Jutro ogólnopolski protest rolników

Jutro rolnicy wyjdą na drogi z ważnymi postulatami

179

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ogólnopolski protest rolników, rolnik pracuje na polu
ogólnopolski protest rolników obejmie cały kraj

W środę, 24 stycznia, w całej Polsce odbędzie się ogólnopolski protest rolników. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to największa akcja protestacyjna w ostatnich latach. Obejmie bowiem aż 150 miejsc w całym kraju.

Głównym żądaniem rolników jest rewizja Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Protestujący uważają, że obecna polityka okazuje się niekorzystna dla europejskich rolników, a w szczególności polskich. Domagają się m.in. zmniejszenia biurokracji związanej z WPR, zwiększenia środków na dopłaty bezpośrednie i rezygnacji z niektórych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu.

Kolejnym ważnym postulatem protestujących jest wprowadzenie ograniczeń w imporcie towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych – np. Ukrainy. Rolnicy wskazują, że dopuszczenie na rynek europejski towarów z Ukrainy, które nie podlegają tym samym regulacjom i kosztom, jest niesprawiedliwe i zauważalnie zagraża ich konkurencyjności.

Jak będzie wyglądał ogólnopolski protest rolników?

Protesty mają się rozpocząć w południe i potrwać do godz. 14.00. W większości przypadków nie będą to blokady dróg, a wolne przejazdy maszyn rolniczych albo zgromadzenia rolników przy drogach. Wszystkie strajki zabezpieczać będzie policja. Dokładną mapę miejsc, w których protestować będą rolnicy można znaleźć na tej stronie.

Strajki rolników w Polsce i innych krajach Europy są pokłosiem rosnących kosztów produkcji rolnej i konkurencji ze strony importu z krajów pozaunijnych. Protestujący obawiają się, że w wyniku obecnych trendów ich działalność stanie się nieopłacalna, a to może doprowadzić do spadku produkcji rolnej i wzrostu cen żywności. Obecnie Polska jest największym eksporterem żywności w Europie. W 2023 roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 58,6 mld euro. Jeśli postulaty rolników nie zostaną zrealizowane, Polska może stracić znaczną część swojego udziału w rynku światowym.

Czy akcja będzie skuteczna?

Obecnie trudno odpowiedzieć na pytanie, czy ogólnopolski protest rolników przyniesie efekty. W przeszłości podobne akcje protestacyjne nie zawsze były skuteczne. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ dotyczy całego regionu europejskiego. Jeśli strajki będą masowe i uzyskają szerokie poparcie społeczne, mogą przyczynić się do zmian w polityce rolnej Unii Europejskiej. W Polsce protesty rolników cieszą się dużym poparciem społecznym. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster w styczniu 2024 r., 75% Polaków popiera postulaty rolników.

Oprócz poparcia społecznego skuteczność protestów może zależeć również od postawy władz polskich i unijnych. Władze Polski do tej pory były otwarte na rozmowy z rolnikami. W UE również obserwuje się tendencję do zwiększania poparcia dla ich postulatów. Komisja Europejska zapowiedziała, iż w najbliższych miesiącach przedstawi propozycje zmian w WPR.

Rolnicy protestują również w Niemczech. Dużym problemem ostatnio były blokady przejść granicznych związane z ich strajkami.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia