Miasto moje a w nim kalendarz warszawski 15-21.06

Miasto moje a w nim to zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafika, które dadzą obraz miasta w tygodniowym wycinku od 15-21 czerwca i ciekawe motoryzacyjne wydarzenia współczesne.

357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto moje a w nim czyli Tygodniowy kalendarz warszawski Syrena na Rynku Starego Miasta
Miasto moje a w nim czyli Tygodniowy kalendarz warszawski Syrena na Rynku Starego Miasta (kopia) jedna z fontann wodociągu Marconiego,

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na nadchodzący tydzień od 15 do 21 czerwca. Godne uwagi wydarzenia związane z historią Warszawy, jakie udało mi się znaleźć na stronie ekartkazwarszawy.pl

Chciałbym, żeby ta cotygodniowa porcja informacji o wydarzeniach w Warszawie, stworzyła możliwość odkrycia miasta na nowo. Będzie to też miejsce poznawania jego historii poprzez relacje świadków, zdjęcia archiwalne, fragmenty gazet, filmy czy grafikę, które dadzą obraz miasta w XX wieku.

Forma, jaka została zastosowana w oryginale, moim zdaniem jest tak dobra, że nie należy jej poprawiać. Kartki historyczne dostosowano do komunikacji mobilnej i zawierają także interaktywną Google Maps, przez co umożliwiają identyfikację opisywanego miejsca.

Miasto moje a w nim, to również wydarzenia motoryzacyjne z kalendarza ograniczone do terenu Mazowsza.

Czerwiec

15 – 1934 – Zamach na ulicy Foksal 3
16 – 1855 – Pierwszy warszawski wodociąg
17 – 1992 – Otwarcie pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s
18 – 1939 – Konie Warszawy
19 – 1933 – Moda – lato 1933
20 – 1945 – Pierwszy tramwaj po wojnie
21 – 1940 – Śmierć warszawskich elit

Ogród Saski w Warszawie Fontanna jako jeden z elementów wodociągu Marconiego, warszawski architekt Henryk Marconi
Ogród Saski w Warszawie Fontanna jako jeden z elementów wodociągu Marconiego, warszawski architekt Henryk Marconi

16 czerwca 1855

Uruchomienie fontanny w Ogrodzie Saskim (foto NAC powyżej) to kulminacja zorganizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, sobotniej zabawy kwiatowej, połączonej z loterią fantową na rzecz sierot. Zachwyty i pochwały zgromadzonej publiczności to efekt oddania do użytku pierwszego „prawdziwego” wodociągu, czasami zwanego wodociągiem Marconiego, które odbyło się w dniu 16 czerwca 1855 w Warszawie.

Co prawda wcześniej zbudowano niewielki wodociąg zasilający Stare Miasto, to po 1831 r. magistrat zaczął rozważać budowę wodociągu ogólnomiejskiego. Projektem zajął się wybitny architekt warszawski Henryk Marconi. bez wątpienia najważniejszą inwestycją była budowa stacji pomp pobierającą wodę z Wisły, którą zlokalizowano na ulicy Dobrej, u zbiegu z Karową. Tu pobierano wodę z Wisły, która po przefiltrowaniu w osadnikach, była tłoczona rurami do zbiornika w Ogrodzie Saskim.

Zbiornik (foto NAC poniżej), pełniący funkcję wieży ciśnień warszawskiego wodociągu otrzymał kształt nawiązujący do antyku i wzorował się na rzymskiej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Woda, która była rozprowadzana z tego miejsca trafiała do 16 zdrojów oraz 4 fontann. Oprócz najpiękniejszej z nich w Ogrodzie Saskim, warszawskie fontanny zostały zlokalizowane na pl. Teatralnym, pod kolumną Zygmunta (z charakterystycznymi rzeźbami trytonów) oraz na Rynku Starego Miasta. Ostatnia była zwieńczona rzeźbą Syreny, której kopia stoi dokładnie w tym samym miejscu, w którym pojawiła się w 1855 r. (foto tytułowe Piotr Pawlak)

Najpiękniejszą z nich była fontanna w Ogrodzie Saskim:

Delfiny sięgły [wodą] aż ponad górną paterę, i wkrótce utworzył się prześliczny wodospad; meduzy z niższego basenu zaczęły wyrzucać przez usta wodę; a czarujący że tak powiem efekt, jaki ta niespodzianka na tysiącu patrzących sprawiła, odbił się na każdym bez wyjątku licu, już to w zdumieniu, już zadowoleniu, które co chwila nowy okrzyk radości, lub pochwał, zdradzały.” „To też cała publiczność była zadowolona, słyszałem tylko dwóch jakichś zagranicznych guwernerów, którzy perorowali głośno w swoim języku, że w Warszawie to jeszcze ujdzie, ale w ich kraju uważanoby to za rzecz najzwyczajniejszą w świecie […].”

W kolejnych latach wodociąg rozbudowano, trzykrotnie wydłużając długość rur (do 30 km) podczas gdy liczbę zdrojów zwiększono do 48.

Wodociąg Marconiego przetrwał około 30 lat, a jego los przesądziła słaba jakość wody z powodu braku odpowiedniego filtrowania.

W 1886 r. uruchomiono nowy wodociąg, zaprojektowany przez Williama i Williama Heerleina Lindleya. Była to z pewnością inwestycja bardzo nowoczesna i innowacyjna, a po 130 latach od jej uruchomienia, wciąż służy warszawiakom, pijącym wodę ze Stacji Filtrów przy ulicy Koszykowej. Ale o tym przy innej okazji.

Ogród Saski w Warszawie wodozbiór wodociągu Marconiego
Miasto moje a w nim czyli Tygodniowy kalendarz warszawski Ogród Saski w Warszawie wodozbiór wodociągu Marconiego

Miasto moje a w nim – motoryzacyjne wydarzenia bieżące i nie tylko

x16 – 18.06.2023 — mazowieckie, Ośrodek Wypoczynkowy Soczewka, 60-siątka Kaczora – XXVIII Charytatywne Spotkanie Motocyklowe Soczewka 2023 info

16 – 18.06.2023 — mazowieckie, Zamek w Liwie, XXI GRYFPARTY Międzynarodowy Zlot Motocyklowy info

16 – 18.06.2023 — mazowieckie, Jezioro W Kozienicach, Zlot Night Cars 2023 info

x17.06.2023 — mazowieckie, Warszawa, Festiwal Piwowarów Domowych 2023 / Homebrewers Festival 2023 info

17.06.2023 — mazowieckie, Warszawa, Warsaw Heritage Festival 2023 info

17.06.2023 – mazowieckie, MOSiR Ząbki, V Zlot Pojazdów Zabytkowych i Motocykli ” Odjazd” info

x18.06.2023 — mazowieckie, Milewo, 6 Runda Motociekawy Wrak Race info

18.06.2023 — mazowieckie, Siedlce, XIV Zlot Pojazdów Zabytkowych MROWISKO 2023 info

18.06.2023 — mazowieckie, Siedlce, XI Historyczny Siedlecki Rajd Oldtimerów 2023 info

Poniedziałek – Glinki w ZieloncePoniedziałki z FSOinfo

WtorekWarszawa Autodrom Bemowo, WAW Amcarowe Wtorki #1 2023! info

środa – Cykliczne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji Fundacji Youngtimer Warsaw w 2023 @PGE Narodowy w wybrane środy info

środaCiechanów w każdą środę o godz 19.00 na parkingu Centrum Handlowego MARCREDO info

SobotaWarszawa Soboty Plac Defilad – Warszawa w Pigułce – cykliczne wycieczki Ogórkiem info

NiedzielaWarszawa Plac Defilad, Śladami PRL-u – cykliczne wycieczki Ogórkiem po Warszawie info

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia