Ulga mieszkaniowa 2024 – co można odliczyć?

Zobacz, co możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej i jak to zrobić?

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ulga mieszkaniowa 2024, mały domek  z kartonu a obok słupki monet
ulga mieszkaniowa 2024 - dobre rozwiązanie dla sprzedających nieruchomości

Ulga mieszkaniowa 2024 to rozwiązanie, które pozwala podatnikom na odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Może to być doskonały sposób na obniżenie należności do fiskusa. Szczególnie mogą z niego skorzystać osoby, które planują sprzedaż nieruchomości.

Ulga mieszkaniowa dostępna jest dla osób, które są podatnikami w Polsce i nabyły prawa do nieruchomości. Aby z niej skorzystać, należy spełnić następujące warunki:

• Sprzedać nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia.

• Przeznaczyć środki ze sprzedaży na nowy cel mieszkaniowy w ciągu 3 lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

• Złożyć zeznanie podatkowe PIT-39 wraz z odpowiednimi załącznikami.

Warto wiedzieć, że ulga mieszkaniowa nie obejmuje wydatków na zakup luksusowych nieruchomości, takich jak jachty, prywatne samoloty, czy nieruchomości położone poza Polską. Nie można także odliczyć wydatków poniesionych przed nabyciem nieruchomości, z wyjątkiem odsetek od kredytu hipotecznego. Maksymalna kwota ulgi mieszkaniowej w 2024 roku wynosi 100 000 zł.

Ulga mieszkaniowa 2024 – co można odliczyć?

Ustawa o PIT określa szeroki katalog wydatków kwalifikujących się do ulgi mieszkaniowej. Obejmuje on m.in.:

• Budowę, rozbudowę, remont, a także zakup mieszkania lub domu. Do tej kategorii zalicza się również wydatki na zakup działki budowlanej, a także na adaptację budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.

• Spłatę kredytu hipotecznego, a także odsetek od tego kredytu. Możliwość odliczenia obejmuje zarówno kredyty zaciągnięte przed sprzedażą nieruchomości, jak i te zaciągnięte po jej sprzedaży, ale przeznaczone na sfinansowanie celów mieszkaniowych.

• Wydatki na wykonanie tynków, podłóg, okładzin ściennych, powłok malarskich, umocowanych na stałe elementów (np. pawlaczy, szaf wnękowych), wymianę lub instalację składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej).

• Zakup sprzętu AGD (kuchenki, płyty indukcyjne, piekarniki, zmywarki, pralki, oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne, taśmy LED, okapy kuchenne) oraz mebli trwale związanych z budynkiem (np. szafy wnękowe, zabudowa kuchenna „pod wymiar”).

Wydatków, które można odliczyć jest całkiem sporo. Wystarczy jedynie spełniać warunki uprawniające do ulgi i dobrze udokumentować poniesione koszty.

Jak rozliczyć wydatki?

Ulga mieszkaniowa 2024 pozwala na odliczenie wielu wydatków związanych z budową, remontem i wyposażaniem nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, aby ją prawidłowo rozliczyć. Należy zatem wypełnić druk PIT-39 i wskazać w nim odpowiednie informacje, m.in.:

• Wysokość uzyskanego dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

• Wydatki poniesione na cele mieszkaniowe.

• Kwotę podatku, która nie będzie podlegać zwolnieniu.

To jednak nie wszystko. Do zeznania podatkowego należy dołączyć umowę sprzedaży nieruchomości oraz faktury i rachunki za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe. Załącznikami muszą być też dokumenty potwierdzające przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy. Zeznanie podatkowe PIT-39 wraz z załącznikami należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Chcesz wiedzieć, dlaczego ceny mieszkań nie spadną? Obejrzyj ten film.

Nie możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Sprawdź, czy obejmie Cię ulga termomodernizacyjna.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia