Czy Prezydent uratuje Radę i Wolność Mediów? Ważą się losy KRRiT

Rada KRRiT może doświadczyć wygaśnięcia kadencji, ale ratunek może przyjść od prezydenta RP.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spotkanie prezydenta z członkami KRRiT na prośbę Macieja Świrskiego
KRRiT

Ostatnie wydarzenia wokół Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) stawiają polską scenę medialną w punkcie krytycznym. Ze względu na listę zarzutów wobec działalności Rady w 2023 roku, Sejm i Senat najprawdopodobniej odrzucą sprawozdanie za miniony rok. Skutkiem tego może być wygaśnięcie kadencji wszystkich członków KRRiT w ciągu 14 dni od podjęcia ostatniej uchwały. Jednak w tej sytuacji ratunek może nadejść z innej strony – z gabinetu prezydenta. Andrzej Duda ma moc zablokowania wygaśnięcia kadencji Rady. Informacje z otoczenia prezydenta sugerują, że nie ma obecnie podstaw do skrócenia kadencji KRRiT. To otwiera pole do debaty na temat przyszłości tego organu oraz wolności mediów w Polsce.

W kontekście zmian w mediach publicznych. Prezydent Duda oraz Maciej Świrski, szef KRRiT, wskazują na niezgodność sposobu ich dokonania przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza z prawem. To jednak tylko część większego problemu, który dotyka nie tylko KRRiT, ale także całą sferę mediów publicznych w Polsce. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Rada stanęła w obliczu takiej sytuacji. W przeszłości, podobny kryzys miał miejsce w 2011 roku, kiedy Sejm i Senat odrzucili sprawozdanie KRRiT za 2010 rok. Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się przyjąć sprawozdanie, argumentując, że dalsza destabilizacja w mediach publicznych byłaby niebezpieczna przed zbliżającymi się wyborami.

Odrzucenie Sprawozdania KRRiT. Grozi wygaśnięcie kadencji Członków Rady

Jednak teraz sytuacja jest bardziej skomplikowana, a decyzja prezydenta będzie miała znaczący wpływ na przyszłość KRRiT oraz kształtowanie się mediów publicznych w kraju. Odrzucenie sprawozdania za 2023 rok podnosi pytania dotyczące rzetelności, pluralizmu i wolności mediów w Polsce. Senatorowie większości, podczas wcześniejszych dyskusji nad sprawozdaniami, zwracali uwagę na brak działań w celu przywrócenia pluralizmu w mediach publicznych oraz eliminacji propagandy i dezinformacji. Te głosy podnoszą istotne kwestie, które dotykają nie tylko KRRiT, ale także ogółu polskiego krajobrazu medialnego. Ostateczna decyzja prezydenta wobec odrzucenia sprawozdania KRRiT za 2023 rok będzie miała daleko idące konsekwencje dla kształtu wolności mediów w Polsce. Czy będzie to moment, który zadecyduje o przyszłości KRRiT i przebudowie mediów publicznych, czy też pojawią się dalsze pytania i kontrowersje? To pytania, na które odpowiedzi będziemy czekać z niecierpliwością.

Słuchaj nas online!

Radio Bezpieczna Podróż

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia