Niezmiennie od ponad 20 lat w malowniczej scenerii Doliny Liwca, Muzeum Zbrojownia na zamku w Liwie zaprasza na Turniej Rycerski. 19 sierpnia 2023 roku, odbędzie się XX jubileuszowa edycja Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Anny. XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie
XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie – warownia
Miejsce w którym odbywają się dzisiejsze turnieje rycerskie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. Pierwsze wzmianki o warowni znajdującej się w miejscu obecnego zamku pochodzą z XIII wieku we wspomnieniach oblężenia Liwskiej twierdzy przez Jaćwingów w 1279 roku. Te zapiski potwierdziły prace wykopaliskowe, które ujawniły ślady ziemno-drewnianej warowni zbudowanej w rozwidleniu rzek Liwiec i Miedzianka.
Historia murowanego zamku, ma swój początek w XV wieku. Wtedy na rozkaz księcia Mazowieckiego Janusza I Starszego, rozpoczęto wznoszenie murów gotyckiego zamku na planie kwadratu. Prace budowlane przeciągały się i dopiero syn Księcia Janusza, książę Bolesław IV dokończył budowę. Jednocześnie mury obronne zostały podwyższone i uwieńczone charakterystycznymi blankami.
Kiedy Liw był pod zarządem księżnej Mazowiecki Anny, w 1512 roku przystąpiono do modernizacji zamku polegającej na podwyższeniu murów obwodowych do wysokości 12 metrów, jednocześnie baszta została podniesiona i pokryta dachem.
Zamek w Liwie utracił swoje znaczenie jako Warownia Graniczna po 1570 roku kiedy znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Jego kolejne modernizacje obniżały jego wartość obronną przez co w 1657 roku, zamek został bez większego wysiłku zdobyty przez Szwedów i spalony.
Zniszczony zamek odbudowano, jednak w roku 1703 ponowne został poważnie zniszczony artyleryjskim ostrzałem Szwedów. Od tej pory nieliczne ocalałe części zamku były wykorzystywane na cele administracyjne. W 1782 roku na terenie zamku wzniesiono nowoczesny dwór będący siedzibą ówczesnego starosty Tadeusza Grabianka. Dwór przetrwał do połowy XIX wieku kiedy doszczętnie spłonął w wyniku pożaru. Niezabezpieczone ruiny stały się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców. Tak z zamkowych zabudowań uchowały się dwie ściany dworu, wieża zamkowa oraz północno-zachodni fragment murów. W trakcie dwudziestolecia międzywojennego podjęto próby zabezpieczenia tego co zostało z pięknego zamku.
Losy zamku po II wojnie światowej
Podczas II wojny światowej omal nie doszło do całkowitego rozebrania zachowanych pozostałości zamku, ponieważ Ernst Gramss, oficer SS odpowiedzialny za budowę obozu koncentracyjnego w Treblince, wpadł na pomysł wykorzystania resztek zamku jako budulca na terenie obozu. Na szczęście nie doszło do tego a to za sprawą sprytnego fortelu archeologa Otto Warpechowskiego i jego fikcyjnej historii, a podjęte działania Warpechowskiego doprowadziły do zabezpieczenia resztek zabytku i naprawy zniszczeń.
Po zakończeniu II wojny światowej, resztki zamku w Liwie, po wcześniej przeprowadzonych badaniach archeologicznych stały się terenem częściowej odbudowy. Zrekonstruowano zachowaną wieżę oraz fragmenty muru oraz dwór starosty.
Początkowo podobnie jak w wielu miejscach Ludowej Polski zamek pełnił rolę gminnej biblioteki oraz urzędu, w wieży znalazła miejsce archeologiczna ekspozycja.
Dopiero w 1963 roku w Liwskiej warowni powołano do życia Muzeum Dawnego Oręża, przypominające o militarnej przeszłości warowni będącej kiedyś granicznym zamkiem obronnym pomiędzy Księstwem Mazowieckim i Wielkim Księstwem Litewskim. Ekspozycję muzeum wzbogaciło około 200 eksponatów przekazanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie nie tylko pełni rolę ekspozycyjną, cyklicznie każdego roku jest współorganizatorem dwóch niezwykle popularnych imprez. Międzynarodowego Turnieju Smaków oraz Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, który odbywa się na zamku od 2001 roku. W turniejowe szranki stają rycerze z Polski oraz zagranicy, a goście obserwujący zmagania wojowników mogą liczyć na liczne atrakcje. Podczas turnieju odbywają się pokazy walk pieszych oraz konnych, jarmark średniowieczny, warsztaty historycznego rzemiosła. Konkurs strojów a uwieńczeniem turniejowych zmagań jest niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni.
Program tegorocznego Turnieju:
- 11:00 – Rozpoczęcie turnieju
- 12:00 – Gala walk sportowych PWR
- 13:30 – Pokazy ptaków drapieżnych
- 14:00 – Walki Turniejowe “dwójek” Samowtór 2vs2
- 15:00 – Pokaz walk ciężkozbrojnych, wedle średniowiecznych traktatów szermierczych
- 15:30 – Pokazy ptaków drapieżnych
- 16:15 – Zdobycie Flagi – bitwy pocztów rycerskich
- 17:15 – „To właśnie średniowiecze” – pokazy rycerstwa konnego Drużyny Xiążęcej
- 18:30 – Adam Strug – pieśni sarmackie – Bogurodzica – przed bitwą
- 19:00 – Bitwa wieczorna
- 20:00 – Koncert zespołu VIATORES (30 min)
- 20:30 – Gala Zawodowych Walk Rycerskich – pełnokontaktowe walki najlepszych zawodników w Polsce
- 22:00 – Teatr Ognia BOHEMA
W ciągu dnia liczne atrakcje:
– Stoiska rzemiosła średniowiecznego
– Kramy z rękodziełem
Dla najmłodszych:
– Rycerski tor przeszkód;
– Strzelanie z łuku, rzut włócznią;
– Stanowisko heraldyczne;
– Walki na miecze piankowe
Ciekawy materiał wideo: Turniej Rycerski na Zamku w Liwie
Może cię również zainteresować: Wojna polsko-bolszewicka 1920 – Cud nad Wisłą