Prokuratura Krajowa poinformowała o rozbiciu dwóch gangów, których członkowie sprowadzali nielegalnych imigrantów do Polski. W sumie 35 osób zostało oskarżonych o kierowanie i udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Członkowie gangów usłyszeli także zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju.
Jak podkreślają śledczy, sprawa jest skomplikowana i wielowątkowa. Umożliwianie pobytu nielegalnych imigrantów w Polsce łączyło się bowiem z łamaniem szeregu przepisów. Zarzuty obejmują:
◦ Fałszowanie dokumentów, takich jak paszporty, wizy i karty pobytu,
◦ Korumpowanie pograniczników i innych urzędników,
◦ Wykorzystywanie luk w przepisach imigracyjnych,
◦ Fikcyjne zatrudnianie cudzoziemców,
◦ Rejestrowanie ich w fikcyjnych miejscach zamieszkania,
◦ Załatwianie im fałszywych dokumentów, takich jak prawo jazdy, PESEL itp.
Nielegalni imigranci mogli zatem za odpowiednią opłatą nie tylko znaleźć się w Polsce, ale także uzyskać niezbędne dokumenty pozwalające na bezproblemowe zamieszkanie i funkcjonowanie w naszym kraju.
Sprowadzali nielegalnych imigrantów do Polski – proceder na szeroką skalę
Śledczy ustalili, że w wyniku działalności członków grup przestępczych do naszego kraju nielegalnie mogło trafić nawet 800 osób. Pochodzą one z krajów tj.: Syria, Irak, Algieria, Libia, Egipt, Iran czy Indie. Przestępcy zarobili na tym procederze co najmniej 4 miliony zł. Za samo uzyskanie karty pobytu cudzoziemcy musieli zapłacić od 1 do 20000 zł. Opłata zależała od statusu majątkowego poszczególnych osób, kraju pochodzenia oraz potrzebnych dokumentów.
Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonych o wartości około 5,5 miliona złotych. Są to nieruchomości, samochody oraz pieniądze. Wcześniej do sądu trafiło już 23 akty oskarżenia dotyczące 30 osób. Zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące. Sprawa jest wielowątkowa i skomplikowana. Akta oskarżenia liczą łącznie tysiąc stron. Śledztwo prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji i strażą graniczną.
Walka z nielegalnymi imigrantami nadal trwa
Rozbicie gangów przestępców, którzy sprowadzali nielegalnych imigrantów do Polski to kolejny sukces polskich służb w walce z tym procederem. Zjawisko to stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za tego typu przestępstwa były surowo karane.
O dużej skali tego zjawiska może świadczyć fakt, że w 2023 roku Straż Graniczna zatrzymała na granicy polsko-białoruskiej ponad 40 tysięcy nielegalnych imigrantów. Spora część osób przebywających w naszym kraju niezgodnie z przepisami to obywatele państw Bliskiego Wschodu. Polska nie jest jednak krajem mającym w Europie największe problemy z nielegalnymi imigrantami. W znacznie gorszej sytuacji są państwa tj.: Włochy, Grecja, Malta czy Hiszpania. Położenie geograficzne tych krajów sprawia, że migrują tam osoby z Afryki przerzucane przez przemytników.
Czy Europa jest w stanie poradzić sobie z nielegalną migracją? Odpowiedzi na to pytanie można poznać, oglądając ten film.
Przeczytaj też o tym, jak gang emerytów napadał na poczty w Rzymie.