Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością na stacjach Orlen

CSR czyli korporacyjna odpowiedzialność społeczna to nadal w Polsce terra incognita, Orlen jako jeden z nielicznych dużych podmiotów w kraju gra na tym polu FAIR

526

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

udogodnienia dla niepełnosprawnych na stacjach orlen
jakie udogodnienia mają osoby niepełnosprawne na stacjach Orlen?

Osoby z niepełnosprawnością ruchową także chcą być pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Niestety by tak było muszą być dla nich poczynione udogodnienia, również na stacjach paliw. Nie wszystkie mają takie udogodnienia które są przyjazne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dlaczego więc Orlen zrobił takie modyfikacje a inni tyko część ograniczając się do WC? A czy można dla najsłabszej grupy społecznej zrobić coś więcej? Rozmawialiśmy z Agatą Górnicką Dyrektorem Biura Relacji z Otoczeniem czyli co Orlen robi dla osób z niepełnosprawnościami nie tylko ruchowymi.

Czy każdy kto nie może samodzielnie zatankować jest niepełnosprawnym kierowcą?

Nie tylko kierowcy z niepełnosprawnościami ruchowymi mają problem z tankowaniem samochodu na stacji benzynowej. Bardzo często mama z małym dzieckiem, z bardzo małym dzieckiem ma problem z wyjściem z samochodu by go zatankować. Są różne aspekty życia które uniemożliwiają nam wyjście z samochodu nie tylko fizyczna niepełnosprawność ale nad tym nie zawsze się zastanawiamy. Tak czy inaczej na Orlenie klaksonem można przywołać obsługę i poprosić o zatankowanie auta.

Nie jest to jedyna czynność o którą możemy poprosić pracownika stacji. Możemy poprosić też o umycie szyb czy napełnienie uzupełnienie płynu do spryskiwaczy. Oczywiście stacje paliw Orlen Są wyposażone w inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wszelkiego rodzaju bariery architektoniczne jak progi czy krawężniki są tak skonstruowane żeby można było bez problemu pokonać je wózkiem.  Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie więc nie trzeba chwytać za klamkę. Regały sklepowe na stacjach są tak wymierzone były między nimi można było swobodnie poruszać się wózkiem.

udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością na stacjach Orlen są powyżej średniej krajowej

Chcę zapłacić ale blat kasowy jest wyżej od mojej głowy, mam zmienić wózek?

Okazuje się że problemem również bywa dokonanie płatności za zatankowane paliwo. Są dwie możliwości, pierwsza że nie musimy wjeżdżać wózkiem do pomieszczenia kasowego. Pracownik stacji przyjmie od nas za pomocą zdalnego terminala płatność za paliwo. Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z płatności przy klasie blaty kasowe są na dogodnej wysokości tak by osoby na wózku nie miały problemu z dostępem do nich.

Oczywiście takie ułatwienia jak toalety przystosowane dla osób na wózkach są standardem na Orlenie. Również guzik awaryjny w toalecie gdybyśmy potrzebowali pomocy drugiej osoby. Możemy sobie wezwać pomoc takim przyciskiem. Wiemy również że wkrótce Orlen planuje umożliwość komunikację osoby z samochodu przy dystrybutorze za pomocą Bluetooth i aplikacji Vitay. Wtedy jeszcze łatwiej będzie nawiązać kontakt z obsługą stacji poprosić ją o pomoc.

Orlen wspiera Zakłady Aktywności Zawodowej

Zakład Aktywności Zawodowej to taka placówka która daje szansę zatrudnienia osobom z niepełnosprawnościami. Jest to bardzo specjalistyczny twór ponieważ chodzi o to by pracę dostosować do możliwości osoby z niepełnosprawnościami. Jeżeli mądrze o to zadbamy okaże się że takie osoby mogą dużo więcej niż im się wydawało. W ten sposób przywracamy im godność i wiarę w siebie. Orlen wymyślił taki projekt gdzie na stacjach benzynowych są sprzedawane produkty wytwarzane przez takie zakłady aktywności zawodowej z pobliża lokalizacji danych stacji. Od pani Agaty Górnickiej wiemy że jest to program pilotażowy lokalny ale docelowo Orlen chce współpracować w całym kraju.

To wielka szansa dla osób które pracują w takich zakładach. Świadomość że rzeczy wytworzone przez nich trafiają do szerokiego grona odbiorców i to przez stację Orlen to wartość dodana. Taka świadomość pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej powoduje wzrost ich samooceny oraz wiary w siebie i lepszą przyszłość. Szkoda tylko niestety że Orlen jest jedną z nielicznych dużych firm które chcą po prostu w naturalny sposób pomagać osobom z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję że inni będą brać przykład.

CSR – Corporate Social Responsibility a’la Orlen

Największe koncerny świata w naturalny sposób pomagają najsłabszym. Standardy spółek giełdowych to korporacyjna odpowiedzialność społeczna. W naszym kraju niestety Orlen jest osamotniony. Czemu tak mówię. Ponieważ nasze medium jest pierwszym w Unii Europejskiej portalem i stacją dab+ prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Mamy status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Zakładu Aktywności Zawodowej. Zastanawiam się czemu Orlen może spełniać wymogi ustawy o równym traktowaniu a nawet więcej a inni nie mogą czy może nie chcą?

Orlen prowadzi fundację która wspiera działalność społeczną nie tylko na polu niepełnosprawności ale generalnie poprawia byt zwykłym ludziom którzy pewnie w większości są klientami stacji paliw. Każdy kto chce zmienić coś w swoim lokalnym otoczeniu lokalnej społeczności może złożyć wniosek o grant na takie działanie poprzez Fundację Orlen. Wysłuchajcie całego wywiadu którego udzieliła nam pani Agata Górnicka a dowiecie się jak to zrobić i na co można przeznaczyć pozyskane środki. Bardzo się cieszymy że Orlen ma takie podejście do spraw społecznych i że aż nadto wypełnia wymogi ustawy o równym traktowaniu. Bardzo nas to cieszy i będziemy przyglądali się dalszym poczynaniom na tym polu koncernu Orlen, polskiego koncernu Orlen.

przeczytaj test elektrycznego Peugeota e208

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia