Spór zbiorowy w PKP Cargo: związkowcy grożą strajkiem

Spór zbiorowy w PKP Cargo

183

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spór zbiorowy w PKP Cargo
Spór zbiorowy w PKP Cargo

Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek

W grudniu 2023 r. osiem związków w PKP Cargo zaczęło spór zbiorowy. Powód: brak porozumienia o podwyżkach.

Styczniowe negocjacje także nie przyniosły porozumienia. Zgodnie z przepisami spór zbiorowy przechodzi w etap mediacji, ostatni przed ewentualnym ogłoszeniem strajku ostrzegawczego.

Kto bierze udział w sporze?

PKP Cargo nie dogadało się z ośmioma związkami, reprezentującymi połowę pracowników. Organizacje to: FZZMK, MZZRT, ZZPW, ZZDR, ZZD, ZZA, MKZZ “Kontra”.

O co walczą związkowcy?

Związkowcy domagają się od zarządu spółki podwyżki o 400 zł miesięcznie, ale już od października 2023 r. Strona społeczna liczyła, że po osiągnięciu swojego celu, pracownicy uzyskają podwyżkę o 500 zł miesięcznie od grudnia 2023 r. Szacowany przez spółkę koszt podwyżek w 2023 r. zgodnie z żądaniem organizacji związkowych wyniósłby około 40 mln zł, na co nie zgadza się zarząd PKP Cargo. Spór zbiorowy 

Co dalej?

– Zarząd PKP Cargo informuje, że w wyniku rokowań w ramach sporu zbiorowego z organizacjami związkowymi (…) nie zostało osiągnięte porozumienie i w konsekwencji został sporządzony protokół rozbieżności – poinformował przewoźnik kolejowy w komunikacie. Podpisany został protokół, który przedstawia stanowiska obu stron wobec postulatu organizacji związkowych dotyczącego wdrożenia z dniem 1 października 2023 r. podwyżki wynagrodzeń. Podpisanie tego protokołu kończy rokowania, a spór zbiorowy, zgodnie z przepisami przechodzi w etap mediacji. Etap mediacji jest ostatnim etapem, który poprzedza możliwość zorganizowania w przedsiębiorstwie strajku ostrzegawczego.

Zobacz także : Dwa tragiczne wypadki kolejowe w Polsce

Ciekawe wideo: PKP CARGO SERVICE – odblaskowe oznakowanie pojazdów kolejowych

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia