Odpolitycznienie Rady Spółek Skarbu Państwa czyli nowe po staremu

Kontrowersyjne nominacje Grzegorza Karpińskiego i Magdaleny Roguskiej w Radzie ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa. Odpolitycznienie czy zmiana warty? Sprawdź i pomyśl

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Premier Donald i odpolitycznienie Rady Spółek Skarbu, mina odpowiednia
Premier Donald i odpolitycznienie Rady Spółek Skarbu, mina odpowiednia

Nominacja Grzegorza Karpińskiego na przewodniczącego Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa budzi wątpliwości co do rzekomego odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Karpiński jest bowiem politykiem związanym z Platformą Obywatelską, a w przeszłości pełnił m.in. funkcję wiceministra sportu i spraw wewnętrznych. Jego nominacja może zostać odczytana jako próba utrzymania wpływów politycznych w spółkach Skarbu Państwa. Szykuje się podobna sytuacja jak w KRS gdzie odbywa się zmiana warty a nie odpolitycznienie.

Niezależni i niezwiązani politycznie nie mają szans na zaufanie Premiera?

Nominacja Magdaleny Roguskiej na członkinię rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych również budzi kontrowersje. Roguska jest skarbnik warszawskiej Platformy Obywatelskiej oraz szefową gabinetu politycznego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Jej nominacja może zostać odczytana jako próba obsadzenia kluczowych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa ludźmi związanymi z partią rządzącą.

Znaczenie Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa

Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Aktywów Państwowych. Bo Rada ma za zadanie opiniowanie strategii rozwoju spółek Skarbu Państwa, nadzorowanie ich działalności oraz zgłaszanie Ministrowi Aktywów Państwowych wniosków dotyczących ich funkcjonowania.

Rada składa się z 12 członków powoływanych przez Ministra Aktywów Państwowych. Członkami Rady mogą być osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami, finansami lub prawem.

Możliwe rozwiązania mogły by być bardziej przejrzyste

Aby odpolitycznić spółki Skarbu Państwa, rząd powinien wprowadzić następujące rozwiązania:

  • Przywrócenie konkursów na kluczowe stanowiska w spółkach Skarbu Państwa.
  • Zaangażowanie w większym stopniu ekspertów i fachowców w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
  • Ograniczenie możliwości wykorzystywania spółek Skarbu Państwa do realizacji celów politycznych.

Wnioski

Nominacje Grzegorza Karpińskiego i Magdaleny Roguskiej pokazują, że rząd Donalda Tuska nie jest zdeterminowany do odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Aby to osiągnąć, konieczne jest wprowadzenie konkretnych rozwiązań, które ograniczą wpływ polityki na zarządzanie tymi spółkami.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia