AI pomnaża majątek producentów chipów

Brytyjski projektant układów scalonych Arm odnotował prawie podwojenie wyceny swoich akcji.

174

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

majątek producentów chipów - w dłoni okrytej niebieską rękawiczką widać układ scalony. W tle twarz ubrana w maseczkę, czepek i gogle przyglądająca się temu układowi.
Zapotrzebowanie na chipy potrzebne do korzystania z AI, jest ogromne.

Brytyjski projektant układów scalonych Arm Holdings odnotował prawie podwojenie swojej wartości rynkowej w mniej niż tydzień, inwestorzy stawiają na boom sztucznej inteligencji (AI). Firma z siedzibą w Cambridge przedstawiła wyniki finansowe w zeszłą środę. Pokazały one, że popyt na technologię związaną z AI zwiększa jej sprzedaż. Układy zaprojektowane przez Arm już zasilają prawie każdy smartfon na świecie. Firma została wykupiona przez japoński SoftBank w 2016 roku i wróciła na giełdę we wrześniu ubiegłego roku. Akcje Arm wzrosły od ogłoszenia wyników zeszłego tygodnia i są teraz wyższe o ponad 98%. To następuje w momencie, gdy producent układów scalonych Nvidia odnotował potrojenie wartości swoich akcji w ciągu ostatniego roku na skutek rosnącego popytu na jego układy AI. Tak rośnie majątek producentów chipów

Majątek producentów chipów dynamicznie rośnie

Boom AI pomógł Nvidii stać się jedną z najbardziej wartościowych spółek na świecie. Z wyceną rynkową około 1,8 biliona dolarów (1,4 biliona funtów). Spowodowało to również, że stała się ona piątą spółką amerykańską, która dołączyła do tak zwanego “Klubu biliona dolarów”. Obok gigantów technologicznych Apple, Microsoft, Alphabet i Amazon. Technologia Arm nie jest bezpośrednio wykorzystywana do pracy z AI. Producenci układów scalonych, tacy jak Nvidia, wybierają ją do jednostek centralnych (CPU), które uzupełniają ich specyficzne układy AI. Oprócz Nvidia i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), klientami Arm są również znane marki konsumenckie, takie jak Apple. Popyt na układy zaprojektowane przez Arm rośnie również w branży motoryzacyjnej dzięki rozwojowi technologii samochodów autonomicznych. Arm został założony w 1990 roku przez grupę projektantów układów scalonych w uniwersyteckim mieście Cambridge.

Został kupiony przez SoftBank w 2016 roku za 32 miliardy dolarów. Cztery lata później japoński konglomerat ogłosił, że planuje sprzedać Arm, Nvidii. Jednak w kwietniu 2022 roku SoftBank odłożył na półkę umowę po napotkaniu sprzeciwu ze strony regulatorów na całym świecie. Powiedział, że zamiast tego sprzeda akcje Arm na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. Skok akcji Arm jest dobrą wiadomością dla SoftBanku, ponieważ poniósł duże straty z powodu spadających wycen niektórych z jego inwestycji, w tym firmę wynajmu powierzchni biurowej WeWork.

(Źródło:BBC)

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia