Grawitacja w attoskali: Odkrycie otwiera bramy do kwantowego wszechświata

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Grawitacja kwantowa pozwoli zrozumieć zagadkę kosmosu m.in tajemnicę czarnych dziur
Grawitacja kwantowa pozwoli zrozumieć zagadkę kosmosu m.in tajemnicę czarnych dziur

Brytyjscy fizycy z University of Southampton dokonali przełomowego odkrycia, mierząc najmniejszą siłę grawitacji w historii. Wyniki ich badań, opublikowane w „Science Advances”, stanowią znaczący krok naprzód w dążeniu do zrozumienia kwantowej grawitacji i tajemnic wszechświata.

Grawitacja w attoskali

Doświadczenie polegało na zmierzeniu siły grawitacji generowanej przez mikroskopijną cząstkę o masie zaledwie 0,43 mg. Wykorzystując lewitujące magnesy, naukowcy zdołali wykryć siłę 30 aN (attoniutonów), czyli trylionową część niutona. To imponujące osiągnięcie otwiera drzwi do dalszych badań nad kwantową naturą grawitacji.

Dotychczasowe próby połączenia mechaniki kwantowej, rządzącej światem subatomowym, z grawitacją, oddziałującą na makroskalę, napotykały liczne trudności. Pomiar siły grawitacji na poziomie attoskali stanowi milowy krok w tej dziedzinie.

„Przez wieki naukowcy bezskutecznie próbowali zrozumieć, jak mechanika kwantowa i grawitacja współdziałają. Teraz zmierzyliśmy grawitacyjne sygnały pochodzące od najmniejszej masy w historii. To oznacza, że jesteśmy o krok bliżej zrozumienia, jak te dwie dziedziny fizyki działają razem”. W ten sposób komentuje odkrycie główny autor badania, Tim Fuchs.

W stronę kwantowej grawitacji

Naukowcy planują kontynuować badania, dążąc do pomiaru siły grawitacji generowanej przez jeszcze mniejsze cząstki, wkraczając tym samym w obszar rządzony przez mechanikę kwantową.

„Od teraz będziemy schodzić coraz niżej w skali, aż dojdziemy do poziomu kwantowego. Poprzez zrozumienie kwantowej grawitacji będziemy mogli rozwiązać niektóre z zagadek wszechświata – jak się zaczął, co dzieje się wewnątrz czarnych dziur – czy połączyć wszystkie znane siły w jedną teorię” – dodaje Fuchs.

Przełomowe odkrycie brytyjskich naukowców otwiera nowe możliwości w fizyce i stawia nas o krok bliżej do rozwiązania fundamentalnych tajemnic kosmosu.

Źródło:

Dlaczego okiełznanie grawitacji kwantowej to nie lada wyzwanie? Oto odpowiedź!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia