Mariusz Kamiński skazany, Sąd ogłosił wyrok

Były szef CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani na 2 lata więzienia za aferę gruntową. Sąd Okręgowy w Warszawie wykazał nadużycie władzy przy przejęciu nieruchomości. Mariusz Kamiński skazany na 5 lat zakazu.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mariusz Kamiński skazany niekonstytucyjnie
Mariusz Kamiński skazany niekonstytucyjnie fot. PAP

Były szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest prawomocne. Sąd uznał, że Kamiński i Wąsik w latach 2008-2009, pełniąc funkcje w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, przekroczyli swoje uprawnienia i dopuścili się nadużycia władzy w związku z przejęciem przez Skarb Państwa nieruchomości w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej. Mariusz Kamiński skazany za Aferę Gruntową

Co Sąd wziął pod uwagę?

W ocenie sądu, Kamiński i Wąsik doprowadzili do tego, że Skarb Państwa zapłacił za nieruchomość o ponad 200 milionów złotych więcej niż jej realna wartość. Oprócz kary więzienia, sąd orzekł również wobec Kamińskiego i Wąsika zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza publicznego przez okres 5 lat. Obaj skazani złożyli apelację od wyroku, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie w 2023 roku utrzymał go w mocy.

Afera gruntowa to jedna z najgłośniejszych afer korupcyjnych w Polsce. Jej początki sięgają 2008 roku, kiedy to Skarb Państwa przejął od spółki „Polska Agencja Nieruchomości” nieruchomość przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie.Transakcja ta była bardzo kontrowersyjna, ponieważ cena zakupu nieruchomości była znacznie wyższa niż jej realna wartość.

Afera Gruntowa – tło obecnego wyroku

Afera gruntowa to jedna z najgłośniejszych afer korupcyjnych w Polsce. Jej początki sięgają 2008 roku, kiedy to Skarb Państwa przejął od spółki „Polska Agencja Nieruchomości” nieruchomość przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Transakcja ta była bardzo kontrowersyjna, ponieważ cena zakupu nieruchomości była znacznie wyższa niż jej realna wartość.

Według ustaleń prokuratury, w wyniku afery Skarb Państwa zapłacił za nieruchomość o ponad 200 milionów złotych więcej niż jej wartość rynkowa. W 2011 roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery gruntowej. W 2014 roku zarzuty usłyszał m.in. Mariusz Kamiński, który w latach 2008-2010 był szefem CBA.

Przekroczenie uprawnień Urzędnika Państwowego

Kamiński został oskarżony o przekroczenie uprawnień i nadużycie władzy w związku z przejęciem przez Skarb Państwa nieruchomości przy ul. Nowowiejskiej. W 2016 roku Kamiński został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jednak w 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok uniewinniający i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie skazał Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata więzienia. Orzeczenie to jest prawomocne.

W toku śledztwa w sprawie afery gruntowej ustalono, że w procederze korupcyjnym uczestniczyło wiele osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, biznesmeni i urzędnicy.

Wśród oskarżonych w tej sprawie znaleźli się m.in.:

  • Mariusz Kamiński, były szef CBA
  • Maciej Wąsik, były zastępca szefa CBA
  • Andrzej Lepper, były wicepremier i minister rolnictwa
  • Piotr Ryba, były prezes Polskiej Agencji Nieruchomości
  • Piotr P., były dyrektor generalny Agencji Mienia Wojskowego
  • Andrzej M., były prezes spółki „Polska Agencja Nieruchomości”

Afera gruntowa miała poważne konsekwencje dla polskiej polityki. Doprowadziła do dymisji Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa.

Sprawa ta była również szeroko komentowana w mediach i wywołała duże emocje w społeczeństwie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia