5 sekretnych wskazówek dotyczących robienia doskonałych zdjęć

293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trudno jest znaleźć dziś człowieka, który nie lubiłby robić zdjęć. Większość z nas, po tym jak kupiła swój pierwszy smartfon, uzyskała możliwość upamiętniania dosłownie każdej chwili swojego życia. Niestety, jakość większości takich hobbystycznych zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jesteś w gronie tych, którzy chcą usprawnić swoje nawyki fotografowania, podajemy 5 trików od doświadczonych fotografów, dzięki którym za każdym razem będziesz tworzyć wspaniałe dzieła sztuki!

Triki, które pomogą zrobić wymarzone zdjęcia

Trik 1. Zaopatrz się w statyw

Jeśli lubisz fotografować w nocy, o zmierzchu lub robić zdjęcia płynącej wody, to nieodzowny jest statyw. Jeśli lubisz fotografować całą rodzinę i samemu być w kadrze – statyw również wtedy stanie się konieczny. Po prostu umieść na nim aparat, ustaw opóźnienie migawki na 10 sekund i wbiegnij w kadr. Statyw służy też do makrofotografii, fotografowania obiektów.

Trik 2. Wyłącz efekty

Czarno-biały, sepia, odwrócone kolory – jest ich naprawdę sporo, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to okażą się zbędne, gdyż będą pogarszać jakość robionych przez Ciebie zdjęć.

Trik 3. Nie zapominaj o czyszczeniu swojego sprzętu

Jeśli nie utrzymujesz aparatu fotograficznego w czystości, będziesz otrzymywać rozmazane zdjęcia. Będzie się tak dziać dlatego, że na obiektywie stale gromadzą się małe cząsteczki kurzu, a na szkle pozostają odciski palców. Wystarczy przetrzeć obiektyw czystą, suchą ściereczką i będziesz zaskoczony – obraz „zagra” w nowy sposób. Pamiętaj, że czyszczenia należy dokonywać systematycznie, wykorzystując specjalnie przeznaczone do tego celu środki czyszczące.

Trik 4. Nie zapominaj o prawidłowej obróbce zdjęć

Nawet doświadczeni fotografowie korzystają z całego wachlarza programów komputerowych, żeby uczynić swoje zdjęcia lepszymi. Nie jesteś gorszy od nich, prawda? Do wykonania wysokiej jakości edycji zdjęć będziesz potrzebować przede wszystkim wysokiej jakości komputera z szerokim ekranem i dobrym oddaniem kolorów.

Poza komputerem będziesz potrzebować także szerokiego wachlarza programów komputerowych. Korzystanie z wysokiej jakości oprogramowania wcale nie oznacza sporych wydatków. Na przykład przechodząc pod adres pl.depositphotos.com/bgremover.html możesz jednym kliknięciem usunąć tło z Twoich zdjęć. Jeśli planujesz umieszczać zdjęcie na Instagramie, możesz także skorzystać z takich narzędzi, jak VSCO lub Snapspeed.

Trik 5.  Korzystaj ze wszystkich możliwości Twojego aparatu

To zalecenie dotyczy zarówno posiadaczy aparatów fotograficznych, jak i zwykłych smartfonów. Oto funkcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Nawet niedoświadczeni fotografowie mogą pobawić się z balansem bieli lub opcją makro. Jest to ciekawe doświadczenie, które dodatkowo doskonali umiejętności robienia zdjęć;
  • Jeśli robisz jednocześnie zdjęcie zbyt ciemnych i zbyt jasnych elementów, pomocna okaże się funkcja HDR;
  • Chcesz, by wykonywane przez Ciebie zdjęcia były maksymalnie realistyczne? Wówczas pobaw się funkcjami ostrości i nasycenia;
  • Zaufaj automatycznym ustawieniom Twojego aparatu: zwykle są całkiem wystarczające do zdjęć robionych hobbystycznie;
  • Trzymaj aparat pionowo, aby fotografować wysokie i wąskie obiekty, a poziomo, aby fotografować szerokie obiekty.

Robiąc zdjęcia obowiązkowo pamiętaj o tym, że liczą się szczegóły. Zatem staraj się złapać obiektywem najważniejsze momenty, a następnie buduj kompozycję zdjęcia w taki sposób, by maksymalnie podkreślić to, co wywołało Twoje zainteresowanie. Oczywiście, na początku nie będzie to łatwe. Jednak z biegiem czasu udoskonalisz swoje umiejętności i raz za razem będziesz coraz bardziej zadowolony z uzyskanych wyników.

 Zdjęcie Ci się nie udało? Jeśli nie jesteś specjalistą, każdy popełniony błąd można przerobić na zaletę Twojej pracy: wystarczy mieć trochę pewności siebie i nie bać się przejawiać własnej kreatywności.

Trzymaj aparat pionowo, aby fotografować wysokie i wąskie obiekty, a poziomo, aby fotografować szerokie obiekty.

Opracowanie własnego planu robienia zdjęć

Przed zrobieniem zdjęcia, obowiązkowo warto zająć się jego dokładnym zaplanowaniem. Początkowo będzie to wymagało od Ciebie dość dużo czasu, ale wraz z doskonaleniem Twoich umiejętności będziesz robić  to coraz szybciej i efektywniej. Robienie zdjęć, jak każdy inny proces technologiczny, zaczyna się od wygenerowania pomysłu. Kolejne etapy to planowanie realizacji, obejmujące także poszukiwanie niezbędnego sprzętu i wyposażenia, bez których nie da się osiągnąć zamierzonego wyniku.

Po zrobieniu zdjęć zgodnie z wytyczonym planem należy przeprowadzić ich przenoszenie na komputer, usunąć nieudane i w razie potrzeby podzielić je między folderami, w których będą przechowywane. Następnie nadchodzi czas dla konwersji RAW i korekcji kolorów, a także przygotowania zdjęć do publikacji (jeśli taka potrzeba występuje) – na przykład, można do nich dodawać emotikony, tekst itp.

Pamiętaj, że nie istnieje idealna recepta na zrobienie doskonałego zdjęcia. Nie krępuj się, bądź odważny i testuj swoje urządzenie. Wówczas uzyskasz mnóstwo zdjęć, które zdecydowanie będziesz chciał udostępnić całemu światu!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia