Chińska gospodarka hamulcowym światowej ekonomii

Chińska gospodarka wraca do gry? Wątpliwe. Przedstawiamy wpływ pandemii i przyszłości gospodarki Chin, abyście wiedzieli, co może dziać się w 2024 r. bo to będzie miało wielki wpływ na ekonomię Unii Europejskiej która od lat jest w stagnacji.

240

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chińska gospodarka - wielkie miasta jak Honk Kong
Chińska gospodarka - wielkie miasta jak Honk Kong

Chińska gospodarka miała się szybko odbudować w 2023 roku i ponownie stać się niezaprzeczalnym motorem wzrostu globalnego. Zamiast tego zamarła do tego stopnia, że jest nazywana „hamulcem” światowej produkcji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i inne instytucje.

Jednak nadal jest nadzieja wzrostu

Pomimo wielu problemów – kryzysu na rynku nieruchomości, słabego popytu i wysokiego bezrobocia wśród młodych. Większość ekonomistów uważa, że druga co do wielkości gospodarka świata osiągnie swój oficjalny cel wzrostu w wysokości około 5% w tym roku. Jednak jest to nadal poniżej średniego wzrostu rocznego w wysokości 6% lub więcej w dziesięcioleciu poprzedzającym pandemię COVID-19, a 2024 rok wygląda coraz bardziej niepokojąco, twierdzą oni.

Kraj może patrzeć w przyszłość na dziesięciolecia stagnacji. „Wyzwanie dla chińskiej gospodarki w 2024 roku nie będzie wzrostem PKB – jest to prawdopodobne powyżej 4,5%”, powiedział Derek Scissors, starszy pracownik American Enterprise Institute, think-tanku centroprawicowego. „Wyzwanie będzie polegać na tym, że jedyny kierunek od tego czasu jest w dół”. Bez znaczących reform rynkowych kraj może utknąć w tym, co ekonomiści nazywają „pułapką średniego dochodu”, ostrzegł, odnosząc się do pojęcia, że gospodarki wschodzące rosną szybko z ubóstwa, aby utknąć przed osiągnięciem statusu gospodarki wysokodochodowej.

To co się stało z modelowym wzrostem gospodarczym Chin?

Przez dziesięciolecia od czasu, gdy Chiny ponownie otworzyły się na świat w 1978 r., była to jedna z najszybciej rozwijających się głównych gospodarek na świecie. W latach 1991-2011 rosło ono o 10,5% rocznie. Po 2012 r., kiedy Xi Jinping został prezydentem, ekspansja spowolniła, ale nadal wynosiła średnio 6,7% w dziesięcioleciu do 2021 r. „Druga połowa lat 2020 będzie świadkiem spowolnienia wzrostu”, powiedział Scissors, powołując się na korektę w problematycznym sektorze nieruchomości w połączeniu ze spadkiem demograficznym.

MFW również stał się bardziej pesymistyczny co do długoterminowych perspektyw. W listopadzie prognozował, że wzrost gospodarczy Chin osiągnie 5,4% w 2023 roku, a następnie stopniowo spadnie do 3,5% w 2028 roku w obliczu przeciwności, takich jak słaba produktywność i starzejące się społeczeństwo.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia