Napięcie wokół Trybunału Konstytucyjnego rośnie. Prezydent odpowiada

Sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK) staje się coraz bardziej napięta. Prezydent Andrzej Duda ostro sprzeciwia się planom koalicji rządzącej, która chce wprowadzić zmiany w tej instytucji.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gorąco wokół Trybunału Konstytucyjnego. Gmach TK w Warszawie FOTO Autorstwa Jurij Praca własna
Gorąco wokół Trybunału Konstytucyjnego. Gmach TK w Warszawie FOTO Autorstwa Jurij Praca własna

Spór o Trybunał Konstytucyjny przybiera na sile. Z Pałacu Prezydenckiego dobiegają głosy, że „każda próba usunięcia legalnie powołanych przez prezydenta sędziów Trybunału Konstytucyjnego doprowadzi do stanowczych działań głowy państwa”.

Gorąco wokół Trybunału Konstytucyjnego

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że zdaniem Andrzeja Dudy zmiany w Trybunale Konstytucyjnym wprowadzane uchwałami Sejmu są niezgodne z konstytucją. „Nie po to ustrojodawca zrobił dziewięcioletnią kadencję TK, aby każda władza chciała przejmować Trybunał od razu po wyborach. Jeżeli dojdzie do takich precedensów, to będzie zachęta dla wszystkich kolejnych rządów, żeby robiły to samo. A to prosta droga do anarchii i absolutnego paraliżu państwa. Temu prezydent będzie się przeciwstawiał” – powiedziała Paprocka.

Michał Kobosko, wiceszef Polski 2050, ujawnił w TVP Info jeden z potencjalnych scenariuszy dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Według niego, koalicja rządząca rozważa przyjęcie uchwał w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 7-9 lutego. Jednakże, jak zaznaczył Kobosko, ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Wewnątrz koalicji trwają rozmowy na temat szczegółów planowanych zmian i ich wpływu na funkcjonowanie Trybunału.

Lewica: Zmiany w TK to kwestia przywrócenia praworządności

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska i marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska skomentowały planowane zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Obie polityczki uważają, że zmiany te są niezbędne dla przywrócenia praworządności w Polsce.

Żukowska wskazała, że jeden z możliwych scenariuszy zakłada przyjęcie przez Sejm uchwał stwierdzających „stan faktyczny” w TK, czyli obecność „trzech sędziów dublerów”. Podkreśliła, że sędziowie ci nie powinni zostać zaprzysiężeni przez prezydenta, ponieważ w kolejce czekało trzech „prawidłowo wybranych” sędziów. Zastrzegła jednak, że nie ma jeszcze projektu uchwał i nie wiadomo, czy znajdą się one w porządku obrad Sejmu.

Kidawa-Błońska z kolei stwierdziła, że planowane zmiany nie są „zamachiem stanu”, ale „przywracaniem praworządności”. Podkreśliła, że gdyby prezydent Duda kierował się konstytucją przez ostatnie 8 lat, Polska nie byłaby w obecnej sytuacji. Wyraziła też przekonanie, że uporządkowanie sytuacji w TK jest niezbędne dla dalszego rozwoju Polski.

Stanowisko Lewicy jest zgodne z poglądami koalicji rządzącej, która również uzasadnia planowane zmiany koniecznością przywrócenia praworządności. Przeciwnicy zmian argumentują natomiast, że są one niezgodne z konstytucją i stanowią próbę podporządkowania TK władzy politycznej.

Prezydent Duda dodał, że jest gotowy użyć wszelkich swoich konstytucyjnych prerogatyw, aby powstrzymać „zamach” na Trybunał Konstytucyjny.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia