Członkowie zlikwidowanej podkomisji smoleńskiej mają czas do końca dnia jutrzejszego na rozliczenie się ze swojej działalności.
Rozliczenie członków podkomisji smoleńskiej do 18 grudnia
Decyzja o likwidacji podkomisji smoleńskiej, ogłoszona przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stawia przed jej byłymi członkami kluczowe zadanie. A jest nim kompleksowe rozliczenie się z ich działalności. Resort obrony jasno określił ten termin. Wszyscy byli członkowie tej zlikwidowanej instytucji mają obowiązek przedstawienia pełnego rozliczenia do najbliższego poniedziałku, tj. 18 grudnia 2023 r. Proces ten obejmuje nie tylko dokumentację związaną z pracą podkomisji, lecz także nieruchomości oraz używany sprzęt.
Członkowie podkomisji zostali także pozbawieni wszelkich upoważnień i pełnomocnictw związanych z pracami tej instytucji. To oznacza, że MON zatrzymało wszelkie dalsze działania związane z pracami podkomisji. Jej członkowie muszą zakończyć wszelkie związane z nią sprawy.
Komentarz prezesa PiS i nowego szefa MON
Decyzja o zakończeniu prac podkomisji smoleńskiej wywołała intensywne reakcje. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nazwał ją „najlepszym dowodem, że ci, którzy dziś rządzą Polską, mają bardzo wiele do ukrycia”. Z sugestii tej wynika, że likwidację podkomisji można postrzegać jako próbę zamazania pewnych faktów związanych z tragicznymi wydarzeniami w Smoleńsku.
Nowy szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, tłumacząc decyzję, podkreślił potrzebę przywrócenia „przyzwoitości” w kontekście działań resortu obrony. To nawiązanie sugeruje, że zlikwidowanie podkomisji ma na celu oczyścić instytucję związaną z pracami komisji smoleńskiej, która była źródłem wielu kontrowersji.
Analiza wydatków i powołanie specjalnego zespołu
Specjalny zespół pod kierownictwem wiceszefa MON, Cezarego Tomczyka, dokładnie prześwietli prace kontrowersyjnej Komisji Macierewicza, która pochłonęła ponad 31 milionów złotych. Decyzję o zakończeniu prac podkomisji poparł szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, i wiceminister Cezary Tomczyk. Zdaniem kierownictwa MON, przeprowadzana analiza ma na celu gruntowne zrozumienie działań podkomisji smoleńskiej. Jest pewne, że wyniki tego dochodzenia będą miały wpływ na kontynuację debaty publicznej oraz determinują postawę obecnych władz Polski wobec tragicznych wydarzeń w Smoleńsku.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej