Prezydent Duda odsyła budżet do Trybunału a to otwiera drogę do wcześniejszych wyborów?

Czy Prezydent Duda odsyłając budżet może skrócić kadencję Sejmu? Dowiedz się, gorąc temat przedstawiony przez prof. Ryszarda Piotrowskiego!

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Propozycja resetu konstytucyjnego Krzysztofa Bosaka zyskuje poparcie Prezydenta Dudy
Andrzej Duda w najnowszym wywiadzie poytywnie odniósł się do pomysłu wicemarszałka.

Zgodnie się z opinią prof. Ryszarda Piotrowskiego, odesłanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego nie otwiera automatycznie drogi do skrócenia kadencji Sejmu. Artykuł 225 Konstytucji wyraźnie mówi, że kadencja Sejmu może zostać skrócona, jeśli budżet nie zostanie przedstawiony Prezydentowi do podpisu. W tym przypadku budżet został przedstawiony, a zatem spełniony został warunek konieczny do nieskrócenia kadencji Sejmu. Prezydent Duda odsyła budżet i co? a jak to bywało w przeszłości?

Jakie są inne możliwości rozwiązania Sejmu?

Co prawda, istnieje możliwość, że Trybunał Konstytucyjny uzna budżet za niekonstytucyjny. W tym przypadku Prezydent mógłby argumentować, że nie może podpisać niekonstytucyjnej ustawy. Jednak, jak zauważa prof. Piotrowski, jest mało prawdopodobne, aby Trybunał orzekł o niekonstytucyjności całej ustawy. Bardziej prawdopodobne jest, że Trybunał uzna za niekonstytucyjne konkretne przepisy budżetu. W takim przypadku Prezydent mógłby podpisać ustawę z poprawkami, które uwzględnią orzeczenie Trybunału.

Podsumowując, szanse na to, że odesłanie ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego otworzy drogę do skrócenia kadencji Sejmu są niewielkie. Prezydent Duda nie ma podstaw prawnych do tego, aby podjąć taką decyzję. Ale rozwiązań Sejmu było bez liku, tak!

To nie byłby pierwszy przypadek rozwiązania Sejmu

Rozwiązanie Sejmu w Polsce ma długą i burzliwą historię. Pierwsze rozwiązanie Sejmu miało miejsce w 1505 roku, kiedy to król Aleksander Jagiellończyk rozwiązał Sejm Długoszowski. Rozwiązanie to było wynikiem konfliktu między królem a szlachtą o władzę. Od tego czasu rozwiązanie Sejmu miało miejsce wielokrotnie, zarówno w czasach monarchii, jak i w czasach demokracji. Najczęściej rozwiązanie Sejmu było wynikiem konfliktu między prezydentem a parlamentem, lub między partiami politycznymi w parlamencie.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Sejm został rozwiązany dwukrotnie. Po raz pierwszy został rozwiązany przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 roku, a po raz drugi przez prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1938 roku. W czasie II wojny światowej Sejm nie działał. Został reaktywowany w 1945 roku, ale był pod kontrolą komunistów. W tym okresie Sejm był rozwiązywany wielokrotnie, w tym w 1952 roku, 1957 roku, 1965 roku i 1981 roku.

Po upadku komunizmu w 1989 roku Sejm został rozwiązany kilkukrotnie. Po raz pierwszy został rozwiązany przez prezydenta Lecha Wałęsę w 1993 roku, a po raz drugi przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2007 roku.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia