Premier Tusk: W relacjach z Ukrainą potrzebujemy konkretów, nie symboli

Premier Donald Tusk odniósł się do wczorajszego zaproszenia Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do wspólnych rozmów przy polsko-ukraińskiej granicy.

207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Premier Tusk: W relacjach z Ukrainą potrzebujemy konkretów, nie symboli
Premier Tusk: W relacjach z Ukrainą potrzebujemy konkretów, nie symboli

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją. Zapewnił, że Ukraina może liczyć na pełne polskie wsparcie również w przyszłości. Premier zaznaczył, że w tych trudnych czasach ważne jest, aby oba kraje były zjednoczone. Spotkanie na granicy, o które apelował Prezydent Zełenski, Premier Tusk odrzucił, argumentując, że takie spotkanie miałoby charakter wyłącznie symboliczny.

W relacjach z Ukrainą potrzebujemy konkretów

W rozmowie z dziennikarzami Premier zaznaczył, że na oficjalne rozmowy z ukraińskim rządem jest już umówiony w Warszawie – w marcu. Podkreślił, że Polska jest gotowa do dalszego wspierania Ukrainy, ale priorytetem są konkretne działania, a nie symbole. W kwestii wymiany handlowej z Ukrainą Premier Tusk zaznaczył, że należy wypracować wspólne rozwiązanie, które ochroni polskie interesy. Zapewnił, że rząd polski nie odstąpi od tego celu.

“Strona ukraińska rozumie też, że lepiej prowadzić te negocjacje na poziomie technicznym, aby spotkanie rządu miało wartość niesymboliczną. Przecież nie potrzebujemy w relacjach symboliki. Cały świat widzi, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani by pomóc Ukrainie i nie ma potrzeby dalszych jasnych gestów solidarności” – mówił na konferencji Donald Tusk.

Premier poinformował również, że do Polski zaproszeni zostali przedstawiciele ukraińskich władz. Spotkanie obu rządów odbędzie się w Warszawie 28 marca. Wyraził przy tym nadzieję, że do tego czasu rozmowy techniczne na poziomie ministrów i wiceministrów doprowadzą do wypracowania rozwiązań w kwestiach granicznych.

Premier zapowiada działania na rzecz polskich rolników

Donald Tusk zapowiedział szereg działań mających na celu ochronę polskich rolników i wsparcie ich w obliczu trudnej sytuacji. W piątek 23 lutego spotka się z szefową KE Ursulą von der Leyen, aby omówić konieczność korekty unijnych przepisów w celu ochrony polskiego rynku rolnego. Premier Tusk zapewnił, że po spotkaniu podzieli się nowymi ustaleniami z polskimi rolnikami i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby im pomóc.

“Chcę zapewnić, że negocjacje z Ukrainą trwają. Mamy dobre stosunki, chociaż jest różnica interesów… Przekonamy zarówno Kijów, jak i Brukselę, aby zgodziły się z polskim punktem widzenia na sytuację”– przekonywał Tusk . 

Premier zwrócił się również z prośbą do protestujących rolników, aby nie uciekali się do agresywnych zachowań. Podkreślił, że takie działania osłabiają pozycję Polski w negocjacjach na arenie międzynarodowej.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Snowboard alpejski w Jaworzynie Krynickiej – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Co dalej z Polską Grupą Zbrojeniową – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia