Farma Wiatrowa Baltica 2 z kompletem pozwoleń na budowę

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Farma Wiatrowa Baltica
Farma Wiatrowa Baltica z kompletem pozwoleń, rusza budowa

Morska Farma Wiatrowa Baltica 2, będąca strategicznym przedsięwzięciem Grupy Kapitałowej PGE, uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Projekt realizowany we współpracy z Ørsted obejmuje budowę farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, a ostatnie pozwolenie na budowę dla części morskiej zostało otrzymane 14 lutego 2024 roku.

Lokalizacja turbin i stacji przesyłowej

Farma będzie zlokalizowana ponad 30 km od linii brzegowej, między Ustką a Łebą. Lądowa stacja transformatorowa, niezbędna do wyprowadzenia mocy, powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie. Projekt Baltica 2 uzyskał wcześniej pozostałe pozwoleń, takie jak decyzje o lokalizacji, pozwolenia wodnoprawne, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenia na budowę infrastruktury przyłączeniowej.

Firma podkreśla, że uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń to kluczowy etap przed rozpoczęciem budowy morskiej farmy wiatrowej. Projekt Baltica 2 jest realizowany zgodnie z założonym planem, a prace budowlane na lądowej infrastrukturze przyłączeniowej rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji są planowane na lata 2026 i 2027.

Projekt Baltica 2 to część szerszych działań Grupy PGE w obszarze farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Grupa przygotowuje się również do budowy projektu Baltica 1 o mocy około 0,9 GW. Baltica 1 ma już pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a produkcję energii elektrycznej planuje rozpocząć po 2030 roku.

Farma Wiatrowa Baltica 2 – Harmonogram

 • 2023:
  • Wybór dostawców turbin, stacji transformatorowych, fundamentów, kabli
  • Wybór wykonawcy instalacji i podłączenia kabli
 • 2024:
  • Rozpoczęcie budowy infrastruktury lądowej
 • 2026-2027:
  • Testowanie i uruchomienie lądowej stacji transformatorowej
 • Po 2030:
  • Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej przez Baltica

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia