Były szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest prawomocne. Sąd uznał, że Kamiński i Wąsik w latach 2008-2009, pełniąc funkcje w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, przekroczyli swoje uprawnienia i dopuścili się nadużycia władzy w związku z przejęciem przez Skarb Państwa nieruchomości w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej. Mariusz Kamiński skazany za Aferę Gruntową
Co Sąd wziął pod uwagę?
W ocenie sądu, Kamiński i Wąsik doprowadzili do tego, że Skarb Państwa zapłacił za nieruchomość o ponad 200 milionów złotych więcej niż jej realna wartość. Oprócz kary więzienia, sąd orzekł również wobec Kamińskiego i Wąsika zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza publicznego przez okres 5 lat. Obaj skazani złożyli apelację od wyroku, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie w 2023 roku utrzymał go w mocy.
Afera gruntowa to jedna z najgłośniejszych afer korupcyjnych w Polsce. Jej początki sięgają 2008 roku, kiedy to Skarb Państwa przejął od spółki „Polska Agencja Nieruchomości” nieruchomość przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie.Transakcja ta była bardzo kontrowersyjna, ponieważ cena zakupu nieruchomości była znacznie wyższa niż jej realna wartość.
Afera Gruntowa – tło obecnego wyroku
Afera gruntowa to jedna z najgłośniejszych afer korupcyjnych w Polsce. Jej początki sięgają 2008 roku, kiedy to Skarb Państwa przejął od spółki „Polska Agencja Nieruchomości” nieruchomość przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Transakcja ta była bardzo kontrowersyjna, ponieważ cena zakupu nieruchomości była znacznie wyższa niż jej realna wartość.
Według ustaleń prokuratury, w wyniku afery Skarb Państwa zapłacił za nieruchomość o ponad 200 milionów złotych więcej niż jej wartość rynkowa. W 2011 roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery gruntowej. W 2014 roku zarzuty usłyszał m.in. Mariusz Kamiński, który w latach 2008-2010 był szefem CBA.
Przekroczenie uprawnień Urzędnika Państwowego
Kamiński został oskarżony o przekroczenie uprawnień i nadużycie władzy w związku z przejęciem przez Skarb Państwa nieruchomości przy ul. Nowowiejskiej. W 2016 roku Kamiński został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jednak w 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok uniewinniający i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie skazał Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata więzienia. Orzeczenie to jest prawomocne.
W toku śledztwa w sprawie afery gruntowej ustalono, że w procederze korupcyjnym uczestniczyło wiele osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, biznesmeni i urzędnicy.
Wśród oskarżonych w tej sprawie znaleźli się m.in.:
- Mariusz Kamiński, były szef CBA
- Maciej Wąsik, były zastępca szefa CBA
- Andrzej Lepper, były wicepremier i minister rolnictwa
- Piotr Ryba, były prezes Polskiej Agencji Nieruchomości
- Piotr P., były dyrektor generalny Agencji Mienia Wojskowego
- Andrzej M., były prezes spółki „Polska Agencja Nieruchomości”
Afera gruntowa miała poważne konsekwencje dla polskiej polityki. Doprowadziła do dymisji Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa.
Sprawa ta była również szeroko komentowana w mediach i wywołała duże emocje w społeczeństwie.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej