Niemcy w ogniu. Protesty rolników i strajk maszynistów sparaliżowały kraj

W Niemczech rozpoczęły się dziś protesty rolników, niezadowolonych z polityki rolnej rządu. W środę strajk zapowiadają maszyniści. Czy dojdzie do kompromisu między rządem, rolnikami i związkiem zawodowym maszynistów?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protest rolników w Niemczech. Buntują się przeciwko rządowej i unijnej polityce rolnej
Protest rolników w Niemczech. Buntują się przeciwko rządowej i unijnej polityce rolnej

W Niemczech rozpoczęły się dziś protesty rolników, które mają potrwać przez tydzień i zakończyć w 15 stycznia manifestacją w Berlinie. Związek zawodowy niemieckich maszynistów zapowiada strajk – od środy do piątku – chodzi o podwyżki.

Protesty rolników

Protest rolników jest skierowany przeciwko planom niemieckiego rządu dotyczącym oszczędności budżetowych w sektorze rolnym. Rząd planuje m.in. zniesienie zwrotu akcyzy za zakupiony olej napędowy oraz podniesienie podatku od maszyn rolniczych. Rolnicy uważają, że te zmiany spowodują wzrost kosztów produkcji i utrudnią im działalność.

Protest rolników rozpoczął się 8 stycznia i ma potrwać przez tydzień. W tym czasie rolnicy blokują drogi w całym kraju, a w niektórych miejscach także drogi prowadzące do zakładów przemysłowych. W zakładach Volkswagena w Emden pracownicy nie mogli dostać się do pracy, co spowodowało zatrzymanie produkcji.

Strajk maszynistów

Strajk maszynistów, który ma się rozpocząć 10 stycznia, jest skierowany przeciwko Deutsche Bahn. Związek zawodowy maszynistów domaga się podwyżek wynagrodzeń o 5%. Deutsche Bahn nie zgodziła się na te żądania.

Strajk maszynistów może spowodować odwołanie części połączeń kolejowych. Deutsche Bahn wzywa pasażerów, aby w miarę możliwości przełożyli podróże. Strajk może dotknąć miliony podróżnych, którzy korzystają z usług Deutsche Bahn.

Możliwe konsekwencje protestów rolników i strajku maszynistów

Nie wiadomo, jak długo potrwają protesty rolników i strajk maszynistów. Rząd niemiecki nie zapowiedział, że jest gotowy do ustępstw wobec rolników. Związek zawodowy maszynistów również nie zapowiedział, że jest gotowy do zakończenia strajku.

Sytuacja w Niemczech może mieć wpływ na gospodarkę kraju. Protesty rolników mogą spowodować wzrost cen żywności, a strajk maszynistów może zakłócić transport towarów i przewóz osób.

Oto kilka możliwych konsekwencji protestów rolników i strajku maszynistów:

  • Wzrost cen żywności
  • Zakłócenia w dostawach towarów
  • Utrudnienia w codziennym życiu Niemców
  • Straty gospodarcze

Jeśli nie dojdzie do kompromisu, protesty rolników i strajk maszynistów mogą potrwać dłużej i spowodować jeszcze większe zakłócenia w życiu codziennym Niemców.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia