Pochód Rolników Wstrząsa Warszawą Pierwsze Incydenty Przed Sejmem

O godzinie 11 rozpoczął się protest rolników w stolicy. Manifestacja zebrała się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd planują maszerować w kierunku Sejmu i kancelarii premiera. Wczesnym rankiem doszło do blokad na Mazowszu, a także wystąpiły utrudnienia wjazdowe do Warszawy na ulicy Przyczółkowej. Kilka minut przed godziną 11 ruch tramwajowy został zawieszony na Alejach Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PROTEST ROLNIKÓW
Manifestacja zbliża się do ulicy Wiejskiej

27 lutego 2024 r.

Warszawa staje się areną protestu rolników, którzy wraz z innymi grupami społecznymi zanieśli swoje postulaty aż pod sam Sejm. Pochód, który wyruszył z placu Defilad, nie obył się bez incydentów, a ulice miasta wypełniły się transparentami i okrzykami protestujących.

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski, podczas otwarcia protestu podkreślał, że do stolicy przybyli nie tylko rolnicy, ale również górnicy, przewoźnicy samochodowi i przedstawiciele różnych ruchów społecznych, w tym związku zawodowego „Sierpień 80”. Jeden z liderów protestów, Szczepan Wójcik, wyraził postulaty, domagając się „odstąpienia od błędnych i destrukcyjnych przepisów Zielonego Ładu oraz uszczelnienia granic przed napływem różnego rodzaju produktów rolno-spożywczych spoza UE, a także obrony hodowli zwierzęcej w Polsce”.

Plac Defilad jest po brzegi wypełniony protestującymi rolnikami.

 • Protest Rolników w Warszawie: Rolnicy przemaszerowali przez Warszawę, docierając pod Sejm. Doszło do pierwszych incydentów, a przed budynkiem Parlamentu ustawiono tymczasowe barierki z powodu sugestii policji i MSWiA.
 • Postulaty Protestujących: Rolnicy, górnicy, przewoźnicy samochodowi i inni protestujący domagają się odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu oraz uszczelnienia granic przed importem produktów spoza UE. Ich postulaty skupiają się także na obronie hodowli zwierząt w Polsce.
 • Skutki dla Komunikacji Miejskiej: Blokady spowodowały utrudnienia w komunikacji miejskiej w Warszawie. Autobusy i tramwaje zostały skierowane na trasy objazdowe, a linie komunikacyjne zostały zawieszone wzdłuż Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.
 • Napięcie na Placu Defilad: Przed Sejmem doszło do przepychanek z policją, a atmosfera była gorąca. Rolnicy skandowali hasła, niosąc transparenty z treściami przeciwko Zielonemu Ładowi.
 • Odpowiedź Kancelarii Sejmu: Kancelaria Sejmu przychyliła się do sugestii Policji i MSWiA, tłumacząc ustawienie barierkami jako środek bezpieczeństwa. Zapewniają, że barierki zostaną usunięte po zakończeniu zgromadzenia, a Sejm pozostaje otwarty dla obywateli.
 • Delegacja Rolników u Marszałka Sejmu: Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ma przyjąć delegację rolników o godzinie 13, co może być kluczowym momentem w dialogu między protestującymi a władzami.
 • Blokada Drogi Krajowej Nr 74: W związku z protestem, zablokowana została droga krajowa nr 74 między Sulejowem a Kielcami. Organizatorzy zapowiadają usunięcie blokady o godzinie 18, a ruch został skierowany na objazdy przez miejscowość Żarnów.
 • Skutki Dla Ruchu Miejskiego: Na placu Defilad dochodziło do przepychanek z policją, a rolnicy skandowali hasła, w tym „Zamknąć granice!”.
 • Apel Kierowcom: Ulice w centrum Warszawy są zakorkowane, co utrudnia ruch drogowy. Kierowcom zaleca się omijanie tej części miasta

To, że tu jesteśmy, to nie jest sukces, tylko porażka rządzących -mówił Szczepan Wójcik.

Przemarsz rolników skoncentrował się przed Sejmem, gdzie ustawiono tymczasowe barierki w wyniku sugestii policji i MSWiA. Kancelaria Sejmu zapewniła, że ustawione barierki stanowią jedynie środek bezpieczeństwa i zostaną usunięte po zakończeniu zgromadzenia publicznego. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ma przyjąć delegację rolników o godzinie 13.

W trakcie protestu rolnicy skandowali hasła, niosąc transparenty z treściami przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi. Przemówienia organizatorów podkreślały chęć obrony tradycyjnych wartości rolniczych oraz sprzeciw wobec wprowadzanych przepisów. Te wydarzenia wpłynęły także na zakłócenia w komunikacji miejskiej, skutkując przekierowaniem autobusów i tramwajów na trasy objazdowe. Policja relacjonuje przepychanki na placu Defilad, a rolnicy domagają się m.in. zamknięcia granic.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia