O budżecie obywatelskim

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mieszkańcy głosują, który projekt z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowany.

O budżecie obywatelskim w dzisiejszej audycji z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” rozmawiał Dominik Morawski z Panem Kamilem Stępkowskim – przewodniczącym zespołu do spraw budżetu obywatelskiego w Legionowie. Nasz gość opowiedział nam o tym, czym jest budżet obywatelski i nakreślił zasady jego funkcjonowania.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to pula środków przeznaczonych do realizacji projektów, które zgłaszane są przez mieszkańców miasta. Jest to sposób na rozdysponowanie pieniędzy z budżetu miasta w celu jego modernizacji. Mowa tu o takich działaniach jak np. remonty ulic i chodników, budowa placów zabaw, ścieżek rowerowych, czy organizacja wydarzeń kulturalnych.

Jak zgłosić własny projekt do budżetu obywatelskiego?

Pan Kamil opowiedział nam o warunkach, jakie należy spełnić, aby móc zgłosić własny projekt do budżetu obywatelskiego Legionowa. W celu zgłoszenia projektu należy udać się do Urzędu Miasta w Legionowie i złożyć wniosek. W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Gminy Miejskiej Legionowo. Kwota całego projektu musi wynosić maksymalnie 500 tys. w ramach realizacji oraz wnioskodawca musi zebrać co najmniej 20 głosów od mieszkańców. W przypadku braku tej ilości głosów wniosek z automatu zostaje odrzucony i nie może brać udziału w dalszym głosowaniu.

Nasz gość podkreślił, że przedstawiany projekt powinien być akceptowalny społecznie i nie może być zbyt abstrakcyjny. W tym miejscu wspomniał o najbardziej nietypowych pomysłach takich jak np. pomnik dotyczący świata fantastycznego z książek Andrzeja Sapkowskiego.

O budżecie obywatelskim – Jak oddać głos na wybrany projekt?

Każdy mieszkaniec Legionowa może mieć realny wpływ na rozwój swojego miasta i wziąć udział w głosowaniu. Nie ma tu limitów wieku, lecz osoby niepełnoletnie muszą mieć podpis opiekuna prawnego. Jeden mieszkaniec może oddać tylko jeden głos na jeden projekt, może to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej. W przypadku oddania głosu na dwa projekty oba głosy zostają unieważnione. W momencie gdy wybierzemy formę elektroniczną, należy wejść na stronę legionowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tam wystarczy podać swój numer telefonu w celu weryfikacji i oddać głos. Przy wyborze formy papierowej należy wypełnić prosty formularz i udać się do jednego z trzech miejsc:

-Urzędu Miasta w Legionowie

-Poczytalni w Centrum Komunikacyjnym

-Biblioteki Miejskiej Filii nr.2

Więcej na temat budżetu obywatelskiego dowiecie się, słuchając rozmowy z Panem Kamilem Stępkowskim oraz wchodząc na stronę https://legionowo.budzet-obywatelski.org/

O budżecie obywatelskim

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia