Klimatyzator i klimatyzer – czym się różnią?

383

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klimatyzator i klimatyzer
Warto pamiętać, że źle ustawiona klimatyzacja nie tylko nam nie pomoże, ale i może zaszkodzić.

Mimo że wakacje tyle, co się zaczęły, to wysokie temperatury towarzyszą nam od kilku tygodni. A to dopiero początek! Klimatyzator i klimatyzer – czym się różnią? Na co warto postawić? 

Klimatyzacja – klimatyzer – klimatyzator – różnice 

Gdy za oknami upał, rzecz jasna pragniemy w naszych pomieszczeniach dopływu świeżego powietrza. Które urządzenie najlepiej będzie je jednak w stanie zapewnić? Klimatyzator i klimatyzer – poznajmy najpierw, czym charakteryzują się te pojęcia. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest klimatyzacja, która jest zapewniana przez także wymieniony klimatyzator. Wśród rodzajów możemy wyróżnić następujące typy: 

– kanałowe;

– ścienne; 

– przypodłogowe; 

– kasetonowe; 

– typu mutlisplit; 

Warto także wiedzieć, że niezależnie od typu, każda klimatyzacja składa się z podstawowych części, takich jak: 

– parownik; 

– skraplacz; 

– zawór rozprężony; 

– sprężarka;

– dwóch wentylatorów; 

Klimatyzacje należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Wiadomo jednak, że przy wyborze bierzemy pod uwagę m.in. jej wydajność, dodatkowe funkcje, czy możliwość swobodnej regulacji. W ostatnich latach szczególnie zwracamy także uwagę na energooszczędność. Okazuje się, że ważnym aspektem jest także jej głośność. W ostatnich latach klimatyzacja może mieć kilka zaskakujących funkcji, jak wykrywanie obecności ludzi, czy autoosuszanie. Pamiętajmy też, że klimatyzacje może montować osoba wyłącznie do tego uprawniona. 

Niektóre klimatyzatory mają tak nowoczesne funkcje, jak np. rozpoznanie głosowe.

Czym jest klimatyzer? 

Nieco innym rozwiązaniem jest klimatyzer, inaczej nazywany jako klimator. Urządzenie samo w sobie cieszy się opinią jako produkt uniwersalny. Z wyglądu przypomina tradycyjny klimatyzator, który montowany jest, chociażby w pomieszczeniach biurowych. W swoim wnętrzu posiada jednak wentylator, który zapewnia dopływ powietrza w najbliższym otoczeniu. O klimatyzerze mówi się jak o szczególnym rodzaju wentylatora. Swoje powietrze schładza poprzez zawartość wody. Niektóre modele mają także możliwość umieszczania w nich małych kostek lodu. Klimatyzer jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na instalacje klimatyzacji w swoich wnętrzach. A dzięki działaniu za pomocą wspomnianej wody, czy kostek lodu jest także rozwiązaniem dość oszczędnym. Jak wiemy, nadal bardzo popularne są tzw. wiatraki, czyli przymocowane do metalowego słupa wentylatory, działające na prąd. W przypadku klimatyzerów, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, jest bardziej praktyczny w użyciu. 

Chłodne powietrze dzięki kostkom lodu? Oto zasady działania klimatyzera.

Klimatyzatory, czy klimatyzery? 

W przypadku klimatyzatorów wyróżniamy ich następujące typy – wodny oraz właściwy. Warto przypomnieć, że klimatyzator potocznie nazywany jest klimatyzacją. Ten pierwszy wykorzystuje wodę jako czynnik chłodzący. W przypadku typu właściwego działanie opiera się na odprowadzaniu ciepła z jednego miejsca i przenoszenia go w drugie, w postaci chłodzącej. Klimatyzatory występują w formach stacjonarnych oraz przenośnych. W przypadku montażu należy umiejscowić go w taki sposób, by zapewniał jak najlepszą cyrkulację powietrza. Jednym z najpopularniejszych typów klimatyzatora jest klimatyzator ścienny. Zazwyczaj montuje się go m.in. na dachu, dzięki czemu mamy ograniczony hałas urządzenia. Jego montaż obejmuje także konieczność umieszczeni rury odprowadzającej. Jakie są jednak główne różnice między klimatyzerem a klimatyzatorem? Jak wyżej wspomnieliśmy, klimatyzator jest urządzeniem w większości stacjonarnym, dlatego posiada większą moc w schładzaniu powietrza. W przypadku konkretnego pomieszczenia klimatyzer jedynie je schładza, natomiast klimatyzator utrzymuje stałą temperaturę. Ponadto mamy sam sposób działania. 

To nie jest łatwy wybór 

Przypomnijmy, że klimatyzer przepuszcza powietrze przez filtr wodny, a klimatyzator głównie odprowadza energię cieplną w pomieszczeniu na zewnątrz. Sama wybór między klimatyzatorem a klimatyzerem wbrew pozorom nie jest łatwy. Jak wyżej wspomnieliśmy, klimatyzatory są znacznie droższe, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Z jednej strony klimatyzacja utrzymuje stałą temperaturę. Co jakiś czas słyszymy też o szkodliwym działaniu klimatyzacji dla zdrowia. I tu warto pamiętać, że różnica między klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz nie powinna wynosić więcej, niż sześć stopni Celsjusza. Warto także zwrócić uwagę na estetykę. Klimatyzatory w większości montowane są na stałe, dlatego powinniśmy mieć na uwadzę wygląd naszych pomieszczeń. Z kolei klimatyzery są najczęściej przenośne. W swoim wnętrzu, zamiast czynnika chłodzącego, zawierają wodę. Trudno tu jednak o konkretną rekomendację, gdyż każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Mobilność, czy stała temperatura w pomieszczeniu? Nie każdy może pozwolić sobie na zainstalowanie klimatyzacji. Czy klimatyzery rzeczywiście są najlepszą alternatywą?

Idealny sposób na upały istnieje? 

Pamiętajmy również, że mamy także klimatyzatory przenośne. W przypadku klimatyzacji sprawdzi się ona jednak tylko wtedy, gdy będziemy w stanie dobrze z niej korzystać. Z drugiej strony klimatyzer, ze względu na swoją mobilność może wydawać się rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Tym bardziej, jeżeli potrzebujemy zmiany temperatury wyłącznie w czasie wakacji. Gdy nadchodzą letnie upały, w pomieszczeniach potrafi być tak gorąco, że czasem aż trudno nam się skoncentrować. Zapewniając jednak dodatkowy dopływ powietrza pamiętajmy jednak o kilku zasadach. W przeciwnym razie, zamiast pomóc, możemy sobie tylko zaszkodzić.

Przeczytaj także: Kiedy klimatyzacja jest szkodliwa?

A jeśli padnie drukarka Canon to co wtedy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia