Rosyjska ropa naftowa płynie szerokim strumieniem do Wielkiej Brytanii

Dzięki ogólnoświatowej zasadzie, rosyjska ropa przetworzona w Chinach, już nie jest rosyjska.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosyjska ropa naftowa - na zdjęciu ściana ustawiona z metalowych beczek, układa się w biało-niebiesko-czerwoną flagę Rosji, obok widać potężną pompę do tłoczenia ropy naftowej.
Anglicy z pewnością nie są jedynymi, korzystającymi z takiej możliwości.

Jak wynika zbadań, pomimo nałożonych na Rosję sankcji z powodu wojny na Ukrainie, do Wielkiej Brytanii nadal importowane są miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy

Jak to możliwe

Jest to możliwe dzięki tzw. „luce rafineryjnej”, a polega ona na tym, że rosyjska ropa naftowa jest przetwarzana w krajach takich jak Indie. A produkty z jej przerobu sprzedawane są do Wielkiej Brytanii. Nie jest to nielegalne i nie narusza brytyjskiego zakazu importu rosyjskiej ropy. Krytycy twierdzą i słusznie, że podważa to sankcje mające na celu ograniczenie funduszy wojennych Rosji. Rząd Wielkiej Brytanii zaprzeczył, jakoby od 2022 roku importował jakąkolwiek ropę z Rosji. Ale rzecznik powiedział, że międzynarodowo uznane “zasady pochodzenia” określają, że ropa, po rafinacji w innym kraju, jest klasyfikowana dla celów handlowych jako pochodząca z kraju rafinacji. Wielka Brytania jest jednym z wielu zachodnich krajów, które zakazały importu wszystkich produktów naftowych i ropopochodnych pochodzących z Rosji. W celu obniżenia dopływu gotówki, jaką Moskwa może generować ze sprzedaży paliw kopalnych.

Rosyjska ropa finansuje wojnę Putina

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) stwierdziło, że dzięki “luce w rafinacji”, kraje takie jak Indie i Chiny, które nie nałożyły sankcji na Kreml, mogą legalnie importować rosyjską ropę i rafinować ją na produkty naftowe, takie jak paliwo odrzutowe i olej napędowy. Następnie eksportują te produkty do takich krajów jak Wielka Brytania i UE. “Problem z tą luką polega na tym, że zwiększa ona popyt na rosyjską ropę i umożliwia wyższe sprzedaże pod względem ilości oraz podnoszenie ich ceny. To zwiększa fundusze wysyłane do wojennej kasy Kremla” – powiedział Isaac Levi, szef europejsko-rosyjskiej polityki i analizy energetycznej CREA.

W oddzielnym raporcie badawczym, grupy Global Witness oszacowano, że w ciągu 2023 roku do Wielkiej Brytanii zaimportowano około 5,2 miliona baryłek rafinowanych produktów naftowych, które zostały wyprodukowane z rosyjskiej ropy naftowej. Większość importowanego paliwa – 4,6 miliona baryłek – stanowiło paliwo odrzutowe.

Oficjalnie rządy krajów europejskich deklarują nakładanie sankcji na Rosję oraz solidaryzują się z walczącą Ukrainą. Natomiast w ciszy gabinetów, nadal kontynuują gigantyczny import rosyjskiej ropy. Nikomu nie zależy na likwidacji „luki rafineryjnej”, bo gdzie kupią np. tańszy olej napędowy. W taki sposób do kieszeni Putina, płynie nieprzerwany strumień dolarów, na kontynuowanie wojny.

(Źródło:BBC)

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia