Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną

Wysokie ceny nieruchomości w Polsce to nadal poważny problem

210

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ceny mieszkań w Polsce, słupki pokazujące wzrost, obok mały domek
ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną

Ceny mieszkań w Polsce nadal zauważalnie rosną. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynku i Opinii SW Research, ponad 60 procent Polaków przyznaje, że ceny mieszkań i domów są obecnie ekstremalnie wysokie. Co czwarty badany liczy na rządowe wsparcie w kupnie swojego mieszkania. Taka sytuacja sprawia również, że rosną koszty wynajmu nieruchomości.

W Warszawie, która jest najdroższym miastem w Polsce, cena metra kwadratowego wzrosła do nawet 25-ciu tysięcy złotych. W innych dużych miastach, takich jak Kraków, Poznań czy Gdańsk, ceny mieszkań również są bardzo wysokie i przekraczają 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Taka sama sytuacja dotyczy domów i innych nieruchomości. Wysokie ceny mieszkań powodują, że na zakup nieruchomości mogą sobie pozwolić osoby naprawdę dobrze zarabiające. Wykluczeni są zatem ludzie młodzi, dopiero wkraczający na rynek pracy. Trudną sytuację mają także osoby osiągające niskie dochody. Trudno jest bowiem nie tylko kupić dom lub mieszkanie w dobrej cenie, ale nawet zdecydować się na wynajęcie nieruchomości.

Dlaczego ceny mieszkań w Polsce są wysokie?

Główne przyczyny wzrostu cen mieszkań to:

• Rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny,

• Niska podaż mieszkań,

• Duża liczba osób chętnych do zakupu nieruchomości,

Wzrost cen mieszkań stanowi poważny problem dla wielu Polaków chcących wykupić własne lokum. Dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, zakup mieszkania jest często niemożliwy.

Rząd zapowiedział wprowadzenie programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Ma on być skierowany do osób, które nie mają zdolności kredytowej lub nie mogą włożyć wkładu własnego. Nie wiadomo jednak, czy program taki będzie skuteczny w walce z rosnącymi cenami mieszkań. Wielu ekspertów uważa, że potrzebne są bardziej kompleksowe rozwiązania, takie jak:

• Zwiększenie podaży mieszkań poprzez budownictwo mieszkaniowe komunalne i społeczne,

• Ułatwienia w zdobywaniu kredytów hipotecznych,

• Ograniczenie spekulacji mieszkaniowej,

Czas pokaże, jakie działania podejmie rząd w celu rozwiązania problemu rosnących cen mieszkań. Optymistyczne jest jednak to, że powstają programy mające na celu jego minimalizowanie.

Dlaczego trudno tanio wynająć mieszkanie?

Wysokie ceny mieszkań w Polsce sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wynajem. Jest to bardzo widoczne w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań są szczególnie wysokie. Wzrost cen mieszkań powoduje zwiększenie popytu na nieruchomości na wynajem. W konsekwencji, właściciele mieszkań mogą sobie pozwolić na podniesienie czynszów. Wzrost cen wynajmu mieszkań jest szczególnie dotkliwy dla osób o niskich dochodach. Dla nich może być to poważny problem, który często kończy się przeprowadzką do rodziny lub wynajmowaniem jedynie pokoju lub mikrokawalerki.

Oprócz zwiększenia popytu wzrost cen wynajmu mieszkań może być spowodowany także przez inne czynniki, takie jak:

• Rosnące koszty utrzymania nieruchomości, takie jak koszty energii, wody czy podatków

• Niedobór mieszkań na wynajem

• Specjalizacja rynku najmu, która prowadzi do wzrostu cen mieszkań w określonych lokalizacjach

Dla absolwentów i osób niepełnosprawnych przygotowane są co prawda programy oferujące dopłaty do czynszu. Nie jest to jednak rozwiązanie działające na dłuższą metę.

Interesuje Cię temat zakupu mieszkań oraz innych nieruchomości w naszym kraju? Obejrzyj ten film.

Jesteś młodą osobą i myślisz o zakupie mieszkania? Poznaj, czym będzie program Mieszkanie na Start.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia