Odwołanie Kurskiego – NBP reaguje.

NBP kwestionuje uprawnienia Premiera RP. Wychodzi na to, że mogą być dwie interpretacje dość prostego przepisu.

216

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odwoanie Kurskiego
Odwolanie Kurskiegoó

Jacek Kurski zakończył reprezentację Polski w Banku Światowym. Donald Tusk ogłosił, że tymczasowo zastąpi go minister finansów Andrzej Domański, formalnie reprezentujący Polskę w tej instytucji. W późniejszym terminie ma zostać wyznaczony zastępca, którego nazwisko na pewno nie będzie „kurskopodobne”, jak podkreślił Tusk. Na odwołanie Kurskiego NBP reaguje.

Odwołanie Kurskiego – NBP reaguje

„Decyzja zapadła dwie godziny temu, a sprawa nie wymaga żadnego uzasadnienia”. Powiedział wczoraj na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Donald Tusk. Odniósł się tym samym do pytania o odwołanie Kurskiego z Banku Światowego.

Premier poinformował, że na posiedzeniu rządu podjęto uchwałę Rady Ministrów. Zgodnie z jej treścią minister finansów publicznych będzie przedstawicielem Polski w międzynarodowych instytucjach finansowych, w tym w Banku Światowym. Odwołanie Jacka Kurskiego oznacza jego powrót z Waszyngtonu do Polski. Tymczasowo Polskę w Banku Światowym będzie reprezentował minister finansów Andrzej Domański. W przyszłości ma być wyznaczona nowa osoba na to stanowisko.

Donald Tusk podkreślił, że wybór zastępcy, czyli osoby z doświadczeniem ekonomicznym, niezwiązanej z hejtem czy przeszłością partyjną, nastąpi w odpowiednim czasie. Zaznaczył również, że na pewno nie będzie to nazwisko „kurskopodobne”.

Oświadczenie NBP – kto ma rację?

Narodowy Bank Polski wydał oświadczenie, reagując na decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego. Podkreślił, że „reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych, w tym Banku Światowym i EBOiR, jest wyłączną kompetencją Prezesa NBP”. Zaznaczono, że Prezes NBP pełni rolę reprezentanta Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych. Oraz o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, także w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Podkreślając tę kompetencję, NBP odnosi się do niedawno wspomnianego przepisu, który stanowił potencjalną „furtkę” dla nowego rządu. Umożliwiając tym samym odwołanie Jacka Kurskiego z pominięciem prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Bank centralny jednak interpretuje ten przepis inaczej. Argumentuje, że Rada Ministrów ma jedynie uprawnienia do ewentualnego wskazania reprezentanta Polski w międzynarodowych instytucjach o statusie instytucji finansowych.

Dodatkowo, w postach na platformie X, dodano: „Wraz z uchwaleniem Ustawy o NBP, uchwała Rady Ministrów z 1986 r., która regulowała wskazywanie nominatów do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, straciła rację bytu w zakresie przedmiotowym” – co stanowi dodatkowe uzasadnienie dla stanowiska NBP.

Jacek Kurski objął stanowisko reprezentanta Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego w grudniu 2022 r. po ustąpieniu z funkcji prezesa TVP. Jego zarobki w Banku Światowym wynoszą rocznie równowartość miliona złotych, co budziło kontrowersje, zwłaszcza wśród przeciwników politycznych.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia