Muzeum Brytyjskie wzywane do zwrotu posągu wywiezionego z Wyspy Wielkanocnej

Od lat toczy się debata na temat zwrotu posiadanych przez muzea obiektów, do krajów ich pochodzenia.

83

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

muzeum brytyjskie - na trawiastej powierzchni Wyspy Wielkanocnej stoi szereg kamiennych posągów moai. Zarówno posągi jak i krajobraz są szaro-brązowe. Błękitne, bezchmurne niebo.

Doskonale znane na całym świecie British Museum, stało się obiektem kampanii w mediach społecznościowych, wzywającej do zwrotu posągu pochodzącego z Wyspy Wielkanocnej. Użytkownicy mediów społecznościowych z Chile, domagają się zwrotu kamiennego pomnika zabranego z Wyspy Wielkanocnej. Muzeum posiada dwa posągi moai, które zostały zabrane z chilijskiego terytorium Rapa Nui, czyli Wyspy Wielkanocnej, w 1868 roku. Kampania internetowa rozpoczęła się po tym, jak chilijski influencer zachęcił swoich obserwujących do spamowania postów muzeum na Instagramie, komentarzami “zwróćcie moai”. Muzeum Brytyjskie poinformowało, że zablokowało komentarze pod jednym z postów. Wyspa Rapa Nui, położona około 3700 km od chilijskiego wybrzeża Pacyfiku, jest znana ze swoich posągów moai, które mają uosabiać ducha wybitnego przodka. Datowane na lata 1400-1650 n.e., wiele z nich pozostaje na wyspie do dziś. Jednak kilka zostało „przeniesionych” do muzeów na całym świecie – w tym Hoa Hakananai’a w kolekcji Muzeum Brytyjskiego

Jak Muzeum Brytyjskie wzbogaciło kolekcję o Hoa Hakananai’a

Posąg, wraz z drugim, mniejszym moai znanym jako Hava, został podarowany królowej Wiktorii w 1869 roku przez kapitana HMS Topaze, komandora Richarda Powella. Królowa przekazała oba posągi British Museum. Od dawna pojawiają się wezwania do zwrotu Hoa Hakananai’a, czyli “Skradzionego Przyjaciela”, do Rapa Nui. Kampania chilijskiego influencera w mediach społecznościowych Mike’a Milforta sprawiła, że wielu jego obserwujących domagało się repatriacji posągu, w sekcji komentarzy pod kilkoma postami muzeum na Instagramie. Mike Milfort regularnie mówi o moai w swoich filmikach. “Moi obserwujący zaczęli spamować ‘zwróćcie moai’ na Wikipedii, a potem sekcja komentarzy na Instagramie British Museum była pełna ludzi piszących ‘zwróćcie moai’”, powiedział w jednym z ostatnich klipów. Prezydent Chile Gabriel Boric również poparł ideę stojącą za kampanią w mediach społecznościowych, w niedawnym wywiadzie radiowym.

Muzeum twierdzi, że ma dobre i otwarte relacje ze społecznością Rapa Nui, a od 2018 roku, a jej przedstawiciele odwiedzili Londyn kilka razy. W zeszłym roku premier Grecji wezwał muzeum do zwrotu Rzeźb Partenonu – czyli Marmurów Elgina. Rzeźby te są jednym z najbardziej znanych zabytków w debacie na temat tego, czy muzea na całym świecie powinny zwracać przedmioty do ich krajów pochodzenia.”

(Źródło:BBC)

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia