Pożary w Amazonii – płoną zielone płuca świata

Czy trwające pożary to nokaut dla naszej planety? 3 tysiące pożarów w lutym nawiedziło Puszczę Amazońską.

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pożary w Amazonii - zielone płuca świata w ogniu
Pożary w Amazonii - zielone płuca świata w ogniu

Amazonia, nazywana często „płucami Ziemi”, znów staje się areną zniszczenia, gdy w lutym tego roku odnotowano rekordową liczbę pożarów. Tylko w ciągu jednego miesiąca, 3 tysiące pożarów ogarnęło ten niezwykle ważny dla całego globu region. Wzrost liczby pożarów w Amazonii to alarmujący sygnał dla ekosystemu naszej planety. Pożary w Amazonii – płoną zielone płuca świata.

Pożary w Amazonii – płoną zielone płuca świata.

Jednym z kluczowych czynników prowadzących do tej katastrofy jest długotrwała susza, która dotyka tereny Amazonii. Brak deszczy w regionie przyczynia się do obniżenia poziomu wilgoci w glebie a także roślinności, co z kolei sprzyja rozprzestrzenianiu się pożarów.

Amazonia jest domem dla około 10% wszystkich znanych gatunków na Ziemi. To niesamowite, że w jednym miejscu można znaleźć tak ogromną różnorodność roślin, zwierząt i mikroorganizmów. Wiele roślin i zwierząt znalezionych w Amazonii ma potencjał leczniczy. Lokalne społeczności od wieków korzystają z różnych ziół i naturalnych substancji do leczenia różnych dolegliwości. To prawdziwy skarbiec dla medycyny naturalnej.

Kluczowa Rola Amazonii dla klimatu

Amazonia jest nazywana „zielonym płucem” planety nie bez powodu. Roślinność tego obszaru jest kluczowa dla regulacji globalnego klimatu. Dzięki procesowi fotosyntezy drzewa absorbują dwutlenek węgla z atmosfery, pomagając zmniejszyć efekt cieplarniany. Amazonia to także jedno z najbardziej deszczowych miejsc na ziemi. Niektóre regiony mogą otrzymywać nawet do 9 metrów deszczu rocznie! Ta obfitość opadów sprawia,ponadto że Amazonia jest jednym z najbogatszych w wodę ekosystemów na świecie. Amazonii

Ochrona Puszczy Amazońskiej jest niezbędna dla zachowania zdrowia naszej planety oraz dla zapewnienia przyszłości kolejnym pokoleniom. Zmiany klimatyczne, a także wycinanie lasów i pożary stanowią ogromne wyzwanie, przed którym stoimy. Jednak świadomość jej znaczenia dla bioróżnorodności, medycyny i globalnego klimatu powinna pobudzać do działań na rzecz jej ochrony i zrównoważonego rozwoju.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia