Myjnia samochodowa – którą wybrać?

407

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Myjnia bezdotykowa – którą wybrać?
Wielu kierowców nadal woli tradycyjne myjnie w trosce o dokładność czyszczenia ich samochodu.

Czysty samochód, to atrakcyjny samochód. O tym, że złe czyszczenie może uszkodzić nasze auto, wiemy doskonale. Myjnia samochodowa – którą wybrać? Czy myjnie bezdotykowe rzeczywiście są dobrym wyborem? 

Myjnie bezdotykowe – szybko i tanio 

W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się tzw. myjnie bezdotykowe. Jak sama nazwa wskazuje, myjnia bezdotykowa oznacza brak fizycznego kontaktu z autem podczas mycia. W czasie czyszczenia stosowane są wybrane środki chemiczne. W przypadku bezdotykowych myjni mamy również tzw. myjnie samoobsługowe. Tutaj kierowcy mają do wyboru kilka programów mycia, dotyczących przykładowo nabłyszczania, spłukiwania, czy woskowania. Warto także dodać, że sama woda zawiera także dodatkowy detergent, który ułatwia spłukiwanie. Bezdotykowe myjnie mają liczne zalety. Do tych najważniejszych zaliczamy rzecz jasna oszczędność czasu i pieniędzy. Podczas czyszczenia klient nie musi nawet bowiem wychodzić ze swojego auta. Ponadto tego typu punkty dostępne są przez całą dobę. Niestety bezdotykowe myjnie samochodowe mają również swoje wady. Okazuje się, że nawet najbardziej zaawansowana technologia może pominąć drobne detale. Dlatego sceptycy zarzucają takim myjniom niedokładność czyszczenia. Ponadto bardzo często dochodzi do uszkodzenia lakieru. 

Bezdotykowe myjnie samochodowe posiadają do wyboru kilka funkcji czyszczenia auta.

Tańsze nie zawsze lepsze 

W tym wypadku problemem może być także powiększenie wcześniej powstałych uszkodzeń. Na zarysowania narażone są również lusterka i szyby. Warto również dodać, że nie we wszystkich miastach możemy spotkać bezdotykowe myjnie samochodowe. A co z typowymi myjniami ręcznymi? Dla wielu kierowców jest to jedyne, słuszne rozwiązanie. Mimo że dużo bardziej czasochłonne. Myjnia ręczna gwarantuje im jednak dokładność oraz bezpieczeństwo, chociażby dla wyżej wspomnianego lakieru. Na tego typu myjniach czeka na nas kompleksowa obsługa. Ponadto mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym autem. Od wyboru przyborów, po detergenty, a wszystko to dobrane do indywidualnych potrzeb. Celem jest oczywiście dokładność czyszczenia. I właśnie z tego powodu ręczne myjnie są tak bardzo doceniane. W tym wypadku mowa o usuwaniu zabrudzeń, np. po owadach, gdzie na myjniach bezdotykowych takie detale są często pomijane. 

Myjnia samochodowa – którą wybrać? 

Do wad ręcznych myjni samochodowych zaliczamy przede wszystkim czas. Tam nie umyjemy naszego auta w kwadrans. a musimy przeznaczyć na to cały dzień. Jak wyżej wspomnieliśmy, mycie samochodu poddawane jest określonym procesom, które pomijane są na myjniach bezdotykowych. Jeżeli chodzi o myjnie automatyczne, to w większości przypadków skupiają się one na umyciu nadwozia. Na szczęście coraz częściej możemy znaleźć punkty, które oferują czyszczenie naszych wnętrz. Kolejna kwestia to cena myjni ręcznej. Okazuje się, że podstawowy pakiet czyszczenia kosztuje ok. 50 zł. Kompleksowa usługa obejmująca m.in. nakładanie twardego wosku zwiększa cenę do nawet 1000 zł. Dla porównania najdroższe pakiety na myjni bezdotykowej nie przekraczają 50 zł. W wielu przypadkach mamy także oferty rabatowe, np. dla klientów określonych stacji paliw. Mimo wszystko dla wielu kierowców bezdotykowa myjnia to największe zło, gdzie problemem przykładowo są brudne i niskiej jakości akcesoria. 

Środki chemiczne, czyli jak samemu myć samochód? 

W kontekście bezdotykowych myjni warto powiedzieć sobie także o tzw. „kulturze klienta”. Każdy z nas ma prawo przeznaczyć na mycie samochodu tyle czasu, ile potrzebuje. Pamiętajmy jednak, że za nami czekają następni. Dlatego już np. osuszanie i przecieranie pojazdu śmiało możemy zrobić na parkingu obok. Decydując się na samodzielne mycie auta pamiętajmy, by robić to przy pomocy przeznaczonych środków czystości. Często bowiem pojawia się pytanie, czy można myć samochód płynem do mycia naczyń lub szamponem do włosów? Specjaliści zdecydowanie odradzają taki pomysł. Choć płyn do mycia naczyń rzeczywiście dobrze usuwa tłuszcz i zabrudzenia, to jednak może poważnie uszkodzić lakier. Ponadto w ten sposób zwiększamy ryzyko korozji, a także uszkadzamy świeżo nałożony wosk. W kosmetykach i środkach czystości mamy skład, na który nasze auto może być „uczulone”. Ponadto przez swój skład mogą zostawić ślady po ewentualnie niedokładnym spłukaniu, czy wyschnięciu. 

Czyszczenie auta płynem do mycia naczyń to jeden z najczęściej popełnianych błędów.

Jak zadbać o czystość auta? 

Przy myciu samochodu zadbajmy także o odpowiednie akcesoria. Przykładowo, często używaną gąbkę warto zamienić na rękawice z mikrofibry. Do mycia warto przeznaczyć także dwa wiadra, gdzie jedno napełnimy wodą do spłukiwania, a drugie środkami do czyszczenia. Ogromnym zaufaniem cieszy się również separator. Jest to inaczej siatka, którą należy umieścić w wiadrze, tuż przy dnie. Pocierając ściereczkę o separator pozbywamy się osadzonych na dnie wiadra, drobinek piasku. Takie separatory warto przygotować dla obu wiader. Myjnia samochodowa – którą wybrać? Jak najlepiej zadbać o nasze auto? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Nie istnieje bowiem rozwiązanie, które będzie zarówno dokładne, jak i tanie. Z drugiej strony widzimy, że złe czyszczenie może nasz pojazd poważnie uszkodzić. Wiadomo też, że profesjonalne myjnie samochodowe nie są na każdą kieszeń. Mimo wszystko może jednak warto czasem trochę zaoszczędzić, by nasze auto mogło jeszcze sprawniej służyć nam na lata.

Przeczytaj także: Rękawica do mycia auta – jak wybrać najlepszy produkt?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia