Polska stała się liderem światowych zasobów srebra

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) ogłosiła że wyprzedziliśmy dotychczasowych rekordzistów takich jak Chiny, Australię i Peru.

205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polska stała się liderem światowych zasobów srebra - Sztabka srebra o wadze 1 kg
Polska stała się liderem światowych zasobów srebra - Sztabka srebra o wadze 1 kg

Jak wynika z najnowszego raportu „Mineral Commodity Summaries 2024” Polska została liderem światowych zasobów srebra. Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) ogłosiła że wyprzedziliśmy dotychczasowych rekordzistów takich jak Chiny, Australię i Peru.

USGS ocenia polskie złoża rud srebra na około 170 tysięcy ton. Przy obecnym kursie cenowym na światowych giełdach mają one wartość około 127 miliardów dolarów czyli około 505 mld zł.

“Odkryte w ubiegłym roku złoża zwiększyły światowe pokłady z 550 tys. do 720 tys. ton. Za ten skok odpowiadają dwa kraje Rosja i Polska. Pierwszy w ciągu roku podwoił zasoby srebra z 45 tys. do 92 tys. ton. W Polsce był to jeszcze większy skok wynoszący +161,5 proc. USGS szacuje, że w ziemi mamy 170 tys. ton. Rok wcześniej nasze zasoby szacowano na 65 tys. ton” – podkreśla serwis Spidersweb.

Z najnowszego raportu USGS wynika że Polska stała się liderem światowych zasobów srebra

Polska mimo że ma olbrzymie złoża, pod względem ich zagospodarowania wyraźnie odstaje od światowych liderów. “Tu bryluje Meksyk, który w 2023 r. zwiększył produkcję z 6,2 tys. do 6,4 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (3,4 tys. ton), a na trzecim Peru (3,1 tys. ton). Polska w 2023 r. wydobyła 1300 ton srebra, co dało jej piąte miejsce na świecie, za Chile (1400 ton), ale przed Rosją, Australią i Boliwią, które wydobyły po 1200 ton”.

Polska nie jest także liderem w eksporcie srebra i zajęła trzecie miejsce, dostarczając tylko 5 proc. światowego importu tego surowca.. Jak możemy dowiedzieć się z raportu USGS, w latach 2019-2022 głównymi źródłami importu srebra na świecie były Meksyk (44 proc.) i Kanada (18 proc.).

Jak ocenia wicedyrektor Działu Analiz XTB Michał Stajniak “Około 50 proc. całego globalnego popytu na srebro pochodzi z przemysłu (…), a najmocniej rosnącą kategorią jest fotowoltaika. Biorąc pod uwagę obecną transformację energetyczną, można oczekiwać dalszego dynamicznego wzrostu po tej stronie kategorii. Spore znaczenie ma również popyt inwestycyjny czy jubilerski, ale przynajmniej w tym drugim przypadku nie widać dużych perspektyw wzrostowych”. Jak dodaje, “większość wydobycia srebra jest związana z wydobyciem innych metali przemysłowych, takich jak miedź, cynk, nikiel czy również złota”.

Zachęcam do lektury Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1.03.2024 i kolejne dni

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie..

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia