Zakaz handlu w niedziele. Czy Rząd zrealizuje konkret nr 21?

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakaz hondlu w niedzielę zostaje
Donald Tusk i jego rząd obiecują zniesienie zakazu handlu w niedziele,

W ciągu pierwszych 50 dni rządów premiera Donalda Tuska, Koalicja Obywatelska nie zrealizowała obietnicy zniesienia zakazu handlu. W niedziele, jak to zakładał konkret nr 21 ich programu na pierwsze sto dni rządów. Oficjalne stanowisko resortu pracy jest jasne – na razie nie przewiduje się zmian w ustawie dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z zapewnieniem rządu, rząd miałby znosić zakaz handlu. Jednocześnie gwarantując pracownikom dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Jednakże, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oświadczyło, że nie prowadzi obecnie prac nad zmianami w tym obszarze.

Zakaz handlu w niedziele na razie pozostaje w tyle.

Wśród już zrealizowanych obietnic rządu znalazły się m.in. finansowanie in vitro z budżetu państwa. Odwołanie Rzecznika Praw Dziecka oraz zamrożenie cen nośników energii. Jednakże, kwestia zakazu handlu w niedziele wydaje się być na razie pomijana w pracach resortu pracy. W branży handlowej panuje obecnie spokój, a przedstawiciele handlowców wyrażają cierpliwość, licząc na ewentualne zmiany jeszcze w tym roku. Niektóre głosy zwracają uwagę, że niektóre sklepy mogą nie wykazywać zainteresowania powrotem do handlu w niedziele, gdyż klienci już przyzwyczaili się do promocji w soboty.

Większość Polaków chce możliwości zakupów w weekend

Różnice zdań w ramach koalicji rządzącej również stają się widoczne. Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga opowiadają się za liberalizacją zakazu handlu, natomiast Lewica nie jest zwolennikiem znoszenia zakazu. Ta ostatnia proponuje natomiast, aby pracownicy, którzy obecnie nie są objęci zakazem pracy w niedzielę, mieli prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Badanie przeprowadzone na zlecenie Business Insider Polska pokazuje, że większość Polaków (52,6%) chciałaby mieć możliwość zakupów w niedziele. Mimo to, prawie 38% respondentów jest przeciwna powrotowi do handlu we wszystkie niedziele. Warto zauważyć, że 9,7% ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie określić swojej opinii na ten temat. W obecnej sytuacji nie wydaje się, aby zakaz handlu w niedziele został zniesiony w najbliższych miesiącach, co budzi pewne niezadowolenie wśród zwolenników liberalizacji tej kwestii.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia