Rosja naprawdę szykuje się do wojny z NATO?

185

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja szykuje się do wojny z NATO? Kolejne niepokojące doniesienia z Kremla
Rosja szykuje się do wojny z NATO? Kolejne niepokojące doniesienia z Kremla

Czy Rosja planuje wojnę z NATO? Takie pytanie staje się coraz bardziej uzasadnione w obliczu rosnącej liczby niepokojących sygnałów płynących z Kremla.

Rosja szykuje się do wojny z NATO?

Rosja może być gotowa do militarnego konfliktu z krajami wschodniej flanki NATO w ciągu 3-4 lat, jeśli uda jej się pokonać Ukrainę. Takie ostrzeżenia formułują generałowie i eksperci, opierając się na szeregu niepokojących sygnałów wysyłanych przez władze na Kremlu.

Głównym celem potencjalnej agresji Rosji może być osłabienie NATO poprzez rozbicie jego jedności. Generał Ben Hodges, były dowódca generalny armii USA w Europie, uważa, że Rosja może zaatakować Litwę, Łotwę czy Estonię. Ale wspomina również o Polsce oraz Rumunii.

Jednocześnie podkreśla się, że atak na Niemcy jest mało prawdopodobny. Może to utrudniać zaangażowanie Niemiec w obronę krajów wschodniej flanki NATO, co stanowi poważny problem dla bezpieczeństwa całego Sojuszu.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie zwraca uwagę na dwa dekrety Putina z 26 lutego. Dekrety owe przywracają Moskiewski (MWO) i Leningradzki Okręg Wojskowy (LWO). Posunięcia te interpretuje się jako dowody na przygotowania Rosji do wojny z NATO.

Siły zgromadzone w ramach LWO będą znajdować się wzdłuż północno-wschodniej granicy NATO, a MWO – na południowo-wschodniej. Z wyraźnym naciskiem na Polskę. ISW ocenia, że odtworzenie MWO i LWO ma na celu „konsolidację kontroli nad rosyjskimi operacjami w Ukrainie w perspektywie krótko- i średnioterminowej oraz przygotowanie do potencjalnej, przyszłej wojny konwencjonalnej na dużą skalę przeciwko NATO”.

W odpowiedzi na doniesienia o planach aneksji Naddniestrza przez Rosję, NATO zapowiedziało potępienie takich działań i dalsze wsparcie dla Mołdawii. Sytuacja w regionie jest coraz bardziej napięta, a Rosja coraz wyraźniej pokazuje swoje imperialistyczne ambicje.

Jedność i determinacja NATO są kluczowe dla powstrzymania Putina przed dalszą agresją. Sojusz musi wzmocnić swoją wschodnią flankę i być przygotowanym na różne scenariusze.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia