Odpolitycznienie KRS czy zmiana warty przez nowy rząd?

Sędziowie KRS wybierani przez Sejm, który jest kontrolowany przez partię rządzącą - szybkie odpolitycznienie KRS jest konieczne! Nowe przepisy powinny zapewnić, że KRS wybierany jest w sposób niezależny!

264

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odpolitycznienie KRS
Odpolitycznienie KRS

Odpolitycznienie KRS jest ważnym celem, ale ważne jest, aby to zrobić w sposób, który będzie trwały i skuteczny. Obecny sposób wyboru członków KRS jest powszechnie uważany za upolityczniony. Sędziowie są wybierani przez Sejm, który jest kontrolowany przez partię rządzącą. To daje partii rządzącej zbyt duży wpływ na obsadę Sądu Najwyższego, który jest najważniejszym organem sądownictwa w Polsce. Odpolitycznienie KRS to podstawa uzdrowienia Rady.

Stworzyć nowe zasady wyboru członków Rady

Nowe przepisy dotyczące wyboru członków KRS powinny być tak zaprojektowane, aby zapewnić, że są oni wybierani w sposób niezależny od partii politycznych. Mogłoby to oznaczać, na przykład, że członkowie KRS byliby wybierani przez losowanie spośród kandydatów rekomendowanych przez różne instytucje, takie jak sądy, akademie prawnicze czy samorządy zawodowe. Ważne jest również, aby nowe przepisy były zgodne z Konstytucją RP. Konstytucja RP zapewnia, że Sąd Najwyższy jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Dlatego nowe przepisy dotyczące KRS nie mogą ograniczać tej niezależności.

Jeśli nowy rząd podejmie kroki w kierunku odpolitycznienia KRS, ważne jest, aby te kroki były zgodne z powyższymi zasadami. Tylko w ten sposób można zapewnić, że KRS będzie organem niezależnym i rzetelnym. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że nowy rząd wykorzysta nowe przepisy do upolitycznienia KRS w jeszcze większym stopniu. Dlatego ważne jest, aby społeczeństwo było czujne i monitorowało działania rządu w tej kwestii. Odpolitycznienie KRS, a jak to było wcześniej?

Krótka Historia upolitycznienia KRS

Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) jest organem konstytucyjnym, który ma za zadanie powoływanie sędziów do Sądu Najwyższego i innych sądów powszechnych, a także opiniowanie projektów ustaw dotyczących sądownictwa.

Początki

KRS została powołana w 1989 roku, po przemianach ustrojowych w Polsce. W początkowym okresie jej działalność była oceniana pozytywnie. W skład Rady wchodzili przedstawiciele różnych środowisk prawniczych, a jej decyzje były uznawane za niezależne od partii politycznych.

Przejęcie kontroli przez PiS

W 2015 roku władzę w Polsce przejęła partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Nowy rząd wprowadził szereg zmian w systemie sądownictwa, w tym zmiany w KRS.

W 2017 roku PiS przeprowadził reformę KRS, która polegała na zwiększeniu liczby członków Rady z 15 do 25. Dodatkowo, nowi członkowie KRS mieli być wybierani przez Sejm, a nie przez środowiska prawniczych, jak dotychczas.

Skutki reformy

Reforma KRS spotkała się z krytyką ze strony środowisk prawniczych i międzynarodowych organizacji praw człowieka. Krytycy twierdzili, że reforma ta ma na celu upolitycznienie KRS i podporządkowanie jej władzy PiS.

Ich obawy okazały się słuszne. Wkrótce po reformie KRS zaczęła podejmować decyzje, które były korzystne dla partii rządzącej. Na przykład, KRS odmówiła nominacji do Sądu Najwyższego kandydatów zgłaszanych przez opozycję.

Obecna sytuacja

W 2022 roku Sejm, w którym większość ma partia PO, przyjął uchwałę w sprawie odpolitycznienia KRS. Uchwała ta wezwała członków KRS, „wybranych wbrew Konstytucji RP”, do zaprzestania działalności. Wraz z przyjęciem uchwały, rząd zapowiedział, że przedstawi nowe przepisy dotyczące KRS. Nowe przepisy mają zapewnić, że członkowie KRS będą wybierani w sposób niezależny od partii politycznych.

Obecnie trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi KRS. Ich ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. Jednak, niezależnie od tego, jaki będzie kształt nowych przepisów, ważne jest, aby zapewnić, że KRS będzie organem niezależnym i rzetelnym.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia