Burza magnetyczna na słońcu możliwa jeszcze w tym roku

Burza magnetyczna na słońcu może wprowadzić chaos na Ziemi

184

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Burza Magnetyczna
Wielka burza magnetyczna na słońcu możliwa jest już w tym roku.

Wielka burza magnetyczna na słońcu możliwa jest już w tym roku. Taką ponurą perspektywę malują naukowcy. Jeśli tak się stanie, wszyscy mieszkańcy Ziemi mogą na całe tygodnie zapomnieć o Internecie, łączności telekomunikacyjnej, a nawet dostępie do energii elektrycznej.

Świat bez internetu? Dziś wydaje się to niemal niemożliwe. Jesteśmy całkowicie uzależnieni od sieci, od smartfonów, nawigacji online, płatności bezgotówkowych, bankowości internetowej, mediów społecznościowych, e-commerce – praktycznie każdy aspekt naszego życia przeniknął cyfrowy świat. Zastanówmy się, co by się stało, gdyby ta technologiczna pajęczyna nagle zniknęła?

Profesor Peter Becker z George Mason University maluje ponury obraz. Naukowiec ostrzega przed „superburzą” magnetyczną, potężnym zjawiskiem naturalnym na słońcu, które może sparaliżować infrastrukturę internetową, pozbawiając nas dostępu do sieci na kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Burza magnetyczna na słońcu – to już było

Becker opiera swoje przewidywania na obserwacjach rozbłysków słonecznych, które są coraz częstsze i bardziej intensywne. W przeszłości takie zjawiska powodowały już poważne zakłócenia w komunikacji. Przykładem jest burza geomagnetyczna z 1859 roku, która doprowadziła do uszkodzenia linii telegraficznych w Europie i Ameryce Północnej.

Dzisiaj skutki takiego zjawiska byłyby o wiele poważniejsze ze względu na rozwój technologii, telekomunikacji i elektryczności? Co by się zatem stało:

• Zniszczenie systemów telekomunikacyjnych: sparaliżowana zostałaby łączność telefoniczna, internetowa, radiowa i telewizyjna.

• Uszkodzenie satelitów: przerwana zostałaby nawigacja GPS, transmisja danych satelitarnych, a także wiele innych usług.

• Przerwy w dostawie prądu: awarie sieci energetycznych mogłyby doprowadzić do blackoutów na dużą skalę.

• Chaos w komunikacji i transporcie: sparaliżowany zostałby transport drogowy, lotniczy, kolejowy i morski,

• Paraliż gospodarki: przerwana zostałaby działalność banków, giełd papierów wartościowych, sklepów internetowych i wielu innych firm.

• Ogromne straty finansowe: szacowane na biliony dolarów.

Czy możemy się przygotować?

Burza magnetyczna na słońcu to zjawisko, do którego trudno się przygotować. Nie ma także sposobu, by go uniknąć. Profesor Becker twierdzi, że jedynym sposobem na zminimalizowanie strat jest dywersyfikacja infrastruktury internetowej, tworzenie kopii zapasowych danych oraz edukowanie społeczeństwa o potencjalnych zagrożeniach i sposobach radzenia sobie w sytuacji kryzysowej.

Należy również rozważyć alternatywne sposoby komunikacji i wymiany informacji:

• Powrót do tradycyjnych metod: warto znać i umieć korzystać z map papierowych, kompasu, radia na baterie, a także tradycyjnych form komunikacji, takich jak listy czy gońcy.

• Budowanie lokalnych sieci: niezależne, lokalne sieci internetowe mogą być bardziej odporne na zakłócenia na dużą skalę.

• Wzmocnienie systemów bezpieczeństwa: ochrona infrastruktury krytycznej przed cyberatakami, które mogą nasilić się w przypadku chaosu wywołanego „superburzą”.

Chociaż wizja ta może wydawać się przerażająca, nie należy panikować. Pamiętajmy, że jest to jedynie hipotetyczny scenariusz, a jego prawdopodobieństwo jest stosunkowo niskie. Według naukowców oscyluje ono wokół 10%.

Chcesz zobaczyć, na czym polega burza magnetyczna na słońcu i jak się przed nią zabezpieczyć? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia