Rozliczenie podkomisji smoleńskiej. Jej prace kosztowały ponad 31 mln złotych.

Podkomisja smoleńska pod lupą. Czasu na rozliczenie pozostało niewiele.

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podkomisja smoleńska w trakcie prac.
Podkomisja smoleńska w trakcie prac.

Członkowie zlikwidowanej podkomisji smoleńskiej mają czas do końca dnia jutrzejszego na rozliczenie się ze swojej działalności.

Rozliczenie członków podkomisji smoleńskiej do 18 grudnia

Decyzja o likwidacji podkomisji smoleńskiej, ogłoszona przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stawia przed jej byłymi członkami kluczowe zadanie. A jest nim kompleksowe rozliczenie się z ich działalności. Resort obrony jasno określił ten termin. Wszyscy byli członkowie tej zlikwidowanej instytucji mają obowiązek przedstawienia pełnego rozliczenia do najbliższego poniedziałku, tj. 18 grudnia 2023 r. Proces ten obejmuje nie tylko dokumentację związaną z pracą podkomisji, lecz także nieruchomości oraz używany sprzęt.

Członkowie podkomisji zostali także pozbawieni wszelkich upoważnień i pełnomocnictw związanych z pracami tej instytucji. To oznacza, że MON zatrzymało wszelkie dalsze działania związane z pracami podkomisji. Jej członkowie muszą zakończyć wszelkie związane z nią sprawy.

Komentarz prezesa PiS i nowego szefa MON

Decyzja o zakończeniu prac podkomisji smoleńskiej wywołała intensywne reakcje. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nazwał ją „najlepszym dowodem, że ci, którzy dziś rządzą Polską, mają bardzo wiele do ukrycia”. Z sugestii tej wynika, że likwidację podkomisji można postrzegać jako próbę zamazania pewnych faktów związanych z tragicznymi wydarzeniami w Smoleńsku.

Nowy szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, tłumacząc decyzję, podkreślił potrzebę przywrócenia „przyzwoitości” w kontekście działań resortu obrony. To nawiązanie sugeruje, że zlikwidowanie podkomisji ma na celu oczyścić instytucję związaną z pracami komisji smoleńskiej, która była źródłem wielu kontrowersji.

Analiza wydatków i powołanie specjalnego zespołu

Specjalny zespół pod kierownictwem wiceszefa MON, Cezarego Tomczyka, dokładnie prześwietli prace kontrowersyjnej Komisji Macierewicza, która pochłonęła ponad 31 milionów złotych. Decyzję o zakończeniu prac podkomisji poparł szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, i wiceminister Cezary Tomczyk. Zdaniem kierownictwa MON, przeprowadzana analiza ma na celu gruntowne zrozumienie działań podkomisji smoleńskiej. Jest pewne, że wyniki tego dochodzenia będą miały wpływ na kontynuację debaty publicznej oraz determinują postawę obecnych władz Polski wobec tragicznych wydarzeń w Smoleńsku.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia