Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego – producenci samochodów nie mówią wszystkiego

W okresie gwarancyjnym, nic złego nie powinno się wydarzyć. Problemy przyjdą później.

294

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda na zimnym silniku - Regularna wymiana oleju silnikowego Nagar nagromadzony na zaworach i świecach - jeden z efektów stosowania oleju LL i wymian co 30tys. km.
Jazda na zimnym silniku - Regularna wymiana oleju silnikowego Nagar nagromadzony na zaworach i świecach - jeden z efektów stosowania oleju LL i wymian co 30tys. km.

 Jeśli gdziekolwiek spotka się grupa kierowców, wcześniej czy później pada pytanie: Jak często wymieniacie olej w samochodzie? To jedno z najważniejszych pytań, jakie powinien zadawać sobie każdy kierowca. Niektórzy uważają, że wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i wymieniać olej co 30 tys. km. Inni twierdzą, że to za rzadko i wolą robić to częściej. Kto ma rację? Czy wymiana oleju co 30 tys. km to dobry pomysł? Interwał zależy to od wielu czynników, takich jak sposób jazdy, warunki drogowe czy rodzaj oleju. Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego

Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego – po co wymieniamy olej?

Niektórzy kierowcy, nie zdają sobie sprawy z tego, że olej pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu silnika. Nie tylko smaruje i chroni jego elementy przed zużyciem, ale także odprowadza ciepło, usuwa zanieczyszczenia i zapobiega korozji. Dzięki regularnej wymianie oleju silnik pracuje sprawniej, dłużej i oszczędniej. Pamiętać należy, że olej nie jest wieczny. Z czasem traci swoje właściwości i staje się mniej skuteczny. Dlatego należy go regularnie wymieniać, aby zapewnić optymalną ochronę silnika.

Od czego zależy częstotliwość wymiany oleju?

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, co ile wymieniać olej. Wszystko zależy od indywidualnych warunków eksploatacji pojazdu. Niektóre z nich mogą skracać, a inne wydłużać żywotność oleju. Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

 • Rodzaj oleju. Oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne różnią się między sobą pod względem jakości, składu i odporności na starzenie. Z reguły oleje syntetyczne są lepsze i trwalsze niż oleje mineralne lub półsyntetyczne. Dlatego wymagają rzadszej wymiany. Jednak nie można stosować dowolnego oleju do każdego silnika. Należy zawsze sprawdzić, jaki olej jest zalecany przez producenta pojazdu i dostosować się do jego specyfikacji, a ta obowiązuje przez całe „życie” pojazdu.

 • Styl jazdy, przecież każdy kierowca jeździ inaczej. Niektórzy preferują spokojną i równomierną jazdę, inni lubią szybko przyspieszać i hamować. Jedni pokonują głównie długie dystanse, drudzy często jeżdżą na krótkich odcinkach. Sposób jazdy ma bardzo duży wpływ na zużycie oleju i nie chodzi tu o jego spalanie. Im bardziej dynamiczna i intensywna jazda, tym większe obciążenie dla silnika i tym szybciej olej się starzeje. Dlatego kierowcy, którzy jeżdżą agresywnie, często w korkach lub na krótkich trasach, powinni wymieniać olej częściej niż ci, którzy jeżdżą spokojnie i długodystansowo.

 • Warunki drogowe. Nie tylko sposób jazdy, ale także warunki drogowe wpływają na stan oleju. Jazda po nierównych, dziurawych lub błotnistych drogach powoduje większe wibracje i zapylenie silnika. Jazda w wysokich lub niskich temperaturach, w wilgotnym lub suchym klimacie, w górach lub na równinach również ma znaczenie. Wszystkie te czynniki mogą pogarszać jakość oleju i skracać jego żywotność. Dlatego należy dostosować częstotliwość wymiany oleju do warunków, w jakich jeździmy.

 • Stan techniczny pojazdu, to ostatni, ale nie mniej ważny czynnik, który wpływa na częstotliwość wymiany oleju. Jeśli nasz samochód jest stary, zniszczony lub niedbale serwisowany, to prawdopodobnie będzie zużywał więcej oleju niż nowy, sprawny i regularnie konserwowany. Dlatego warto dbać o nasz pojazd i nie lekceważyć żadnych usterek, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę silnika i jakość oleju.

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?

