Prognoza pogody na 11 grudnia 2023

Uwaga piesi i kierowcy, będzie ślisko.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prognoza pogody - biała mapka polski z naniesionymi temperaturami w poszczególnych rejonach Polski.
Poniedziałkowy rozkład temperatur na terenie Polski (fot.meteo.imgw.pl)

Zima nie odpuszcza i przynosi nam różne niespodzianki pogodowe. W zależności od regionu, możemy spodziewać się deszczu, śniegu, gołoledzi, a nawet zawiei i zamieci śnieżnych. Jak się ubrać, co zabrać ze sobą i jak bezpiecznie podróżować? Oto dzisiejsza prognoza pogody

Deszcz, śnieg i gołoledź – co nas czeka w ciągu dnia?

Dzisiaj nie będzie nam dane cieszyć się słońcem, ponieważ niebo będzie pokryte chmurami. Jedynie na południu kraju mogą pojawić się większe przejaśnienia. Jednak to nie wszystko, co nam zafunduje zima. W zależności od regionu, możemy spodziewać się różnych rodzajów opadów.

Na zachodzie kraju będzie padać deszcz, który może być uciążliwy dla pieszych i kierowców. Na reszcie terytorium będzie padać śnieg lub deszcz ze śniegiem, który stopniowo zmieni się w deszcz. To oznacza, że na drogach i chodnikach może być ślisko i błotnisto. Dlatego warto założyć odpowiednie obuwie i ubranie, a także zachować ostrożność i dystans.

Na wschodzie, południu i południowym wschodzie kraju sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, ponieważ tam będą padać opady marznące. To znaczy, że deszcz lub mżawka będą zamarzać na zimnych powierzchniach, tworząc warstwę lodu. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować wypadki i kontuzje. Dlatego należy unikać wychodzenia z domu, jeśli to możliwe, a jeśli nie, to używać raków, parasoli i rękawiczek.

W Karpatach natomiast będzie padać śnieg, który zwiększy pokrywę śnieżną o 5 cm do 7 cm. To dobra wiadomość dla narciarzy i miłośników zimowych sportów, ale też utrudnienie dla mieszkańców i turystów. Dlatego warto sprawdzić warunki na stokach i trasach, a także zabrać ze sobą łańcuchy i łopaty.

Temperatura w ciągu dnia będzie niska, od 0°C na wschodzie i w dolinach karpackich, około 4°C w centrum do 7°C, 8°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru mogą osiągnąć 70 km/h, na Przedgórzu Sudeckim 60 km/h, a wysoko w górach początkowo nawet 110 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, szczególnie wysoko w górach.

Nocna prognoza pogody

Niestety, noc nie będzie łaskawsza dla nas niż dzień. Niebo będzie nadal zachmurzone, a opady będą się utrzymywać. Na zachodzie kraju będzie padać deszcz, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także deszcz ze śniegiem, a w górach opady śniegu. Lokalnie na wschodzie, Pomorzu i obszarach podgórskich w Karpatach mogą wystąpić opady marznące, powodujące gołoledź. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 7 cm.

Temperatura w nocy będzie jeszcze niższa niż w dzień, od -1°C w rejonach podgórskich Karpat i 0°C na wschodzie, około 2°C w centrum do 5°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie i południu w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni, stopniowo skręcający na zachodni. Wysoko w górach porywy do 65 km/h, wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Jak widać, zima nie daje nam taryfy ulgowej i wymaga od nas odpowiedniego przygotowania.

Słuchaj nas online!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia