Oferowali fałszywe pożyczki w Internecie – usłyszeli ponad 100 zarzutów

Para oszustów Internetowych wyłudzała dane osobowe i pieniądze

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

fałszywe pożyczki w Internecie
warto uważać na fałszywe pożyczki w Internecie

Ostatnio policja aresztowała oszustów, którzy oferowali fałszywe pożyczki w Internecie. 27-letni mężczyzna i jego 27-letnia partnerka z Tychów zostali zatrzymani za oszustwa internetowe. Para oferowała pożyczki na portalach społecznościowych, a po otrzymaniu wpłaty od zainteresowanych blokowała ich na komunikatorach internetowych i nie zwracała pieniędzy. W ten sposób oszukali blisko 100 osób, a łupem przestępców padło ponad 10 tysięcy złotych.

Oszustwa trwały ponad pół roku i były stałym źródłem dochodu dla pary. Mechanizm okazał się prosty. Przestępcy tworzyli fałszywe profile na portalach społecznościowych, podszywając się pod legalne firmy pożyczkowe. Następnie publikowali kuszące oferty pożyczek, często bez oprocentowania i weryfikacji w bazach lub z bardzo niskimi ratami. Zainteresowani, skuszeni łatwym dostępem do gotówki oraz uzyskaniem pożyczki na prostych zasadach, podawali swoje dane osobowe i kontaktowe.

Fałszywe pożyczki w Internecie – co było dalej?

Na tym etapie oszuści wykorzystywali wyłudzone dane do sporządzenia fikcyjnych umów pożyczek. Dokumenty te zawierały wiele kruczków prawnych, które dawały przestępcom możliwość wyłudzenia kolejnych opłat od pokrzywdzonych. Następnie żądali wpłaty „opłaty wstępnej”, „opłaty za ubezpieczenie” lub „opłaty za przygotowanie umowy”. Po otrzymaniu pieniędzy, blokowali kontakt z pokrzywdzonymi, uniemożliwiając im dalszą komunikację.

Oszuści tworzyli profile na portalach społecznościowych, które łudząco przypominały strony internetowe legalnych firm pożyczkowych. Używali logo znanych przedsiębiorstw, a także pozytywnych opinii rzekomych klientów. Oferowane pożyczki były często znacznie bardziej korzystne niż te dostępne w bankach i firmach pożyczkowych. Niski oprocentowanie, brak prowizji i łatwy dostęp do gotówki kusiły osoby, które pilnie potrzebowały pieniędzy.

Sprawą zajęli się policjanci z Tychów, którzy ustalili tożsamość oszustów i doprowadzili do ich zatrzymania. Para usłyszała zarzuty oszustwa. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia z pewnością będzie obszerny, bowiem na przestępcach na tym etapie śledztwa ciąży 100 zarzutów.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie?

Fałszywe pożyczki w Internecie to często spotykana forma oszustwa, jakiej dopuszczają się przestępcy działający w sieci. Jak można jej uniknąć, a jednocześnie bezpiecznie pożyczyć potrzebną gotówkę? Zanim zaufasz firmie chcącej pożyczyć pieniądze przez Internet, poznaj kilka prostych zasad:

• Nigdy nie wpłacaj pieniędzy na konto osoby prywatnej przed zawarciem umowy.

• Sprawdź firmę w rejestrze KRS i CEIDG.

• Przeczytaj opinie o firmie w Internecie.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z Biurem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decydując się na skorzystanie z atrakcyjnych ofert firm pożyczkowych, a zwłaszcza osób prywatnych, należy zachować daleko idącą ostrożność. Wyłudzanie danych i różnych kwot pieniędzy są w sieci na porządku dziennym. Należy zatem pomyśleć, czy wizyta w banku lub siedzibie sprawdzonego przedsiębiorstwa pożyczkowego nie okaże się bezpiecznym i rozsądnym rozwiązaniem.

Sprawdź, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia