Geometria kół – na czym polega i dlaczego warto jej dokonywać

kontrola geometrii kół to ważny aspekt bezpieczeństwa jazdy autem. . "Artykuł sponsorowany"

314

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

geometria kół ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy
geometria kół

W prowadzeniu samochodu bardzo istotny jest komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo jazdy. Cały samochód, powinien być utrzymany w dobrym stanie, musimy dbać m.in. o dobry stan układu kierowniczego, a także mieć świadomość, że zużycie opon także ma znaczenie. Aby auto działało prawidłowo, ważna jest także odpowiednia geometria. Czy wiesz czym jest np. kąt pochylenia sworznia, kąt wyprzedzania osi sworznia albo kąt pochylenia koła? Czym dokładnie jest geometria kół? Czy zbieżność kół to to samo? Kiedy wykonywać geometrię kół? Co robi mechanik w geometrii kół? Na czym polega ustawienie geometrii kół? Na co wpływa ustawienie kół?

Parametry geometrii kół – co warto wiedzieć?

Żeby zrozumieć czym jest geometria kół i jak jest ważna, musimy wiedzieć, czym jest zbieżność, a czym geometria. Zbieżność bowiem określa położenie kół przednich oraz tylnych wobec siebie. Jeśli koła ustawione są do wewnątrz, wartości zbieżności są dodatnie, a ujemne, gdy koła skierujemy na zewnątrz.

Geometria to określenie szersze, oparte na parametrach tj. wspomniana zbieżność, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy, kąt pochylenia kół oraz kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy. Oczywiście, geometria jest prawidłowa, gdy wszystkie wartości są w ustalonych normach. Jeśli są one zaburzenie to utrudnia prowadzenie samochodu A czym są części składowe geometrii?

Jak już wiemy, zbieżność określa, jak koła są ustawione względem siebie na przeciwległych stronach tej samej osi. Kolejnym parametrem jest kąt nachylenia kół (kąt pochylenia kół). To wartość między pionem a płaszczyzną koła. Koła nachylone do wnętrza to kąt pochylenia ujemny, a koła skierowane na zewnątrz – dodatni. 

Następna składowa to kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. To kąt, między pionową prostą koła a sworzniem zwrotnicy. Co ważne, ten kąt nie jest regulowany, a jedynie może być zaburzony poprzez zużycie zawieszenia i jego elementów. Punkt przecięcia linii kąta to promień zataczania – jeśli przecięcie następuje ponad powierzchnią jezdni to jest on ujemny, jeśli występuje poniżej – dodatni.

Ostatni to kąt wyprzedzania sworznia zwrotnicy. Ten kąt biegnie między środkiem koła a osią sworznia zwrotnicy. Kiedy punkt przecięcia osi sworznia z podłożem jest przed prostą pionową koła to oznacza to wartość dodatnią. A gdy oś sworznia zwrotnicy wyprzedza punkt styku opony z dowolnym podłożem, to jest to kąt ujemny. 

 

Ustawienia geometrii kół – na czym polega i jak geometrią kół zajmuje się mechanik?

A na czym w praktyce polega ustawienie geometrii? Mówiąc najprościej – na prawidłowym ustawieniu parametrów, wymienionych powyżej.

W praktyce, chodzi o dokręcenie bądź poluzowanie wszelkich śrub mocujących wahacz, a także zmianę drążków zbieżności i drążków kierowniczych. Są bowiem w aucie elementy, które wpływają na geometrię negatywnie. Są to sworznie wahaczy, które łączą wahacze ze zwrotnicami, drążki kierownicze i ich końcówki, a także silentblocki wahacza, łączące je z nadwoziem.

Mechanik, który zabiera się do geometrii musi zatem sprawdzić wszystkie te elementy. Jeśli masz stuki w zawieszeniu, może to wskazywać na zużycie sworzni wahacza, a luz na drążkach kierowniczych to objaw zużycia owych drążków.

 

Ryzyka ze źle ustawionej geometrii i kiedy przeprowadzać kontrolę geometrii kół?

Zła geometria kół ma kolosalne skutki dla samej jazdy, a tym bardziej dla bezpieczeństwa poruszania się pojazdem. O czym mowa?

Jeśli zauważysz takie objawy jak opóźniona reakcja auta na ruchy kierownicą, popiskiwane opon podczas zakrętów, gwałtowna zmiana położenia kierownicy, gdy najedziesz na krawężnik, ściąganie auta na jedną stronę, nadmierny opór podczas obrotu kierownicą, większe zużycie paliwa, luzy na kierownicy, poślizg, zmiana toru jazdy i innego typu nieprzewidywane zachowania auta – to z całą pewnością należy się udać do mechanika.

Zła geometra wpływa też na zużycie samych opon, nierównomierne ścieranie bieżnika i zniszczenie opony. Dlatego ważne jest, aby kontrolę zbieżności przeprowadzać co najmniej raz do roku lub wtedy, gdy zauważysz nieprawidłowości.

 

Znaczenie właściwej geometrii kół jest zatem kluczowe nie tylko dla prawidłowej jazdy i działania wszelkich układów jezdnych w samochodzie, ale przede wszystkim, ustawienie właściwych parametrów geometrii jest istotne z punktu widzenia samego bezpieczeństwa poruszania się samochodem.

poznaj prawdę o płonących bateriach w elektrykach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia