Sikorski w CNN: „Nie będziemy więcej rosyjską kolonią”

Radosław Sikorski w CNN o deklaracji Polski wobec zagrożenia ze strony Rosji. Gotowość do podwojenia wydatków na obronę.

159

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sikorski w cnn
Sikorski w CNN o polskiej motywacji do obrony

Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN zadeklarował gotowość Polski do podwojenia wydatków na obronę, jeśli Rosja będzie stanowić realne zagrożenie.

Sikorski odpowiada na zarzuty Trumpa

Szef polskiej dyplomacji odniósł się do słów Donalda Trumpa, który sugerował, że Ameryka nie stanie w obronie państw nie płacących składek na NATO. Sikorski podkreślił, że Polska od 15 lat przeznacza na ten cel 2% PKB, a obecnie zwiększa tę kwotę do 3%. Zadeklarował, że w razie zagrożenia ze strony Rosji Polska jest gotowa podwoić wydatki na obronę.

Sikorski zaznaczył, że choć Trump miał rację, domagając się zwiększania wydatków od sojuszników, NATO nie jest firmą ochroniarską. Przypomniał o polskim kontyngencie w Afganistanie, wysłanym tam na prośbę USA. Minister wyjaśnił, że Polska kupuje amerykański sprzęt wojskowy nie tylko ze względu na jego jakość, ale też po to, by „być w dobrych łaskach” z USA. Ostrzegł jednak, że jeśli Ameryka straci wiarygodność jako sojusznik, motywacja ta zniknie.

Polska wywiązuje się z 2% i jest dobrym przykładem dbania o obronność

Wypowiedź Sikorskiego w CNN pokazuje determinację Polski w kwestii obrony narodowej. Podkreśla ona znaczenie sojuszu z USA, ale też wskazuje na oczekiwania Polski wobec Ameryki jako wiarygodnego partnera.

Polska od lat konsekwentnie zwiększa wydatki na obronność. W 2015 roku wynosiły one 38,4 mld zł, co stanowiło 1,95% PKB. W 2023 roku budżet na obronność został zaplanowany na 118,14 mld zł, co stanowi 3,1% PKB. Oznacza to, że w ciągu 8 lat wydatki na obronność znacznie wzrosły.

Głównym powodem wzrostu wydatków na obronność jest pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Polska, jako państwo położone na wschodniej flance NATO, czuje się bezpośrednio zagrożona przez rosyjską agresję.

Cele zwiększenia wydatków

Celem zwiększenia wydatków na obronność jest modernizacja polskiej armii i zwiększenie jej zdolności bojowych. Planowane jest m.in. zakup nowych samolotów bojowych, okrętów wojennych i systemów obrony przeciwlotniczej.

Zwiększenie wydatków na obronność jest krytykowane przez niektórych polityków i ekonomistów. Argumentują oni, że Polski nie stać na tak duże wydatki. Pieniądze te można by lepiej wykorzystać w innych dziedzinach, takich jak edukacja czy służba zdrowia.

Polska planuje dalsze zwiększanie wydatków na obronność do 3% PKB w 2023 roku i 4% PKB w 2030 roku. Celem jest osiągnięcie poziomu wydatków na obronność porównywalnego z innymi państwami NATO.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia