W dzisiejszym świecie, gdzie mobilność miejska staje się kluczowym elementem codzienności, innowacje w transporcie nabierają coraz większego znaczenia. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, sercu przemysłowej Polski, nowy system wypożyczalni rowerów staje się symbolem nowoczesności i zrównoważonego rozwoju. Ten największy w Polsce i trzeci w Europie system wypożyczalni rowerów, przynosi ze sobą nie tylko wygodę podróżowania, ale także inspiruje do zmiany myślenia o mobilności miejskiej. Metrorower: Nowa era mobilności w regionie śląskim.
Metrorower: nowa era mobilności w regionie śląskim
Z 1260 jednośladów mogą od niedzieli korzystać mieszkańcy Chorzowa, Czeladzi, Gliwic, Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów i Zabrza. Rowery można wypożyczać za pośrednictwem aplikacji Metrorower, dostępnej w sklepach App Store, Google Play i w AppGallery. Pierwsze 30 minut jazdy kosztuje 1 zł, a opłata rośnie za każde kolejne rozpoczęte 30 minut. Dostępne są również abonamenty. Codziennie przez 60 minut za darmo mogą jeździć osoby posiadające bilety średniookresowe i długookresowe w systemie Transport GZM – poinformowała Metropolia.
Najnowszą funkcją w porównaniu do poprzedniej sieci rowerów miejskich jest to, że rowerów nie trzeba wpinać do stojaków na stacjach. Wyposażono je w blokadę O-lock, otwierającą się automatycznie po wypożyczeniu, a aby zakończyć przejazd, należy zamknąć ją ręcznie. Rowery można zwracać także w wyznaczonym obszarze poza stacjami, jednakże wiąże się to z dodatkową opłatą.
Użytkownikom Metroroweru udostępniono również funkcję postoju, która pozwala na zostawienie roweru w wyznaczonym miejscu, gwarantując, że będzie na nich czekał, gdyż nikt inny w tym czasie go nie wypożyczy. Wymieniona jest za to standardowa opłata z cennika przejazdów, a rowery można także rezerwować.
Metrorower ma ułatwić podróżowanie po miastach i gminach Metropolii, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili, na przykład dojazd po wyjściu z autobusu do miejsca pracy.
Metropolia przekazała, że Metrorower to największy i najnowocześniejszy w Polsce system rowerów miejskich. Znajdują się w nim jednoślady IV generacji – SmartBike 2.0, które są lżejsze, zwinniejsze, bardziej dynamiczne i wygodniejsze od dotychczasowych. Docelowo w 31 gminach GZM ma pojawić się 7000 rowerów i 924 stacje. Firma Nextbike, która wygrała przetarg na Metrorower, dostała na to 22 miesiące od dnia podpisania umowy, czyli od 25 października ubiegłego roku. Jednak zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego Metropolii powinno to nastąpić już na przełomie lipca i sierpnia 2024 r.