Tradycyjnie olej silnikowy wymieniano co 10-15 tysięcy kilometrów lub co rok, jednak w ostatnich latach producenci zaczęli zalecać wydłużone okresy wymiany, wynoszące nawet 30-50 tysięcy kilometrów. Wydłużone okresy wymiany oleju zostały wymyślone przede wszystkim z myślą o właścicielach flot nowoczesnych pojazdów, wyposażonych w silniki o niskiej emisji spalin. Silniki te są zazwyczaj bardziej skomplikowane i wymagają stosowania specjalnych olejów silnikowych, które są w stanie wytrzymać dłuższe okresy eksploatacji. I właśnie dla nich opracowano oleje silnikowe Long Life. To rodzaj olejów silnikowych, przeznaczonych do wydłużonej eksploatacji. Są one produkowane z najwyższej jakości składników i zawierają specjalne dodatki, które zapewniają im lepsze właściwości ochronne i smarne.

Zalecenia a wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego

Pomimo że nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie, jak często należy wymieniać olej w samochodzie, bowiem wszystko zależy od wielu indywidualnych czynników, które należy brać pod uwagę. To istnieją pewne ogólne zasady, którymi można się kierować. Oto kilka z nich:

 • Zalecenia producenta. Pierwszym i najważniejszym źródłem informacji na temat wymiany oleju jest instrukcja obsługi pojazdu. Tam znajdziemy zalecenia producenta dotyczące rodzaju, specyfikacji i interwałów wymiany oleju. Są to wartości maksymalne, które nie powinny być przekraczane, jeśli chcemy zachować gwarancję na nasz samochód. Jednak należy pamiętać, że są to wartości wyliczane na podstawie optymalnych, laboratoryjnych warunków pracy. W rzeczywistości, warunki te mogą być znacznie gorsze, co skutkuje szybszym zużyciem oleju. Dlatego zalecenia producenta należy traktować jako punkt odniesienia, a nie jako regułę.

 • System monitorowania oleju. Drugim źródłem informacji na temat wymiany oleju jest system monitorowania oleju, jeśli nasz samochód jest w niego wyposażony. Jest to komputer pokładowy, który na podstawie różnych parametrów, takich jak temperatura, ciśnienie, przebieg czy sposób jazdy, ocenia stan oleju i informuje nas o konieczności jego wymiany. System ten jest bardziej wiarygodny niż zalecenia producenta, ponieważ uwzględnia indywidualne warunki eksploatacji pojazdu. Jeśli więc na naszym wyświetlaczu pojawi się komunikat o wymianie oleju, to nie powinniśmy go ignorować, nawet jeśli nie osiągnęliśmy jeszcze zalecanego interwału. System monitorowania oleju jest jednak tylko pomocniczym narzędziem, które nie zastępuje regularnych przeglądów i kontroli poziomu oleju.

 • Zdrowy rozsądek. Trzecim źródłem informacji na temat wymiany oleju jest nasz własny, zdrowy rozsądek. Nie musimy być ekspertami, aby ocenić, czy nasz olej jest w dobrym stanie. Wystarczy regularnie sprawdzać jego poziom i kolor. Jeśli olej jest zbyt niski, zbyt ciemny lub zbyt gęsty, to znak, że należy go wymienić. Jeśli zauważymy, że nasz samochód zaczyna gorzej pracować, traci moc, dymi lub zużywa więcej paliwa, to również może być sygnał, że olej jest w złym stanie. W takich sytuacjach nie warto czekać na zalecenia producenta, ale udać się do warsztatu jak najszybciej.

Który olej będzie właściwy dla naszego samochodu?

Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego - regał w sklepie motoryzacyjnym, od podłogi do sufitu zastawiony bańkami z olejami, we wszystkicch możliwych kolorach
Jest ich dzikie mnóstwo, ale zawsze najważniejsze są parametry, zalecenia, homologacje i dopuszczenia.

Częstotliwość wymiany oleju to nie wszystko. Niezwykle ważny jest również, prawidłowy dobór oleju do silnika naszego samochodu. Nie każdy olej pasuje do każdego silnika. Dlatego należy zwracać uwagę na kilka parametrów, które określają właściwości oleju:

 • Lepkość, która jest miarą oporu oleju przed płynięciem. Im wyższa lepkość, tym olej jest gęstszy i lepiej smaruje silnik. Jednak zbyt wysoka lepkość może utrudniać rozruch silnika, zwłaszcza w niskich temperaturach. Dlatego należy dobrać olej o odpowiedniej lepkości, która zapewni optymalne smarowanie w różnych warunkach. Lepkość oleju jest oznaczana dwucyfrowym kodem, np. 5W-30. Pierwsza cyfra oznacza lepkość oleju w niskiej temperaturze, a druga w wysokiej. Im niższa cyfra, tym lepiej olej płynie w zimie. Im wyższa cyfra, tym lepiej olej chroni silnik w upale. Należy wybrać olej o lepkości zgodnej z zaleceniami producenta pojazdu.

 • Rodzaj oleju, który określa jego skład i jakość. Oleje dzielą się na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Oleje mineralne są najtańsze i najmniej trwałe, gdyż są produkowane z ropy naftowej i mają ograniczone właściwości smarujące. Oleje półsyntetyczne są mieszanką olejów mineralnych i syntetycznych (nie koniecznie w proporcji 50/50). Mają lepsze właściwości niż oleje mineralne, ale gorsze niż oleje syntetyczne. Oleje syntetyczne są najdroższe i najtrwalsze, ponieważ są one produkowane z syntetycznych składników i mają najlepsze właściwości smarujące. Należy wybrać olej o rodzaju zgodnym z zaleceniami producenta pojazdu.

 • Specyfikacja oleju, określa ona jego zgodność z normami i wymaganiami technicznymi producenta silnika. Specyfikacja oleju jest oznaczana literowo-liczbowym kodem, np. ACEA A3/B4 lub API SN. Kod ten informuje nas o tym, do jakiego typu silnika i jakiego poziomu jakości olej jest przeznaczony. Należy wybrać olej o specyfikacji zgodnej z zaleceniami producenta pojazdu.

Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego i możliwe negatywne skutki

Gdy wydłużymy okres wymiany oleju, w silniku zachodzi wiele negatywnych procesów. Olej traci swoje właściwości ochronne, a przecież ma za zadanie smarować i chronić silnik przed zużyciem. Z upływem czasu olej traci swoje właściwości smarne, co może prowadzić do wzrostu tarcia między elementami silnika i ich przedwczesnego zużycia. Olej staje się bardziej zanieczyszczony, ponieważ gromadzą się w nim zanieczyszczenia, takie jak sadza, nagar i produkty spalania, oraz drobiny metalu. Im dłużej olej pozostaje w silniku, tym bardziej się zanieczyszcza, a taki olej nie jest w stanie skutecznie smarować i chłodzić silnika. Olej utlenia się poprzez działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura i wilgoć, wtedy traci swoje właściwości ochronne i smarne.

Wszystkie te procesy mogą prowadzić do wzrostu ryzyka uszkodzenia silnika. W szczególności, wydłużone okresy wymiany oleju mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takich problemów jak:

 • Zużycie elementów silnika, takich jak tłoki, cylindry, pierścienie tłokowe i łożyska.

 • Zablokowanie silnika przez nagar i zanieczyszczenia.

 • Uszkodzenie silnika przez korozję.

Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego - zbliżenie na tłoki silnika, widoczne są zapieczone pierścienie olejowe.
Zapieczone pierścienie olejowe z powodu wymian oleju co 30tys. km, pomimo stosowania produktu LL.

Oleje Long Life i wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego

Oleje silnikowe Long Life są zazwyczaj olejami syntetycznymi, które charakteryzują się wyższą odpornością na utlenianie i zmiany temperatury niż oleje mineralne. Syntetyczne olejesą również bardziej odporne na zanieczyszczenia i lepiej chronią silnik przed zużyciem. Zazwyczaj są droższe od tradycyjnych olejów silnikowych, jednak mogą przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Wydłużone okresy wymiany oleju pozwalają bowiem ograniczyć koszty serwisowania pojazdu. Oczywiście, nie zawsze wydłużone okresy wymiany oleju są korzystne dla silnika. W niektórych przypadkach, np. przy intensywnej eksploatacji pojazdu w warunkach miejskich, może być konieczna częstsza wymiana oleju.

Oczywiście, nie zawsze wydłużony okres wymiany oleju prowadzi do uszkodzeń silnika. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak rodzaj silnika, styl jazdy kierowcy i warunki eksploatacji pojazdu. Jednak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia silnika, zaleca się przestrzeganie zaleceń producenta pojazdu dotyczących częstotliwości wymiany oleju. Z kolei gdy jesteś drugim bądź kolejnym właścicielem samochodu, trzymaj się interwału wymiany oleju 10-15 tys. km. z pewnością nie zaszkodzisz silnikowi, a z pewnością oddalisz widmo jego remontu.

Ciekawy materiał wideo: Oto dlaczego nigdy nie należy wydłużać okresów między wymianami oleju w silnikach Ford Ecoboost!

Może cię również zainteresować: Wypadek drogowy czy kolizja – jak się zachować w obu sytuacjach

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia