22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą.

Już po raz dziewiętnasty miłośnicy i właściciele starych motocykli, wezmą udział w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Walk nad Bzurą.

432

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą.
22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą.

Już po raz dziewiętnasty miłośnicy i właściciele starych motocykli spotkają się w gminie Nowe Ostrowy. Wezmą udział w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Walk nad Bzurą. Na swoich starych MZ kach, Junakach, ponadto SHL-kach czy Harleyach i ich młodszych, współczesnych braciach odwiedzą miejsca pamięci związane z bitwą. Poległo w niej 16 tys. polskich żołnierzy, a 34 tys. odniosły w boju rany. Oprócz tego, co roku rozgrywają konkurencje sprawnościowe, jak strzelanie z broni pneumatycznej, slalom, czy jak najwolniejsza jazda motocyklem. Sprawdzana jest też ich wiedza o pierwszej z wielkich bitew II wojny światowej. Jak będzie tym razem? Już wiadomo, że jedną z atrakcji będą zadania przygotowane przez drużynę ZHP i aby je wykonać potrzebne będą busole.

22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą – Program Rajdu

22.09 Piątek
Od 15.00 – zakwaterowanie i rejestracja zawodników.
– wspólne ognisko, śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych, pieczenie kiełbasek.
20.00 – projekcja filmów dokumentalnych (wspomnienia z rajdów).

23.09 – Sobota

8.00 – śniadanie
8.30 – odprawa, omówienie trasy i przegląd techniczny;
9.00 – wspólny przejazd do Głogowca;
9.30 – msza święta w intencji Bohaterów Walk nad Bzurą – kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Głogowcu k/Kutna
11.00 – start 19 Rajdu „Szlakiem Walk nad Bzurą”
Na trasie:
– zadania terenowe „Z busolą na Ty” oraz inne zadania turystyczne;
– konkurs historyczny;
– odwiedzanie miejsc pamięci związanych z Wrześniem 1939r;
– spotkanie w Szkole Podstawowej nr. 9 w Kutnie – czyli Wizytą na Festynie Regionalnym (wystawa pojazdów oraz konkurs elegancji).
– Meta – czyli znów wśród przyjaciół – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Imielinie, gm Nowe Ostrowy (Akademia z okazji Patrona Szkoły, wystawa pojazdów biorących udział w rajdzie, ponadto konkurencje sprawnościowe, żołnierski poczęstunek).
14.30 – Zawody Strzeleckie – (poprowadzi Powiatowa Liga Obrony Kraju.
16.00 – powrót do bazy w Grochowie
18.00 – Kolacja
19.00 – wspólna zabawa z zespołem Hultajów Trzech.

22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą.
22 – 24.09 XIX Ogólnopolski Rajd Pojazdów Zabytkowych – Szlakiem Walk nad Bzurą. – program.

24.09 – Niedziela

8.00 – Śniadanie
9.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów i nagród, ponadto wspólne zdjęcie.
Zakończenie Rajdu.

Bitwa nad Bzurą

9 września 1939 roku, Armia „Poznań”, dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła bitwę nad Bzurą, największą bitwę kampanii 1939 r.  uważana za największe starcie wojny obronnej. Naprzeciw niemieckim oddziałom, posuwającym się w stronę centralnej Polski, stanęły dwie polskie armie – „Poznań” i „Pomorze”, dowodzone przez gen. Tadeusza Kutrzebę i gen. Władysława Bortnowskiego.

Bitwę nad Bzurą na tle innych bitew wojny obronnej 1939 r. wyróżnia to, że polskie oddziały wykazały się inicjatywą i były stroną atakującą. Już pierwszego dnia walk Niemcy ponieśli spore straty: 800 zabitych, 750 rannych i około 3 tys. wziętych do niewoli. Połączone armie „Poznań” i „Pomorze” zaczęły odbijać zajęte przez wroga miasta, takie jak Łęczyca, Piątek, Uniejów czy Stryków. Jednak, z powodu przewagi liczebnej i technicznej najeźdźców polskie siły po kilku dniach walk zaczęły słabnąć. Bitwa zakończyła się 22 września 1939 r.

Skutki bitwy.

Pomimo ostatecznej klęski udało się pokrzyżować część planów Niemców – podjęcie działań zaczepnych opóźniło marsz wojsk niemieckich na Warszawę, dzięki czemu stolica mogła lepiej przygotować się do obrony. Przeorganizowana aczkolwiek zdziesiątkowana Armia Poznań wzięła udział w obronie Warszawy. Szacuje się, że w trakcie bitwy poległo ok. 17 tys. polskich żołnierzy. Wśród nich generałowie, konkretnie Stanisław Grzmot-Skotnicki, Franciszek Wład i Mikołaj Bołtuć. Rannych zostało ok. 32 tys., dodatkowo do niewoli niemieckiej trafiło w przybliżeniu 170 tys. osób.

Jeżeli interesujesz się historią i inscenizacjami zapraszamy do lektury.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia