Słynny Hotel Cracovia zmieni się w Muzeum Architektury i Designu

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hotel Cracovia przestanie straszyć i znów przyciągnie turystów

Dawny hotel Cracovia, zaprojektowany przez Witolda Cęckiewicza, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Krakowie. Został wzniesiony w latach 1959-1965 i przez wiele lat był jednym z najnowocześniejszych hoteli w Polsce. W 2011 roku hotel zamknięto i od tego czasu stał pusty. Już nie będzie, przewidziano bowiem dla niego nową rolę: słynny hotel Cracovia zmieni się w Muzeum Architektury i Designu

W 2023 roku ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego zakupiło budynek od prywatnego właściciela. Wkrótce potem Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło konkurs na projekt przebudowy obiektu na Muzeum Architektury i Designu.

Słynny Hotel Cracovia zmieni się w Muzeum Architektury i Designu

W konkursie zwyciężył projekt pracowni Lewicki Łatak. Projektanci zachowali charakterystyczną bryłę budynku, ale wnętrze całkowicie zmienili. Wnętrze muzeum będzie całkowicie nowe. Podzielone na dwie strefy: strefę ekspozycyjną i strefę edukacyjną. Pozwoli to na prezentację zbiorów w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

W strefie ekspozycyjnej znajdą się wystawy prezentujące dokonania polskiej architektury i designu XX i XXI wieku. W strefie edukacyjnej znajdą się sale konferencyjne, sale warsztatowe i biblioteka.

Obok funkcji muzealnej, budynek będzie pełnił również rolę Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Będzie oferować różnorodne działania edukacyjne, popularyzujące i badawczo-promocyjne związane z designem. Takie jak m.in.: projektowanie produktu, projektowanie graficzne, projektowanie cyfrowe, projektowanie społeczne, moda, transport, wysokie technologie, projektowanie dla przyszłości.

Hotel Cracovia
Ten projekt architektów przekonał najbardziej

Muzeum będzie miało również znaczenie dla mieszkańców Krakowa. Pozwoli na odzyskanie dla nich kluczowego fragmentu miasta i stworzenie nowego forum kultury.

Lokalizacja budynku jest bardzo korzystna. Cracovia znajduje się przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie. Budynek stanowi uzupełnienie kompleksu monumentalnych gmachów o funkcji kulturalnej i edukacyjnej.
Przebudowa hotelu Cracovia ma kosztować ponad 400 mln złotych. Na razie nie wiadomo, kiedy się rozpocznie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia