduj kompozycję zdjęcia w taki sposób, by maksymalnie podkreślić to, co wywołało Twoje zainteresowanie. Oczywiście, na początku nie będzie to łatwe. Jednak z biegiem czasu udoskonalisz swoje umiejętności i raz za razem będziesz coraz bardziej zadowolony z uzyskanych wyników.

 Zdjęcie Ci się nie udało? Jeśli nie jesteś specjalistą, każdy popełniony błąd można przerobić na zaletę Twojej pracy: wystarczy mieć trochę pewności siebie i nie bać się przejawiać własnej kreatywności.

Trzymaj aparat pionowo, aby fotografować wysokie i wąskie obiekty, a poziomo, aby fotografować szerokie obiekty.

Opracowanie własnego planu robienia zdjęć

Przed zrobieniem zdjęcia, obowiązkowo warto zająć się jego dokładnym zaplanowaniem. Początkowo będzie to wymagało od Ciebie dość dużo czasu, ale wraz z doskonaleniem Twoich umiejętności będziesz robić  to coraz szybciej i efektywniej. Robienie zdjęć, jak każdy inny proces technologiczny, zaczyna się od wygenerowania pomysłu. Kolejne etapy to planowanie realizacji, obejmujące także poszukiwanie niezbędnego sprzętu i wyposażenia, bez których nie da się osiągnąć zamierzonego wyniku.

Po zrobieniu zdjęć zgodnie z wytyczonym planem należy przeprowadzić ich przenoszenie na komputer, usunąć nieudane i w razie potrzeby podzielić je między folderami, w których będą przechowywane. Następnie nadchodzi czas dla konwersji RAW i korekcji kolorów, a także przygotowania zdjęć do publikacji (jeśli taka potrzeba występuje) – na przykład, można do nich dodawać emotikony, tekst itp.

Pamiętaj, że nie istnieje idealna recepta na zrobienie doskonałego zdjęcia. Nie krępuj się, bądź odważny i testuj swoje urządzenie. Wówczas uzyskasz mnóstwo zdjęć, które zdecydowanie będziesz chciał udostępnić całemu światu!