Obowiązkowe wyposażenie auta to nie tylko gaśnica

Oprócz gaśnicy i trójkąta, warto mieć w samochodzie kilka innych rzeczy.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obowiązkowe wyposażenie auta - na białym tle stoi koło zapasowe, obok niego apteczka. Z przodu obok rozłożonego, pomarańczowego trójkąta ostrzegawczego stoi czerwona gaśnica.
W Polsce, jedynie gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, są obowiązkowymi elementami wyposażenia samochodu.

Jeśli planujesz wybrać się w podróż samochodem, warto zadbać o to, aby Twój pojazd był odpowiednio wyposażony. Nie chodzi tylko o obowiązkowe elementy, takie jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica, ale także o te, które mogą okazać się niezwykle przydatne w razie awarii lub wypadku. Sprawdź, co powinieneś mieć w aucie, jeżdżąc po Polsce i za granicą. Obowiązkowe wyposażenie auta

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Zgodnie z przepisami, obowiązkowe wyposażenie auta 2023 w Polsce ogranicza się do dwóch elementów – trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Trójkąt ostrzegawczy służy do sygnalizowania pozostałym uczestnikom ruchu, że twój pojazd uległ awarii lub brał udział w wypadku. Powinieneś ustawić go w odpowiednim odstępie od miejsca zdarzenia, zależnie od rodzaju drogi i prędkości dopuszczalnej. Gaśnica natomiast może uratować twoje życie i mienie, jeśli dojdzie do pożaru samochodu. Pamiętaj, żeby była ona łatwo dostępna i sprawna. Za brak któregoś z tych elementów możesz dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Trójkąt ostrzegawczy ile metrów od pojazdu

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Drogowym, odległość, w jakiej należy umieścić będący na obowiązkowym wyposażeniu auta, trójkąt ostrzegawczy. Wszystko zależy od rodzaju drogi, na której doszło do awarii lub wypadku. Oto podstawowe zasady:

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy stojący na poboczu drogi ekspresowej, w oddali samochód osobowy z włączonymi światłami awaryjnymi.
Warto go używać, ostrzeże innych, a ciebie może uchronić przed najechaniem podczas zmiany koła.
 • Na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w odległości 100 m za pojazdem, na jezdni lub poboczu, w zależności od miejsca unieruchomienia samochodu. Dodatkowo trzeba włączyć światła awaryjne lub pozycyjne.

 • Na pozostałych drogach twardych poza obszarem zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w odległości 30-50 m za uszkodzonym pojazdem, na pasie, na którym stoi auto. Trzeba to zrobić, gdy postój odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, lub na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości. Dodatkowo trzeba włączyć światła awaryjne lub pozycyjne.

 • Na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy umieścić za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m, gdy postój odbywa się na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione. Jeśli pojazd ma światła awaryjne lub pozycyjne, trzeba je włączyć Jeśli ich nie ma, należy użyć trójkątab ostrzegawczego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Gdy planujesz wyjazd za granicę, sprawdź koniecznie, jakie są wymagania dotyczące wyposażenia samochodu w kraju docelowym. W niektórych krajach Unii Europejskiej obowiązują bowiem inne przepisy niż w Polsce. Na przykład, w Niemczech, Austrii, Francji czy Hiszpanii musisz mieć w aucie kamizelkę odblaskową dla każdego pasażera, a w Chorwacji, Czechach czy Słowenii – apteczkę. W niektórych krajach, takich jak Belgia, Włochy czy Szwajcaria, obowiązkowe jest również posiadanie kół zimowych lub łańcuchów śniegowych w określonych porach roku. Za brak niezbędnego wyposażenia możesz zostać ukarany mandatem, a nawet zatrzymaniem pojazdu.

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Poza obowiązkowymi elementami, warto mieć w aucie także kilka innych przedmiotów, które mogą okazać się niezwykle przydatne w razie awarii lub wypadku. Oto kilka z nich:

Obowiązkowe wyposażenie auta - dwa młotki do zbijania szyb samochodowych, czerwone plastikowe trzonki z metalowymi główkami. w rękojeściach ukryte noże do cięcia zablokowanych pasów bezpieczeństwa.
Nie są obowiązkowe, ale przyspieszają akcję ratowniczą.
 • Koło zapasowe – choć nie jest obowiązkowe, może uratować cię z opresji, jeśli przebijesz oponę. Pamiętaj, żeby sprawdzać jego stan i ciśnienie, a także mieć przy sobie odpowiedni klucz i podnośnik.

 • Lina holowniczagdy samochód ulegnie awarii i nie będzie mógł się poruszać, będziesz potrzebować pomocy innego kierowcy. Lina holownicza powinna być wytrzymała i widoczna, a także mieć odpowiednią długość i sposób mocowania.

 • Nóż do cięcia pasów – w razie wypadku, gdy pasy bezpieczeństwa zablokują się, będziesz musiał je przeciąć, aby się uwolnić. Nóż do cięcia pasów powinien być ostry i bezpieczny w użyciu, a także łatwo dostępny.

 • Młotek do rozbijania szyb – podobnie jak nóż do cięcia pasów, pomoże w wydostaniu się z samochodu, jeśli nie będziesz mógł otworzyć drzwi. Młotek do rozbijania szyb powinien być solidny i skuteczny. Czasem młotek jest wyposażony w nóż do cięcia pasów.

 • Apteczka samochodowapomimo, że nie jest obowiązkowa w Polsce, może okazać się niezbędna, jeśli dojdzie do zranienia ciebie lub kogoś innego. Apteczka samochodowa powinna zawierać podstawowe środki opatrunkowe, takie jak bandaże, plastry, gaziki, środki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe i nożyczki. Możesz kupić gotową apteczkę samochodową w sklepie lub aptece, lub złożyć ją samodzielnie.

Gaśnica samochodowa – obowiązkowe wyposażenie auta

Gaśnica samochodowa jest częścią obowiązkowego wyposażenia auta w Polsce. Jeśli nie masz jej jeszcze, lub chcesz wymienić starą na nową, musisz wiedzieć, jaką gaśnicę wybrać i gdzie ją kupić. Oto kilka wskazówek:

Dwie czerwone gaśnice samochodowe, jedna w ochronnym pokrowcu, druga w uchwycie mocującym do nadwozia.
Na nich, nie warto oszczędzać. Czasem, niewystarczająca ilość środka gaśniczego może przesądzić o niepowodzeniu gaszenia.
 • Wybierz gaśnicę przeznaczoną specjalnie do samochodu. Powinna być mała, lekka i łatwa w obsłudze. Unikaj gaśnic z proszkiem, ponieważ mogą one uszkodzić elektronikę i tapicerkę auta. Lepiej zdecydować się na gaśnicę z pianą, gazem lub wodą.

 • Sprawdź, czy gaśnica ma odpowiednią pojemność i ciśnienie. Zalecana pojemność gaśnicy samochodowej wynosi od 1 do 2 kg, a ciśnienie robocze – od 10 do 15 barów. Pamiętaj, że im większa gaśnica, tym dłużej działa, ale też więcej waży i zajmuje więcej miejsca.

 • Sprawdź, czy gaśnica ma ważną datę przydatności i legalizację. Gaśnica samochodowa powinna być sprawdzana co 2 lata przez uprawniony serwis, który potwierdzi jej sprawność i przybije pieczęć. Nie kupuj gaśnicy bez daty i legalizacji, ponieważ może być niesprawna lub niezgodna z normami.

 • Umieść gaśnicę w miejscu łatwo dostępnym i stabilnym. Nie chowaj jej pod siedzeniem, w bagażniku lub w schowku, ponieważ możesz nie zdążyć jej wyjąć w razie potrzeby. Najlepiej zamontować gaśnicę w specjalnym uchwycie pod siedzeniem kierowcy lub pasażera, lub na środkowej konsoli. Upewnij się, że gaśnica jest dobrze przymocowana i nie przesuwa się podczas jazdy.

 • Zanim dokonasz zakupu, poznaj opinie innychkierowców o gaśnicach samochodowych. Możesz kupić gaśnicę w sklepie motoryzacyjnym, stacji benzynowej, markecie budowlanym lub przez internet. Ceny gaśnic samochodowych różnią się w zależności od producenta, pojemności, rodzaju środka gaśniczego i miejsca zakupu. Średnio za gaśnicę samochodową zapłacisz od 50 do 150 zł.

Zanim wyruszysz w drogę

Każda podróż samochodem, bez względu na dystans może być przyjemna i bezpieczna pod warunkiem, że zadbasz o obowiązkowe wyposażenie auta. Pamiętaj więc o obowiązkowych elementach, takich jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, warto również zaopatrzyć się w dodatkowe „gadżety”, które mogą stać się przydatne w razie awarii lub wypadku. Koło zapasowe, lina holownicza, nóż do cięcia pasów, młotek do rozbijania szyb czy apteczka samochodowa. Jeśli planujesz zagraniczne wojaże, sprawdź jakie są wymagania dotyczące wyposażenia samochodu w kraju, do którego się wybierasz, a unikniesz mandatów i kłopotów.

Ciekawy materiał wideo: Jak ugasić pożar samochodu? Pierwsza pomoc na drodze

Sprawdź, jakie będą zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 r.

Może cię również zainteresować: Wypadek drogowy czy kolizja – jak się zachować w obu sytuacjach

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia