XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie

Patronką Turnieju jest pochodząca z Litwy księżna Anna z Radziwiłłów - dobrodziejka ziemi liwskiej, władczyni Zamku w Liwie

584

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie - baner
Zaproszenie na turniej

Niezmiennie od ponad 20 lat w malowniczej scenerii Doliny Liwca, Muzeum Zbrojownia na zamku w Liwie zaprasza na Turniej Rycerski. 19 sierpnia 2023 roku, odbędzie się XX jubileuszowa edycja Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Anny. XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie

XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie – warownia

Miejsce w którym odbywają się dzisiejsze turnieje rycerskie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. Pierwsze wzmianki o warowni znajdującej się w miejscu obecnego zamku pochodzą z XIII wieku we wspomnieniach oblężenia Liwskiej twierdzy przez Jaćwingów w 1279 roku. Te zapiski potwierdziły prace wykopaliskowe, które ujawniły ślady ziemno-drewnianej warowni zbudowanej w rozwidleniu rzek Liwiec i Miedzianka.

Historia murowanego zamku, ma swój początek w XV wieku. Wtedy na rozkaz księcia Mazowieckiego Janusza I Starszego, rozpoczęto wznoszenie murów gotyckiego zamku na planie kwadratu. Prace budowlane przeciągały się i dopiero syn Księcia Janusza, książę Bolesław IV dokończył budowę. Jednocześnie mury obronne zostały podwyższone i uwieńczone charakterystycznymi blankami.

Kiedy Liw był pod zarządem księżnej Mazowiecki Anny, w 1512 roku przystąpiono do modernizacji zamku polegającej na podwyższeniu murów obwodowych do wysokości 12 metrów, jednocześnie baszta została podniesiona i pokryta dachem.

Zamek w Liwie utracił swoje znaczenie jako Warownia Graniczna po 1570 roku kiedy znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Jego kolejne modernizacje obniżały jego wartość obronną przez co w 1657 roku, zamek został bez większego wysiłku zdobyty przez Szwedów i spalony.

Zniszczony zamek odbudowano, jednak w roku 1703 ponowne został poważnie zniszczony artyleryjskim ostrzałem Szwedów. Od tej pory nieliczne ocalałe części zamku były wykorzystywane na cele administracyjne. W 1782 roku na terenie zamku wzniesiono nowoczesny dwór będący siedzibą ówczesnego starosty Tadeusza Grabianka. Dwór przetrwał do połowy XIX wieku kiedy doszczętnie spłonął w wyniku pożaru. Niezabezpieczone ruiny stały się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców. Tak z zamkowych zabudowań uchowały się dwie ściany dworu, wieża zamkowa oraz północno-zachodni fragment murów. W trakcie dwudziestolecia międzywojennego podjęto próby zabezpieczenia tego co zostało z pięknego zamku.

XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie - widok zamku z lotu ptaka
Zamek w Liwie.

Losy zamku po II wojnie światowej

Podczas II wojny światowej omal nie doszło do całkowitego rozebrania zachowanych pozostałości zamku, ponieważ Ernst Gramss, oficer SS odpowiedzialny za budowę obozu koncentracyjnego w Treblince, wpadł na pomysł wykorzystania resztek zamku jako budulca na terenie obozu. Na szczęście nie doszło do tego a to za sprawą sprytnego fortelu archeologa Otto Warpechowskiego i jego fikcyjnej historii, a podjęte działania Warpechowskiego doprowadziły do zabezpieczenia resztek zabytku i naprawy zniszczeń.

Po zakończeniu II wojny światowej, resztki zamku w Liwie, po wcześniej przeprowadzonych badaniach archeologicznych stały się terenem częściowej odbudowy. Zrekonstruowano zachowaną wieżę oraz fragmenty muru oraz dwór starosty.

Początkowo podobnie jak w wielu miejscach Ludowej Polski zamek pełnił rolę gminnej biblioteki oraz urzędu, w wieży znalazła miejsce archeologiczna ekspozycja.

Dopiero w 1963 roku w Liwskiej warowni powołano do życia Muzeum Dawnego Oręża, przypominające o militarnej przeszłości warowni będącej kiedyś granicznym zamkiem obronnym pomiędzy Księstwem Mazowieckim i Wielkim Księstwem Litewskim. Ekspozycję muzeum wzbogaciło około 200 eksponatów przekazanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie

Podczas ubiegłorocznego turnieju, swoje umiejętności zaprezentowali rycerze na koniach.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie nie tylko pełni rolę ekspozycyjną, cyklicznie każdego roku jest współorganizatorem dwóch niezwykle popularnych imprez. Międzynarodowego Turnieju Smaków oraz Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, który odbywa się na zamku od 2001 roku. W turniejowe szranki stają rycerze z Polski oraz zagranicy, a goście obserwujący zmagania wojowników mogą liczyć na liczne atrakcje. Podczas turnieju odbywają się pokazy walk pieszych oraz konnych, jarmark średniowieczny, warsztaty historycznego rzemiosła. Konkurs strojów a uwieńczeniem turniejowych zmagań jest niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni.

Program tegorocznego Turnieju:

 1. 11:00 – Rozpoczęcie turnieju
 2. 12:00 – Gala walk sportowych PWR
 3. 13:30 – Pokazy ptaków drapieżnych
 4. 14:00 – Walki Turniejowe “dwójek” Samowtór 2vs2
 5. 15:00 – Pokaz walk ciężkozbrojnych, wedle średniowiecznych traktatów szermierczych
 6. 15:30 – Pokazy ptaków drapieżnych
 7. 16:15 – Zdobycie Flagi – bitwy pocztów rycerskich
 8. 17:15 – „To właśnie średniowiecze” – pokazy rycerstwa konnego Drużyny Xiążęcej
 9. 18:30 – Adam Strug – pieśni sarmackie – Bogurodzica – przed bitwą
 10. 19:00 – Bitwa wieczorna
 11. 20:00 – Koncert zespołu VIATORES (30 min)
 12. 20:30 – Gala Zawodowych Walk Rycerskich – pełnokontaktowe walki najlepszych zawodników w Polsce
 13. 22:00 – Teatr Ognia BOHEMA

W ciągu dnia liczne atrakcje:

– Stoiska rzemiosła średniowiecznego
– Kramy z rękodziełem

Dla najmłodszych:

– Rycerski tor przeszkód;
– Strzelanie z łuku, rzut włócznią;

– Stanowisko heraldyczne;
– Walki na miecze piankowe

XX Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie - plakat imprezy wraz z programem

Ciekawy materiał wideo: Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

Może cię również zainteresować: Wojna polsko-bolszewicka 1920 – Cud nad Wisłą

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia